ანაკლიაში „მომავლის ბანაკი“ გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, ანაკლიაში “მომავლის ბანაკი“ გაიხსნა, სადაც წელს, 3 000 მოსწავლე დაისვენებს. სულ ზაფხულის განმავლობაში, 6 ახალგაზრდული ბანაკი იქნება:
• „მომავლის ბანაკი“ შაორში;
• „მომავლის ბანაკი“ ანაკლიაში;
• „სპორტული ბანაკი“ დაბა ბაკურიანში;
• „სპორტულ-შემეცნებითი საზაფხულო ბანაკი“ მანავში;
• რობოტექნიკის საზაფხულო ბანაკი“ ქუთაისში;
• „ევროპული სკოლის საზაფხულო ბანაკი 2018 საქართველოში“, რომელსაც ცენტრი ევროკავშირთან ერთად (ევროკავშირის დაფინანსებით) ახორციელებს.
ახალგაზრდულ ბანაკებში, სახელმწიფო დაფინანსებით, 10 000-მდე მოსწავლე და სტუდენტი დაისვენებს.
ბაკურიანსა და მანავში მდებარე ბანაკის მონაწილეები არიან მცირეკონტიგენტიანი სკოლების 11-18 წლის მოსწავლეები. ქუთაისში მდებარე ბანაკში 12-16 წლის მოზარდები გაემგზავრებიან. ანაკლიის „მომავლის ბანაკში“ საქართველოს ყველა საჯარო სკოლიდან 14-18 წლის ერთი წარმატებული მოსწავლე წავა. შაორის „მომავლის ბანაკში“ სტუდენტები დაისვენებენ, ხოლო საერთაშორისო ბანაკში ახლო აღმოსავლეთიდან და ევროკავშირის ქვეყნებიდან 100 ახალგაზრდა მიიღებს მონაწილეობას.
პროექტი, მეექვსე წელია ხორციელდება და მისი მიზანია, მოზარდებისთვის საგანმანათლებლო-შემეცნებითი, სპორტულ-კულტურული გარემოს შექმნა, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაცია და დანერგვის ხელშეწყობა, მონაწილეთა შორის შემოქმედებითი ნიჭის გამოვლენა, პრაქტიკულ-ლაბორატორიული პროექტების განხორციელების გზით - კვლევითი უნარებისა და შემოქმედებითი აზროვნების განვითარება, საქართველოსა და საზღვარგარეთ მცხოვრები ახალგაზრდების დამეგობრება. გარდა ამისა, ლიდერის პოზიციაზე ზაფხულის განმავლობაში, 300 ახალგაზრდაა დასაქმებული.
პროექტში ჩართულია სხვადასხვა სამთავრობო სტრუქტურა, უშუალო განმახორციელებელი კი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრია.

"Future Camp" opened in Anaklia
The Children and Youth National Center of The Ministry of Education and Science of Georgia organized the opening of the Future Camp located in Anaklia, where 3,000 students will spend their summer holidays. During the summer, six youth camps will function:
The "Future Camp" was opened in Anaklia, where the Ministry of Education and Science of Georgia is organizing the Children and Youth National Center, where 3 000 pupils will rest. During the summer, 6 youth camps will be:
• Future Camp in Shaori;
• Future camp in Anaklia
• Sports camp in Bakuriani;
• Sports-cognitive summer camp in Manavi
• Robot-technic Summer Camp in Kutaisi;
• European School 2018 Summer Camp in Georgia implemented by the Center with the support of the European Union (funded by the EU).
About 10 000 students will spend their holidays in youth camps, all funded by the state.
Participants of summer camps located in Bakuriani and Manavi are 11-18-year-old students selected from a relatively small-scale schools. Students aged between 12-16 will go to a camp located in Kutaisi. Only the most successful student aged between 14-18 years from all public schools of Georgia, will have the ability to visit the Future Camp in Anaklia. Shaori Future camp will host the university students, whereas approximately 100 international students will visit international camps from the middle East and the European Union.
The project is implemented for the sixth year and aims to create an educational, sports and cultural environment for children, in conjunction with promoting healthy lifestyle and revealing various talents amongst the participating students. Additionally, through the implementation of practical laboratory projects, the camp will aid in developing creative thinking and research skills, thus encouraging young people to get involved in scientific experiments. Moreover, with the integration of international students, young people will get acquainted with various cultures, encouraging networking and creating and open-minded environment. Besides the above-mentioned benefits, there are 300 young people employed during the summer.
Various governmental structures are involved in the project. Nevertheless, the direct implementor of the entire operation is the Children and Youth National Center of the Ministry of Education and Science.