,,შემოქმედებითი ნაპერწკალი: სამეწარმეო განათლების პროგრამის” პრეზენტაცია გამართა
სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“ ბრიტანეთის საბჭომ ,,შემოქმედებითი ნაპერწკალი: სამეწარმეო განათლების პროგრამის” პრეზენტაცია გამართა, რომელსაც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი, მიხეილ ბატიაშვილი დაესწრო.
მიხეილ ბატიაშვილის თქმით, ბრიტანეთის საბჭოს ინიციატივა ქართულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა თუ ორგანიზაციებს საშუალებას მისცემს გაიზიარონ ბრიტანული გამოცდილება, სტუდენტებს კი წაახალისებს შემოქმედებითი ინდუსტრიების განვითარებისაკენ.
„თუ მსოფლიო მაჩვენებლებს გადავხედავთ შემოქმედებითი ინდუსტრიების წილი უსწრებს ისეთი სექტორის მიერ შექმნილ ფინანსურ სიკეთეებს, როგორიცაა ავტოინდუსტრია, მძიმე მრეწველობა და ჯამში 29 მილიონზე მეტ ადამიანს ასაქმებს. საქართველოს ამ მიმართულებით დიდი პოტენციალი აქვს და მიხარია, რომ ბრიტანეთის საბჭო ახალგაზრდებს ამ პოტენციალის გააზრებაში დაეხმარება“-აღნიშნა მინისტრმა.
5 წლიანი პროექტის მიზანი უმაღლესი განათლების რეფორმისა და სტუდენტთა დასაქმების მხარდაჭერაა. დაგეგმილია ღია კონკურსების გამოცხადება, რომელშიც მონაწილეობას იურიდიული სტატუსის მქონე სხვადასხვა შემოქმედებით ინსტიტუციები შეძლებენ.
ბრიტანეთის საბჭო - დიდი ბრიტანეთის და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს წამყვანი საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომელიც 110-ზე მეტ ქვეყანაში ახორციელებს კულტურისა და განათლების სფეროს მხარდასაჭერ პროექტებს.

The presentation of - Creative Spark: Entrepreneurial Education Program
The British Council held a presentation of the - Creative Spark: Entrepreneurial Education Program at the hotel Courtyard Marriott, that was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili.
According to Mikheil Batiashvili, the initiative of the British Council will enable Georgian educational institutions and organizations to share the British experience and encourage students to develop creative industries.
"If you look at global indicators, the market share of creative industries exceeds the financial benefits created by the industries such as: Automotive, Construction and so forth, in conjunction with employing more than 29 million people. I believe, Georgia has a great potential in this regard, and I am glad that the British Council will help young people understand and realize this potential”. The Minister stated.
The aim of the five-year project is to support higher education reform and the student employment. An open competition will be announced, where various creative institutions with legal status will be able to participate.
The British Council is the leading international organization of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, which implements projects supporting culture and education in more than 110 countries.