განათლების და მეცნიერების სამინისტროს სსიპ ბავშვთა და ახალგაზრდობის განვითარების ფონდი “იდეების კონკურსს” აცხადებს ა/წ 1 ივლისიდან - 1 აგვისტოს ჩათვლით (18:00 საათამდე). პროექტების ხანგრძლივობა განისაზღვრება მაქსიმუმ 12 თვე.
კონკურსის მიზანი ახალგაზრდული ორგანიზაციების მხარდაჭერა, პრიორიტეტების ფარგლებში პროექტების დაფინანსება და ახალგაზრდების დასაქმების ხელშეწყობაა. “იდეების კონკურსი” ხელს შეუწყობს ქვეყანაში ახალი თაობის სხვადასხვა მიმართულებით განვითარებას, მათ არაფორმალურ განათლებას, კავშირების შექმნას, გაძლიერებასა და დასაქმებითუნარიანობის ამაღლებას. კონკურსში მონაწილეობის მიღება იმ ახალგაზრდულ ორგანიზაციებს შეუძლიათ, რომლებიც საკუთარ იდეებს წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების შესაბამისად წარმოადგენენ. შემოსულ პროექტებს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სათათბირო განიხილავს და გამარჯვებულებს გამოავლენს.
დამატებითი ინფორმაცია:
ახალგაზრდული იდეების კონკურსის პროგრამული მიმართულებებია:
დასაქმების ხელშეწყობა და არაფორმალური განათლება, რომელიც მოიცავს სოციალური მეწარმეობის ხელშეწყობას და სკოლიდან სამუშაოზე გადასვლის პროცესის ხელშეწყობას. არაფორმალური განათლების მიღებას და ამ მიმართულებით ახალგაზრდების განვითარებას;
სამოქალაქო მონაწილეობის გაზრდის ხელშეწყობას, რომელიც გარემოს დაცვაზე ზრუნვას, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციასა და ასევე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩასართავად შესაბამისი უნარ-ჩვევების განვითარებას მოიცავს.
უპირატესობა მიენიჭება:
მაღალმთიანი და იძულებით გადაადგილებულ პირთა კომპაქტურად დასახლებული რეგიონებიდან წარმოდგენილ პროექტებს; სახელმწიფო ახალგაზრდული პოლიტიკის დოკუმენტის (თავი III, პუნქტი III) მიხედვით განსაზღვრული სპეციალური საჭიროებების მქონე ახალგაზრდების, მოწყვლადი ჯგუფების მხარდაჭერას.
საინფორმაციო შეხვედრა ჩატარდება 2018 წლის 29 ივნისს 12.00 საათზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სააქტო დარბაზში (II სართული). მისამართი: დ. უზნაძის ქუჩა N52.დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს: www.fondi.gov.ge

The Ministry announces the Competition of Ideas
LEPL Children and Youth Development Fund of the Ministry of Education and Science of Georgia announces the Competition of Ideas starting from July 1 to August 1 (until 18:00), duration of the project is maximum 12 months.
The competition is primarily aimed at supporting youth organizations, funding projects within the priorities and facilitating the employment of young people. All interested youth organizations can participate in the competition, who can present their own ideas in accordance with the predefined criteria. The incoming projects will be discussed by the Ministry of Education and Science of Georgia, who will also reveal the winners.
Additional information:
The competition serves for the promotion of employment and non-formal education, which includes endorsing social entrepreneurship and facilitating the transition from school to work. Informal education and youth development. Moreover, the competition encourages civil participation to promote environmental awareness, popularizing healthy lifestyle, and developing skills to engage in decision-making processes.
An advantage is given:
Projects presented from the compactly populated regions of high mountainous and internally displaced individuals; vulnerable groups of young people with special needs defined by the State Youth Policy Document (Chapter III, Paragraph III).
Information meeting will be held on June 29, 2018 at 12:00 at the meeting hall of the Ministry of Education and Science of Georgia (II floor).