პროფესიულ განათლებაში გატარდება რეფორმები, რომელიც ქვეყანაში კვალიფიციური კადრების დეფიციტს მინიმუმამდე დაიყვანს
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა, მიხეილ ბატიაშვილმა, პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას ხაზი გაუსვა, რომ პროფესიული მიმართულება კვლავ განათლების სისტემის პრიორიტად რჩება და მთავარი მიზანი იქნება სწრაფად აღმოიფხვრას ქვეყანაში კვალიფიციური კადრების დეფიციტი.
პროფესიული გადამზადების კუთხით, მხარდაჭერილი იქნება მოკლევადიანი კურსები, რაც მოქალაქეებს კვალიფიკაციიის ამაღლების და შესაბამისად, დასამქების შესაძლებლობას მისცემს.
მინისტრობის კანდიდატი მიიჩნევს, რომ პროფესიულ განათლების მიმართულებით სამუშაო ჯერ კიდევ ბევრია და აუცილებელია, საგანმანათლებლო სისტემამ მოამზადოს კადრები, რომლებიც ადვილად დასაქმდებიან. დღეის მდგომარეობით, ერთი მხრივ, ბიზნესსა და სხვადასხვა ორგანიზაციაში კვალიფიციური კადრების დეფიციტია, მეორეს მხრივ, განათლების სისტემის მიერ მომზადებული კადრები დამსაქმებლებამდე ხშირად ვერ აღწევენ. სწორედ ამიტომ უმნიშვნელოვანესია, ბევრი მუშაობა მოთხოვნა-მიწოდების პრობლემის გადაჭრის მიზნით.
პროფესიული განათლების კუთხით სიახლე იქნება პროფესიული ასოციაციების და ბიზნესის მაქსიმალური ჩართულობა.
სამინისტროს მიზანი ისეთი საგანმანათლებლო სისტემის ჩამოყალიბება იქნება, რომელიც ბაზრისა და კომპანიების მოთხოვნების შესაბამისად იმუშავებს. ასეთი მიდგომა კი მოიტანს ადამიანური კაპიტალის განვითარებაზე ორიენტირებული სისტემის შექმნას.

Reforms will be implemented in vocational education, which will lead to minimizing the shortage of qualified personnel in the country
Mikheil Batiashvili – the candidate for the minister of Education, Science, Culture and Sport, whilst addressing the Georgian Parliament, stated, that the development of vocational education is one of the main goals of the Ministry, which will help to eliminate the shortage of qualified personal in the country.
In terms of vocational training, short-term courses will be supported, enabling citizens to increase their vocational qualification and help stay employed on the market.
The Ministerial Candidate believes that there is still a lot of work to be done in this regard. It is important for the vocational education to prepare personnel, qualified and in line with the needs of the current labor market. Usually, re-trained or graduated individuals cannot reach the employers. That’s why it is important to work on these issues.
Vocational education will feature an aggressive involvement of professional associations and the private sector.
The aim of the Ministry is to establish an educational system that will work in accordance with the requirements of the market and the companies operating in Georgia. This approach will bring positive results to create a human capital-oriented system.