სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული პრიორიტეტული საგანმანათლებლო პროგრამები
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო აგრძელებს პირდაპირი მხარდაჭერის საგანმანათლებლო პროგრამების დაფინანსებას 2018/2019 სასწავლო წელს ჩარიცხული სტუდენტებისათვის შემდეგი პრიორიტეტული პროგრამული მიმართულებებით:
2018-2019 სასწავლო წელს, სახელმწიფო დააფინანსებს შემდეგ მიმართულებებს: აგრარული მეცნიერებები; განათლება; ინჟინერია; მეცნიერება/საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები; სოციალური მეცნიერებები; ჰუმანიტარული მეცნიერებები და მიმართულებათაშორისი დარგები და სპეციალობები;
პრიორიტეტულ პროგრამებზე სტუდენტების პროგრამული და საგრანტო დაფინანსების ჯამი შეადგენს 100%.
პირდაპირი დაფინანსებით პროგრამებზე სტუდენტთა განაწილების შემდეგ დარჩენილი თანხა ნაწილდება იგივე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების პრიორიტეტული მიმართულების სხვა დარგის/სპეციალობის პროგრამებზე სტუდენტების საერთო რანჟირებული სიაზე დაყრდნობით (გადასახადის 100%-მდე შევსების პრინციპით).
2018/2019 სასწავლო წელს სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული პრიორიტეტული საგანმანათლებლო პროგრამების სია.

State-funded priority educational programs
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia continues the funding of Direct Support Educational Programs of 2018/2019 and offers scholarship to students enrolled in the following priority courses:
Throughout the academic year of 2018-2019, the state will fund the following courses: Agricultural Sciences, Education, Engineering, Science/Natural Sciences/Social Sciences, Humanitarian Arts, as well as, the interdisciplinary fields and specialties;
The sum of funding the student priority programs equals to 100%.
After distributing students with the direct funding, the remaining amount is distributed to other specialty programs in similar priority higher educational institutions based on the ranked list of students’ performance (with a principle of supplementing 100% of the fee)