მიხეილ ბატიაშვილი: „განათლების სისტემას ძირეული ცვლილებები სჭირდება“
მიხეილ ბატიაშვილმა პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის წევრებს სამინისტროს მიერ ახლო მომავალში განსახორიცელებელი რეფორმები გააცნო, რომლის მომზადების ეტაპი უკვე დაწყებულია და პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის, მათ შორის, საკანონმდებლო ორგანოს, ჩართულობა უმნიშვნელოვანესია.
მინისტრი მიიჩნევს, რომ განათლების სისტემას ძირეული ცვლილებები სჭირდება. ამიტომ რეფორმა კაბინეტში არ უნდა იწერებოდეს, მასში ყველა მხარე უნდა იყოს ჩართული. სწორედ ამ მიზნით უკვე შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომელიც რეფორმებზე აქტიურად მუშაობს როგორც ექსპერტებთან, ასევე, საერთაშორისო და დონორ ორგანიზაციებთან. შესაბამისად, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტთან მჭიდრო თანამშრომლობა და მათი რეკომანდაციების გათვალისწინება რეფომების შემუშავების პროცესში პოზიტიური შედეგების მომტანი იქნება.
მინისტრის თქმით, რეფორმათა პაკეტი, რომელიც ახლო მომავალში მომზადდება, განათლების სისტემის ყველა საფეხურს მოიცავს. მასში გაწერილი იქნება კონკრეტული ამოცანები შესრულების ვადებთან ერთად და ორიენტირებული იქნება კონკრეტულ შედეგებზე.
შეხვედრაზე ისაუბრეს, ასევე, სასკოლო სახელმძღვანელოებისა და სასწავლო პროგრამების ხარისხის გაუმჯობესების, პედაგოგთა კვალიფიკაციის ამაღლებისა და პროფესიული განათლების რეფორმირების მნიშვნელობის შესახებ. მაჟორიტარი დეპუტატების მხრიდან გამოითქვა კონკრეტული წინადადებები სკოლების, მათ შორის, სოფლის სკოლების ინფრასტრუქტურულ პრობლემებთან დაკავშირებით.
კომიტეტის თავმჯდომარის, მარიამ ჯაშის, განმარტებით, განათლების დაფინანსების გაზრდა პარლამენტისა და მთავრობის ზოგადი პოზიციაა. მისი ინფორმაციით, 2021 წლისთვის, სულ მცირე, 6%-იან ნიშნულზე იგეგმება განათლების დაფინანსების ზრდა მშპ-სთან მიმართებაში, მაგრამ დაფინანსების გაზრდის მიზნით, 2019-2020 წლებშიც უნდა გადაიდგას მნიშვნელოვანი ნაბიჯები.
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ მსგავსი შეხვედრები პერმანენტულად გაიმართება, რაც მიმდინარე და დაგეგმილი რეფორმებისა თუ პროგრამების შემუშავებასა და მონიტორინგში პარლამენტის წევრების მაქსიმალურ ჩართულობას უზრუნველყოფს.

Mikheil Batiashvili: "substantial changes are needed in the Education system"
Mikheil Batiashvili informed the members of the Education, Science and Culture Committee of the Georgian Parliament regarding the reforms planned by the Ministry for the coming future, and emphasized, that its implementation is already underway. Additionally, he stated that the involvement of all stakeholders, including the legislative body is crucial to the entire process.
The Minister believes that the education system needs to undergo substantial changes. Therefore, the reform should not be written in the cabinet, but it needs an involvement from various stakeholders. Consequently, for this purpose, a working group has been created, who works on the aforementioned reforms with the leading field experts, as well as international donor organizations. Furthermore, a close cooperation with the Education, Science and Culture Committee, in conjunction with their recommendations will bring positive results to the overall development of the reforms.
According to the minister, the reforms package, which will be finalized in the near future, includes all the stages of education system development. It will have specific tasks together with the execution deadlines and will be focused on specific results.
Moreover, during the meeting, the sides discussed the importance of improving the quality of textbooks and the overall curriculum, in conjunction with advancing teachers’ qualification and moving forward with the vocational education reforms. Majority members have expressed specific proposals regarding the infrastructural problems of public schools, including the ones located in rural areas.
According to the chairman of the Committee - Mariam Jashi, the increase of education funding is the general focus of the parliament and the entire government. According to her, by 2021 education funding will have increased by 6% in respect of GDP, but in order to deliver a significant outcome, major steps need to be taken in 2019-2020.
During the meeting, it was decided, that meetings of such nature will be held on permanent basis, thus ensuring the maximum participation of the members of Parliament in the development and monitoring of current and planned educational reforms.