ნორჩ მეცნიერთა და გამომგონებელთა საერთაშორისო ოლიმპიადა გაიხსნა
საერთაშორისო კონკურსში, რომელიც საქართველოში ტარდება 30-მდე ქვეყნის  VII-XII კლასების მოსწავლეები მონაწილეობენ. მათ მიერ წარმოდგენილ მათემატიკის, ფიზიკის, ქიმიის, ბიოლოგიის, ინფორმატიკის, ეკოლოგიის, აგრეთვე სამრეწველო და საყოფაცხოვრებო ტექნიკის სფეროებში მომზადებულ პროექტებს კომპეტენტური ჟიური შეაფასებს და გამარჯვებულებს გამოავლენს. ორდღიანი ოლიმპიადა სასტუმრო ”შერატონ მეტეხი პალასში” 13 მაისს გაიხსნა და 15 მაისს ფინალისტთა დაჯილდოებით დაიხურება.
ოლიმპიადის მიზანია:
• განსაკუთრებული ნიჭიერებით გამორჩეული მოსწავლეების გამოვლენა, მათი დაინტერესება კვლევითი და გამომგონებლობითი საქმიანობით;
• ნიჭიერ მოსწავლეთა მხარდაჭერა, რათა  შეძლონ  მეცნიერული იდეების პრაქტიკულად, თვალსაჩინო ნაშრომის (ხელსაწყოს ან პროექტის) სახით  ახსნა და გადმოცემა;
• მოსწავლეებში საკუთარი თანატოლებისა და ზოგადად,  საზოგადოებისათვის აქტუალური  პრობლემების გაცნობიერებისა და გადაჭრის  უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება;
• მოსწავლეთათვის ყოფითი ცხოვრებისა და მეცნიერების სხვადასხვა სფეროს კავშირის ახსნა.;
• მოსწავლეთა ცოდნის დონის ამაღლება მეცნიერების სხვადასხვა დარგში.და სხვ.
ღონისძიების ორგანიზატორები არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, “ჩაღლარის” სასწავლო დაწესებულებები, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი “საქპატენტი”, ევროკავშირი-ევროკომისიის წარმომადგენლობა საქართველოში და კომპანია ”ჯეოსელი”.

7th-12th graders of around 30 countries participate in International Olympiad that is held in Georgia. Competent jury will evaluate participants’ projects in mathematics, physics, chemistry, biology, informatics, ecology as well as industry and household techniques and identify the winners. Two-day Olympiad was opened in “Sheraton Metechi Palace” on May 13. On May 15, Olympiad will be concluded by award ceremony of the winners.
The goal of this Olympiad is to:
• Identify talented schoolchildren and increase their interest in research and invention activities.
• Encourage talented schoolchildren in realizing their scientific ideas, explaining and expressing them through prominent workings (tool or project).
• Develop skills in order to acknowledge and solve actual problems existing among the schoolchildren of their age and generally, in society.
• Explain the link between different scientific fields and everyday life.
• Advance the level of schoolchildren knowledge in different fields of science and etc.
Event is organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, “Chaglar” Educational Institutions, National Intellectual Property Center SAKPATENTI, the Delegation of EU to Georgia and company “Geocell”.