მიხეილ ჩხენკელი მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, მსოფლიო ბანკის ჯანმრთელობის, ნუტრიციისა და მოსახლეობის გლობალური პრაქტიკის დირექტორს, ფადია სადააჰს შეხვდა.
შეხვედრაზე მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა სამინისტროსა და მსოფლიო ბანკს შორის განათლების ხარისხის გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით არსებულ ნაყოფიერ თანამშრომლობას, რომელიც ბოლო თვეების განმავლობაში, კიდევ უფრო გაღრმავდა პროფესიული და უმაღლესი განათლების მიმართულებით. ​
ფადია სადააჰმა და მსოფლიო ბანკის სხვა წარმომადგენლებმა, მინისტრს ინფორმაცია მიაწოდეს საქართველოში უმაღლესი განათლების დაფინანსების სისტემის რეფორმირების მიმართულებით, მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით მიმდინარე კვლევის შესახებ, რომელზე მუშაობაც სექტემბრის ბოლოს დასრულდება. განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა იმედი გამოთქვა, რომ აღნიშნულ ანგარიშში უმაღლესი განათლების დაფინანსების სისტემის ოპტიმიზაციასთან დაკავშირებით მოცემული რეკომენდაციები, მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს სექტორში დასახული სტრატეგიული მიზნების მიღწევას.
შეხვედრაზე მხარეებმა ისაუბრეს, ქვეყნის პროდუქტიულობისა და ეკონომიკური განვითარების კონტექსტში - ადამიანური კაპიტალის განვითარების მნიშვნელობაზე და ამ პროცესში, განათლების როლზე. შედეგად, შეთანხმდნენ, რომ ამ მიზნით, უახლოეს მომავალში მსოფლიო ბანკსა და სამინისტროს შორის თანამშრომლობის პლატფორმა ჩამოყალიბდება, რომლის ფარგლებში, მხარეები იმსჯელებენ და ერთობლივად განსაზღვრავენ განათლების სფეროში სამომავლო თანამშრომლობის პრიორიტეტებს სამოქმედო გეგმას.

Mikheil Chkhenkeli met with the World Bank representatives
Mikheil Chkhenkeli – the Minister of Education and Science of Georgia held a meeting with Fadia Saadah – the Director of Global Practice of Health, Nutrition and Population of the World Bank.
At the meeting Mikheil Chkhenkeli emphasized the fruitful cooperation between the Ministry and the World Bank for improving the quality of education, which was further enhanced in vocational and higher education in recent months.
Fadia Saadah and other representatives of the World Bank have informed the Minister about the reforms in regard to the Higher Education Funding System in Georgia, which will be finalized by the end of September. The Minister of Education and Science expressed hope that these recommendations regarding the optimization of the higher education system will significantly contribute to the strategic goals set in the sector.
The sides discussed the importance of the country's productivity and economic development - the importance of human capital development and the role of education in this process. As a result, they agreed to develop a cooperation platform between the World Bank and the Ministry, and within the scope of the above-mentioned cooperation, the parties will discuss and jointly plan future priorities in the field of education and science.