ზოგადი განათლების სისტემაში „ციფრული სკოლის კონცეფცია“ დაინერგება
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა, მიხეილ ბატიაშვილმა, პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას განსაკუთრებული ყურადღება ზოგადი განათლების მიმართულებაზე გაამახვილა და განმარტა, რომ ამ საკვანძო მნიშვნელობის რგოლის განვითარებას დიდი ყურადღება დაეთმობა, აქცენტი სხვა მიმართულებებთან ერთად, ტექნოლოგიების განვითარებაზე გაკეთდება.
მიხეილ ბატიაშვილის თქმით, ინოვაციური ტექნოლოგიების განვითარების მიზნით სკოლებში საერთაშორისოდ აღიარებული სისტემები დაინერგება. შემუშავდება „ციფრული სკოლის კონცეფცია“, რაც ტექნოლოგიების როლის გაძლიერებას და ქვეყანაში დისტანციური განათლების განვითარებას გულისხმობს. ეს იქნება შესაძლებლობა მოკლე დროში გადაიდგას შედეგზე ორიენტირებული ნაბიჯები, რადგან „ციფრული სკოლის კონცეფცია“ სწორედ ზოგადი განათლების ხარისხის გაძლიერებას მოემსახურება.
ციფრული სკოლა გულისხმობს ციფრულ შინაარსსა და მასალას - ვიდეო და ონლაინ გაკვეთილებს, საგანმანათლებლო, სხვა სახის ციფრულ ლიტერატურას და ლაბორატორიებს. ცოდნის გადაცემის ეს საშუალება გაზრდის დამატებითი სასწავლო მასალების ხელმისაწვდომობას და მოსწავლეებთან ერთად მასწავლებლებსაც დაეხმარება ისარგებლონ ყველაზე თანამედროვე და მაღალი ხარისხის ლიტერატურით, რომლითაც უცხოეთის წამყვან ქვეყნებში სწავლობენ. მოქნილი და მუდმივად განახლებადი სისტემის გამოყენება პლანშეტების და სხვადასხვა ელექტრონული მოწყობილობითაც იქნება შესაძლებელი.
ამასთანავე, გაანალიზდება საერთაშორისო წარმატებული სასკოლო მოდელები, რომელიც ეროვნულ მოდელში ინტეგრირდება. გარდა ამისა, მოხდება პედაგოგთა გადამზადება ახალი გეგემების შესაბამისად, რომელი მიმართულებით მუშაობა უკვე დაწყებულია. მთავრობის დაპირების შესაბამისად კი, მოხდება პედაგოგების ფინანსური წახალისება.
მინისტრობის კანდიდატის თქმით, აქტიურ ფაზაშია სასკოლო სახელმძღვანელოების გაუმჯობესების პროცესი, როგორც ტექნიკური ასევე შინაარსობრივი თვალსაზრისით. თუმცა, ამავდროულად, ახალგაზრდებისთვის კიდევ უფრო ხელმისაწვდომი უნდა გახდეს როგორც ქართველი ავტორების, ასევე მსოფლიოს საუკეთესო თანამედროვე მწერლების ლიტერატურა.
მინისტრობის კანდიდატის თქმით, სწორედ ასეთი კომპლექსური მიდგომა მოგვცემს საშუალებას, რომ ახალგაზრდებს განათლების მიღებისა და განვითარების მეტი მოტივაცია ჰქონდეთ.

"Digital School Concept" will be introduced in the general education system
Mikheil Batiashvili – the candidate for the minister of Education, Science, Culture and Sport, specially emphasized the importance of general education while addressing the Parliament, in conjunction with explaining the importance of developing technologies in the educational platform.
According to Mikheil Batiashvili, in order to develop the innovation technologies at Georgian schools, several internationally recognized systems will be implemented. Moreover, Digital School Concept will be developed, which means strengthening the role of technology and remote education in the country. The above-mentioned plan will serve as an opportunity for the short-term results, as the Digital School Concept, will boost the quality of general education.
Digital school implies the implementation of digital content and resource materials – such as video and online lessons, educational, other digital literature and even the laboratories. This tool of knowledge will increase the availability of additional learning materials and together with the students, teachers will also benefit from the latest and high quality literature. The flexible and continuously updated system can be used on tablets and various electronic devices.
Furthermore, all successful international teaching models will be thoroughly analyzed, and several will be fully integrated into the national system. Additionally, teachers will be re-trained according to the new Action Plan. And most importantly, teachers will receive a monetary motivation.
According to the ministerial candidate, the process of improving textbooks has reached its active phase in terms of upgrading the technical and contentious side. It is of paramount importance, to make Georgian literature more accessible to young people.
According to Mikheil Batiashvili, such a complex approach will enable us to have more motivation for the development of Georgian education.