პრეზიდენტმა ოლიმპიადაში გამარჯვებულები დააჯილდოვა
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა სასკოლო საგნობრივ ოლიმპიადებში გამარჯვებული  123 მოსწავლე ფულადი ჯილდოებითა და სიგელებით,  ხოლო ოლიმპიადაში მონაწილე სამი არაქართულენოვანი მოსწავლე პორტატული კომპიუტერებით დაასაჩუქრა.
პრეზიდენტის სასახლეში გამართულ ღონისძიებაზე  მიხეილ სააკაშვილი განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებსაც შეეხო და მისი მიმდინარეობა  დადებითად შეაფასა.
2010 წლის ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში მონაწილეობის სურვილი საქართველოს ყველა რაიონის სკოლებიდან 100 ათასზე მეტმა მოსწავლემ გამოთქვა. დარეგისტრირდა 10 ათასამდე არაქართულენოვანი მონაწილე. ოლიმპიადაში  10 უსინათლო მოსწავლე მონაწილეობდა.
ეროვნული ოლიმპიადა 3 ტურად ჩატარდა ქართულ, სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენებზე. წელს პირველად ჩატარდა ოლიმპიადა უცხოურ ენებში, მოსწავლეებს რამდენიმე საგნობრივ ოლიმპიადაში შეეძლოთ მონაწილეობა.
2009-2010 წლის ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში გამარჯვებულ მოსწავლეებს შემდეგი ფულადი პრემიები გადაეცათ: პირველ ადგილზე გასულ 34 მოსწავლეს - თითოეულს 1250 ლარი; მეორე ადგილზე გასულ 41 მოსწავლეს - თითოეულს 875  ლარი; მესამე ადგილზე გასულ 48 მოსწავლეს - თითოეულს 625  ლარი. ფულადი ჯილდოები გადაეცემათ რეიტინგულ სკოლებსაც.
ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადის მიზანია: ნიჭიერი მოსწავლეების გამოვლენა, სასკოლო რეფორმის ხელშეწყობა, სასკოლო ცხოვრების სტიმულირება, მოსწავლეების, პედაგოგების, სასწავლო პროცესის წახალისება, საქართველოს ნაკრების კანდიდატთა გამოვლენა საერთაშორისო ოლიმპიადებისთვის.
პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადა იქცა მნიშვნელოვან სტიმულად მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისათვის. გამარჯვებული მოსწავლეები საქართველოს ნაკრების წევრები ხდებიან და საერთაშორისო ოლიმპიადებიდანაც გამარჯვებულები ბრუნდებიან – 2009 წელს საერთაშორისო ოლიმპიადებზე საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა მოიპოვა: 4 ვერცხლის, 6 ბრინჯაოს მედალი და 1 საპატიო სიგელი.

The President of Georgia Awarded Winners of National Educational Olympiad
The President of Georgia, Mikheil Saakashvili awarded 123 winners of Olympiad with prizes. 3 non-Georgian participants were presented with portable computers as well.
Mikheil Saakashvili spoke about ongoing educational reforms and evaluated them positively at the event that was held in the President’s palace.
More than 100, 000 schoolchildren of different regions of Georgia participated in 2010 National Educational Olympiad. Around 10,000 non-Georgian schoolchildren applied for participation as well. 10 visually impaired students also participated in the Olympiad.
National Olympiad was carried out in three rounds in Georgian, Armenian, Azerbaijanian and Russian languages. For the first time this year, Olympiad was held in foreign languages. Schoolchildren had opportunity to participate in different subjects.
The winners of 2009-2010 National Educational Olympiad were awarded with following prizes: 34 participants, who took the first place, each received 1250 Gel. 41 winners, who took the second place were presented with 875 Gel, 48 holders of the third place were awarded with 625 Gel.  Prizes also received rating schools.
The goal of National Educational Olympiad is to identify talented schoolchildren, support the school reforms, encourage teachers and schoolchildren throughout the learning process and identify members of National team for International Olympiads.
Educational Olympiad initiated by the President turned out very important for schools of Georgia. This event has already become the stimulus for the schoolchildren as well as the teachers. The winners become the members of National team and arrive in Georgia with victory in international Olympiads. National team of Georgia gained 4 silver, 5 bronze and 1 medals of Honor in 2009 international Olympiads.