იტალიასა და საქართველოს შორის კულტურის სფეროში გაცვლითი პროგრამა დაინერგება
საქართველოსა და იტალიას შორის მეგობრული კავშირებისა და თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და იტალიის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო თანამშრომლობის სამინისტროს შორის გაცვლით პროგრამასთან დაკავშირებით, ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდა.
საქართველოს მხრიდან მემორანდუმს ხელი მოაწერეს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა, ხოლო იტალიის მხრიდან, იტალიის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო თანამშრომლობის მინისტრმა ენცო მოავერო მილანეზიმ.
მემორანდუმი, რომელიც პროექტის „იტალია - საქართველო - გაცვლითი პროგრამა ხელოვანებისათვის. რეზიდენციები ახალგაზრდა იტალიელი და ქართველი ხელოვანებისათვის“ თაობაზე გაფორმდა, მიზნად ისახავს ვიზუალური ხელოვნების დარგში მომუშავე იტალიელი და ქართველი ხელოვანების შემოქმედების ორმხრივად წარმოჩენას და ორი ქვეყნის ხელოვანებს შორის იდეების გაცვლის ხელშეწყობას.
მემორანდუმის ფარგლებში ორ ქვეყანას შორის ურთიერთგაცვლის პროგრამა დაინერგება, რომელიც კონკურსში გამარჯვებულ თანამედროვე ხელოვნების სფეროში მოღვაწე ხელოვანებს შესაძლებლობას მისცემს, გაიღრმავონ ცოდნა და გამოცდილება ვიზუალური ხელოვნების დარგის მოღვაწეებთან, აგრეთვე, წარმართონ საკუთარი სახელოვნებო და კულტურული საქმიანობა განსხვავებულ გარემოში.
გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში იტალიელი ბენეფიციარები საქართველოში, ხოლო ქართველი ბენეფიციარები იტალიაში (კერძოდ, ტურინში) ერთი თვის განმავლობაში იცხოვრებენ და შემოქმედებითად იმუშავებენ, რაც საქართველოსა და იტალიას შორის კულტურულ ურთიერთობებს გააღრმავებს.
გაცვლითი პროგრამის განხორციელებას იტალიასა და საქართველოში უზრუნველყოფენ ტურინის გარუცოს ვიზუალური ხელოვნების ინსტიტუტი (IGAV), იტალიის საელჩო საქართველოში და სსიპ „შემოქმედებითი საქართველო“.

A Memorandum of cooperation has been signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic, to further enhance friendly relations and improve the prospects of cooperation between the two countries.
The memorandum was signed by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia -Mikheil Batiashvili, and the Italian Minister of Foreign Affairs and International Cooperation - Enzo Moavero Milanesi.
The memorandum for the project – Italy – Georgia, Exchange Program for the Artists, entails showcasing the works of Italian and Georgian modern artists to the society, in conjunction with promoting Arts and Aesthetics in general. Moreover, the memorandum aims at exchanging ideas between the artists of the two countries.
Within the scope of the above-mentioned Memorandum, the exchange program will be introduced between the two countries, which will enable artists working in the field of Contemporary Art to enhance their knowledge and experience, as well as to organize their artistic and cultural activities in a different environment.
Italian beneficiaries in Georgia, and Georgian beneficiaries in Italy, will live and work in Turin for a month, which will in turn, further deepen the cultural relations between Georgia and Italy.
Implementation of the exchange program in Italy and Georgia is provided by the Institute of Visual Arts (IGAV), Italian Embassy in Georgia and LEPL - Creative Georgia.