მიხეილ ბატიაშვილი: ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობა უნიკალური შესაძლებლობაა, რომ ქართული კულტურა საერთაშორისო ასპარეზზე ღირსეულად წარმოჩნდეს
პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა, მიხეილ ბატიაშვილმა, კულტურის ხელშეწყობისა და განვითარების სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა, რომელსაც უდიდესი ყურადღება მიექცევა როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ.
მისი თქმით, 2018 წელი მნიშვნელოვანი წელია, ვინაიდან ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველო სტუმარი ქვეყნის სტატუსით წარდგება, რაც ქმნის უნიკალურ შესაძლებლობას, ქართული კულტურა საერთაშორისო ასპარეზზე ღირსეულად წარმოჩნდეს.
მიხეილ ბატიაშვილი მიიჩნევს, რომ წიგნის ბაზრობაზე მონაწილეობა არ უნდა იყოს ერთჯერი მოვლენა და კულტურის სფეროს შემდგომი განვითარებისთვის სხვადასხვა პროექტის სახით მას გაგრძელება უნდა მოჰყვეს.
მონისტობის კანდიდატის თქმით, გაგრძელდება კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების აღდგენითი-სარეაბილიტაციო სამუშაოები. ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები უკვე გადადგმულია. მან განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიანიჭა ახლადრებილიტირებული სამხატვრო აკადემიის გახსნას, სადაც ახალი სასწავლო წლიდან, სტუდენტები თანამედროვე გარემოში ისწავლიან.
მიხეილ ბატიაშვილმა განათლებისა და კულტურის სფეროების გაერთიანების პოზიტიურ მაგალითად სახელოვნებო სკოლების საკანონმდებლო ბაზის სრულყოფა და საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება დაასახელა. მისი თქმით, სამინისტრო იზრუნებს სახელოვნებო განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდაზე.

Mikheil Batiashvili: The Frankfurt Book Fair is a unique opportunity to showcase Georgian culture to the international community
Mikheil Batiashvili - The candidate for the minister of Education, Science, Culture and Sports, spoke about the future plans of promotion and the development of Georgian culture.
According to the candidate, 2018 is an important year for Georgia, as the country will be featured as a guest country for the Frankfurt Book Fair, creating a unique opportunity to showcase Georgian culture to the international community.
Mikheil Batiashvili believes that participation at the book fair should not be the only highlight, he wishes that it should be followed by various interesting projects.
According to the candidate, important restoration and renovation works will be conducted to the cultural heritage works. Important steps have already been taken in this regard. He has given a special significance to the opening of the newly built Art Academy, where students from the new academic year will receive education in a modern environment.
Mikheil Batiashvili positively evaluated the development of legislative base of art schools, in conjunction with solving organizational issues, and signified them as a positive example of fruitfully merging education and culture. According to him, the Ministry will take care of increasing the accessibility to art education.