მიხეილ ჩხენკელმა ფულბრაიტის სამაგისტრო პროგრამის მონაწილე ახალგაზრდებს უმასპინძლა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, ფულბრაიტის სამაგისტრო პროგრამაზე ჩარიცხულ და ამ პროგრამის კურსდამთავრებულ ახალგაზრდებს უმასპინძლა. ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე განათლებისა და კულტურის საკითხებში, მარი როისი, აშშ-ს საელჩოს წარმომადგენლები და საქართველოს ბანკის გენერალური დირექტორი კახა კიკნაველიძე.
„ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ჩვენს მრავალხმრივ ურთიერთობებში განსაკუთრებული ადგილი უკავია ფულბრაიტის სტიპენდიის პროგრამის ფარგლებში თანამშრომლობას. მოგეხსენებათ, რომ ეს გახლავთ შეერთებული შტატების მთავრობის ერთ-ერთი ყველაზე პრესტიჟული, მაღალი საერთაშორისო რეპუტაციის მქონე პროგრამა. ფულბრაიტის სტიპენდიის მეშვეობით მრავალმა ქართველმა ახალგაზრდამ უკვე მიიღო უმაღლესი დონის განათლება ამერიკაში. 2019-2020 წლებში, საქართველოდან კიდევ არაერთი ახალგაზრდა დაეუფლება მრავალ დისციპლინას ამერიკის წამყვანი უნივერსიტეტების სამაგისტრო კურსებზე, უმაღლესი საერთაშორისო რანგის პროფესორების ხელმძღვანელობით.“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.
ფულბრაიტის სამაგისტრო სასტიპენდიო პროგრამის კანდიდატთა შერჩევას საქართველოში ა.შ.შ.-ის საელჩო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების საერთაშორისო ცენტრი და საქართველოს ბანკი აწარმოებს.
პროგრამის მთავარი დამფინანსებელი ა.შ.შ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის საგანმანათლებლო და კულტურის საკითხთა ბიუროა, თანადამფინანსებლები კი საქართველოს მთავრობა და საქართველოს ბანკი. პროგრამა უილიამ ფულბრაიტის უცხოური სასტიპენდიო საბჭოს რეგულაციებით ხორციელდება.
2017 წლიდან Fulbright-ის აკადემიურ გაცვლით პროგრამას საქართველოს მხრიდან განათლების საერთაშორისო ცენტრი ახორციელებს. 2019-2020 აკადემიური წლის ფულბრაიტის სამაგისტრო სასტიპენდიო პროგრამაზე საბუთების მიღება წელს მეორედ გამოცხადდა (2019-2020 Fulbright Graduate Student Program). სასტიპენდიო პროგრამა ითვალისწინებს ა.შ.შ.-ის უნივერსიტეტების სამაგისტრო პროგრამაზე სწავლის სრულ დაფინანსებას ყველა დისციპლინაში, მათ შორის ბიზნესის ადმინისტრირების სფეროში.

Mikheil Chkhenkeli hosted the students participating in Fulbright master’s program
Mikheil Chkhenkeli - the Minister of Education and Science of Georgia hosted the graduates of the Fulbright master’s program and the ones enrolled in the program this year. The event was also attended by US Assistant Secretary of State for Education and Culture - Marie Royce, representatives of the US Embassy and General Director of the Bank of Georgia - Kakha Kiknavelidze.
“In our multilateral relationships, the Fulbright Scholarship Program holds a special place. As you know, this is one of the most prestigious, and highly regarded international program of the United States Government. Through the Fulbright Scholarship, many Georgians have already received higher education in America. In the academic year or 2019-2020, many young people of Georgia, will once again be given the opportunity to receive their master’s degree from the leading American Universities, under the guidance highly skilled, international professors”. – stated Mikheil Chkhenkeli.
Embassy of the United States of America to Georgia, the International Center for Education and Science and the Bank of Georgia oversee the selection of candidates for Fulbright Master Scholarship program.
The main funding of the program is conducted by the US State Department of Education and Culture and is also co-financed by the Government of Georgia and the Bank of Georgia.
Since 2017, the Fulbright Academic Exchange Program is implemented by the International Center for Education of Georgia. The 2019-2020 academic year's Fulbright Master Scholarship Program was announced for the second time this year (2019-2020 Fulbright Graduate Student Program). The scholarship program envisages full funding of MSc's master’s Degree Program in all disciplines, including Business Administration.