ბათუმი პირველი ქალაქია საქართველოში, რომელმაც ევროპის სპორტის ქალაქის სტატუსი მოიპოვა
ACES Europe - ევროპის დედაქალაქებისა და ქალაქების სპორტის ფედერაციამ ბათუმს 2019 წლის ევროპის სპორტის ქალაქის სტატუსი მიანიჭა. ბათუმი პირველი ქალაქია საქართველოდან, რომელმაც აღნიშნულ ორგანიზაციაში განაცხადი გააკეთა. სპეციალური კომისია ინსპექტირების მიზნით საქართველოს ივლისის თვეში ეწვია. ACES Europe-ის კომისიამ, რომელმაც ფედერაციის პრეზიდენტი ჯან ფრანჩესკო ლუპატელი ხელძღვანელობდა, ბათუმში ვიზიტის დროს სპორტული ობიექტები დაათვალიერეს და ადგილზე შეაფასეს არსებული მდგომარება.
შეგახსენებთ, წელს ბათუმში გაიმართება 43-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა, რომელშიც 189 ქვეყნის 4 000-მდე სპორტსმენი და დელეგატი მიიღებს მონაწილეობას. წელსვე ბათუმი არაერთ საერთაშორისო სპორტულ ღონისძიებას მასპინძლობს. არსებულ სპორტულ ინფრასტრუქტურას კი მალე შეემატება მულტიფუნქციური ორდარბაზიანი სპორტის სასახლე, ყინულის დარბაზი და 20 ათას მაყურებლეზე გათვლილი UEFA-ს სტანდარტების საერთაშორისო საფეხბურთო სტადიონი.
ACES Europe ევროპულ ქალაქებს ყოველწლიურად ანიჭებს ,,ევროპის სპორტის დედაქალაქის“, ,,ევროპის სპორტის ქალაქის“, ,,ევროპის სპორტის თემისა“ და ,,ევროპის სპორტის მცირე ზომის ქალაქის“ სტატუსს.
ევროპის სპორტის ქალაქის ტიტულსა და დროშას ბათუმი 2018 წლის 4 დეკემბერს, დაჯილდოების საზეიმო ცერემონიაზე მიიღებს, რომელიც ბრიუსელში, ევროპის პარლამენტში გაიმართება. ცერემონიას ევროპის პარლამენტის წევრები, მინისტრები, ევროპული დედაქალაქებისა და ქალაქების მერები დაესწრებიან. დაჯილდოების ცერემონიაზე მალაგის, ლისაბონისა და ჰააგის დელეგაციებიც დაესწრებიან, რომლებიც საკუთარი სპორტული პროექტების შესახებ ისაუბრებენ 2020–22 წლებისთვის.
რაც შეეხება ევროპის სპორტის დედაქალაქს, ამ სტატუსს 2019 წელს ბუდაპეშტი ატარებს.
2019 წლიდან კი, სტატუსის ფარგლებში ბათუმში ინტენსიურად უნდა გაიმართოს მასობრივი სპორტული და კულტურული ღონისძიებები, რისი მდიდარი გამოცდილებაც საქართველოს ზღვისპირა ქალაქს უკვე აქვს.

Batumi is the first city in Georgia winning the status of European City of sport
ACES Europe – European Capitals and Cities of Sport Federation has granted Batumi a city of Sport status for 2019. Batumi is the first city in Georgia, which applied to the organization. A special commission visited Georgia in July for the inspection purposes. The ACES Europe Commission, headed by the federal President – Francesco Lupatelli, visited several sport facilities during his visit and evaluated the current situation.
According to the report prepared by ACES Europe, Batumi is a good example of sport, education and health, which ACES Europe generally strives for; Exemplary sport policy and infrastructure, programs and activities are present in Batumi. With this criterion, Batumi was awarded with the title of the European city of Sport. This fact proves that Georgia is considered as one of the sports countries in Europe. In addition, the accepted status in the country will promote healthy lifestyle and popularization of sport amongst the youth. Sports development has been declared as one of the priority directions in Georgia by the Georgian government.
We would like to remind you, that the 43rd World Chess Olympiad will be held in Batumi this year, in which 4 000 professionals and delegates from 189 countries will participate. Batumi hosts numerous international sports events this year. In addition, the existing sports infrastructure will soon become a multifunctional two-story sports palace, ice hall and international football stadium constructed under the official UEFA standards, intended for 20,000 spectators.
Annually, ACES Europe gives European cities the official statuses such as: "European Sports Capital", "European Sport City", "European Sports Community" and "Small Sport City of Europe".
The official title and the flag of the European sports city will be awarded to the city of Batumi on December 4, 2018 at the awards ceremony, which will be held at the European Parliament in Brussels. The ceremony will be attended by members of the European Parliament, various Ministers, and mayors of the European cities. Delegations from Malaga, Lisbon and Hague will attend the award ceremony.
As for the 2019 European capital of Sport, this status will be awarded to Budapest.
From 2019, due to its newly gained status, Batumi will intensively organize mass sports and cultural events.