სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული პრიორიტეტული საგანმანათლებლო პროგრამები
პრიორიტეტული პროგრამული მიმართულებებით საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო 2018/2019 სასწავლო წელს ჩარიცხული სტუდენტებისათვის დაფინანსებას მხარდაჭერას აგრძელებს.
2018-2019 სასწავლო წელს, სახელმწიფო დააფინანსებს შემდეგ მიმართულებებს: აგრარული მეცნიერებები; განათლება; ინჟინერია; მეცნიერება/საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები; სოციალური მეცნიერებები; ჰუმანიტარული მეცნიერებები და მიმართულებათაშორისი დარგები და სპეციალობები;
2018-2019 სასწავლო წელს აბიტურიენტებს შესაძლებლობა აქვთ დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო საგანმანათლებლო 300 კრედიტიანი პროგრამები აირჩიონ, რომელიც პრიროტეტულ ჩამონათვალს დაემატა:
სსიპ - იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა - დაფინანსებული 30 ადგილი
სსიპ - სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა - დაფინანსებული 35 ადგილი
სსიპ - ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის განათლების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა - დაფინანსებული 50 ადგილი
სსიპ - ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა - 25 დაფინანსებული ადგილი
სსიპ - აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა - „დაწყებითი განათლება“ – დაფინანსებული 180 ადგილი

State-funded priority educational programs
Within the scope of the priority educational programs, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport continues to support the funding of students enrolled in the corresponding course in the 2018-2019 academic year.
Throughout 2018-2019 academic year, the state will fund the following courses: Agricultural Sciences; Education; Engineering; Science / Natural Sciences; Social sciences; Humanitarian sciences and interdisciplinary fields and specialties.
In the 2018-2019 academic year, all applicants have the opportunity to choose the integrated Bachelors and Master’s degree for the preliminary level teacher training (300 credit course), which was added to the priority list:
Integrated Bachelor’s and Master’s Program in preliminary level teacher training at Iakob Gogebashvili Telavi State University – 30 spots funded
Integrated Bachelor's and Master's Educational Program in preliminary level training of Primary and Secondary Education at Samtskhe-Javakheti State University – 35 spots funded
Integrated Bachelor’s and Master’s Program in preliminary level teacher training at Batumi Shota Rustaveli State University – 50 spots funded
Integrated Bachelor's and Master's Educational Program in preliminary level training of General Education at Ivane Javakhishvili State University – 25 spots funded
Integrated Bachelor’s and Master’s Program in preliminary level teacher training at Akaki Tsereteli State University – 180 spots funded