ევროპული გამოცდილება სამეწარმეო განათლებაში
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ევროპის განათლების ფონდის (ETF) ორგანიზებით გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია „ევროპული სამეწარმეო და ციფრული კომპეტენციების ჩარჩო საქართველოს განათლების სისტემის განვითარებისთვის“.
კონფერენციის მიზანი იყო სამეწარმეო კომპეტენციების ჩარჩოს შესახებ ინფორმაციის გაზიარება მთავარ პოლიტიკურ პარტნიორებს, სფეროს ექსპერტებსა და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის.
სამეწარმეო კომპეტენციების ჩარჩო, რომელიც EntreComp-ის სახელითაც არის ცნობილი, 2016 წელს შეიქმნა ევროპის განათლების ფონდის (ETF) აქტიური მონაწილეობით.
ევროპის განათლების ფონდმა (ETF) სამეწარმეო და ციფრული კომპეტენციების ჩარჩოს შექმნის შემდეგ განათლების სისტემის მოდერნიზაციისა და განათლებისა და შრომის სფეროების დაკავშირების მიზნით მისი პილოტირება ევროკავშირის წევრ და პარტნიორ ქვეყნებში განახორციელა. ჩარჩო-დოკუმენტი მოქალაქეებს საზოგადოებრივ ცხოვრებაში აქტიურად ჩართვაში, სამუშაო ბაზარზე ინტეგრაციასა თუ ახალი სოციალური და კომერციული საქმიანობის დაწყებაში ეხმარება.
საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ქეთევან ნატრიაშვილმა, ევროპის განათლების ფონდის (ETF) წარმომადგენელთან, ოლენა ბეკთან, და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს ხელმძღვანელთან, ავთანდილ კასრაძესთან, ერთად გახსნა. კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ სამეწარმეო სწავლების ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები, სკოლის დირექტორები და ადგილობრივი საგანმანათლებლო ორგანიზაციები.

European experience in entrepreneurial education
An international conference - European Entrepreneur and Digital Competence Framework for the Development of the Education System of Georgia organized by the National Center for Teacher Professional Development and the European Education Fund (ETF).
The goal of the conference was to share the information about the entrepreneurial aptitude between some key political partners, field experts and other stakeholders.
Entrepreneurial Competence Framework, known as EntreComp, was created in 2016 with the active participation of the European Education Fund (ETF).
The European Education Foundation (ETF) has created a framework for entrepreneurial and digital competences in order modernize the education system and to pilot its education reforms and labor in the EU member and partner countries. The Framework Document helps citizens to actively engage in social life, integrate into the job market or start new social and commercial activities.
The international conference was opened by First Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Ketevan Natriashvili, together with thee Representative of European Education Fund (ETF) - Olena Beck and Avtandil Kasradze – the Head of the Agency of Innovations and Technologies of Georgia. Additionally, numerous local and international experts, school directors and local educational organizations were also involved in the conference.