განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ სამეცნიერო და ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები მოინახულა, მოსწავლეებს შეხვდა და ნორჩ გამომგონებელთა ნამუშევრებს გაეცნო.
პროექტი ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლა - „თბილისის“ ბაზაზე ხორციელდება და მასში სხვადასხვა ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში საუკეთესო შედეგების მქონე 700-ზე მეტი მოსწავლე მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან.
საზაფხულო სკოლაში მოსწავლეების აქტივობები ორ ნაწილად იყოფა: დღის პირველ ნახევარში ისინი ძირითადად აკადემიური ნაწილით არიან დატვირთულნი, მეორე ნახევარში კი აქვთ განტვირთვის საშუალება მრავალფეროვანი სპორტული და შემოქმედებითი აქტივობებით, ექსკურსიებითა და გასვლითი ღონისძიებებით.
სამეცნიერო საზაფხულო სკოლის პროგრამა ძირითადად მათემატიკისა და ინფორმატიკის თემატიკას უკავშირდება. მოსწავლეები ეცნობიან მათთვის საინტერესო ინფორმაციებს სამეცნიერო სფეროდან, უტარდებათ მრავალფეროვანი ლექციები და სემინარები მოწვეულ ლექტორებთან, დარგის სპეციალისტებთან.
ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში კი, აკადემიური ნაწილი მოიცავს როგორც ინგლისური ენის, ასევე დიდი ბრიტანეთის კულტურისა და ტრადიციების შესწავლას. ზოგადი ინგლისურის გაკვეთილებზე მოსწავლეები ეცნობიან სხვადასხვა თემებს, ისეთი როგორიცაა მოგზაურობა, მუსიკა, სარეკლამო სფერო, კინოინდუსტრია და სხვა. საგაკვეთილო პროცესი დატვირთულია ბევრი სახალისო აქტივობით, რაც საშუალებას აძლევს მოსწავლეს მაქსიმალურად გამოავლინოს თავისი შესაძლებლობები.
სამეცნიერო ბანაკის თითოეულ ნაკადში ბანაკის მონაწილეთაგან შეირჩევა საუკეთესო მოსწავლეები, რომელთა ნაწილი შვეიცარიაში (ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში) გაემგზავრება, ნაწილი კი - პოლონეთში, კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრში, ინგლისური ენის ბანაკის მოსწავლეებიდან საუკეთესოები კი, დიდ ბრიტანეთში, ბაქსვუდის სკოლაში გაემგზავრებიან.

Summer Schools at Buckswood
Irina Abuladze – the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport visited scientific and English summer schools, met with the students and got acquainted with the achievements of the young inventors.
The project is being implemented on the premises of the Tbilisi Buckswood International School - where more than 700 students from different regions of Georgia have the ability to participate in various interesting activities and Olympiads.
Summer School activities are divided into two major parts: the first half of the day is reserved to the academics, whereas during the second half, the students have the opportunity to partake in various sport and creative activities.
The Science program at the summer school is mainly related to the field of mathematics and Information Technology. Students get acquainted with vital information from the existing scientific field, and have a wide variety of lectures and seminars with the invited lecturers and active field specialists.
However, the English-language part of the Summer School, includes studying/enhancing the level of English, in conjunction with getting acquainted with the British culture and traditions. The teaching process is loaded with a variety of fun activities that enable the learner to maximize their abilities.
Best summer school students of science will be selected to travel to Switzerland (at the European Center for Nuclear Research – CERN) and to Copernicus Science Center in Poland, whereas the best students of the English Language Camp will have the opportunity to visit the Buckswood school in the UK.