საქართველოში ვერდის საერთაშორისო ფესტივალი ჩატარდება
საქართველოში ვერდის საერთაშორისო ფესტივალი ჩატარდება. ხელშეკრულება სამწლიან თანამშრომლობასთან დაკავშირებით, პარმის (იტალია) ოპერის თეატრთან გაფორმდა, რომელიც ვერდის საერთაშორისო ფესტივალის ლიცენზიის ერთადერთი მფლობელია.
ამ თემასთან დაკავშირებით, თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრის ცისფერ დარბაზში პრესკონფერენცია გაიმართა.
ღონისძიებას უძღვებოდნენ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე, თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი ბადრი მაისურაძე, ასევე, ვერდის ფესტივალის პრეზიდენტი და პარმის ოპერის თეატრის დირექტორი ანნა მარია მეო.
ხელშეკრულების თანახმად, საქართველოს უფლება ეძლევა ოფიციალურად ჩაატაროს ვერდის ფესტივალი თბილისსა და სხვადასხვა ქალაქში. ხელშეკრულება ასევე ითვალისწინებს თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრის გასტროლებს პარმაში ვერდის ფესტივალზე.
უკვე ცნობილია, რომ 2019 წელს, პარმა ევროპის კულტურული ცენტრი ხდება, პროექტი ევროკავშირის პროგრამის - “შემოქმედებითი ევროპის” (Creative Europe)ფარგლებში ხორციელდება; მომავალ წელს, პარმასა და ბუსეტოში თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრის დაგეგმილი გასტროლიც, სწორედ, ამ პროექტის ნაწილია.

Verdi International Festival will be held in Georgia
Verdi International Festival will be held in Georgia. The agreement on a three-year partnership was signed with the Parma Opera House in Italy, which is the sole license owner of Verdi International Festival.
A press conference was held at the Tbilisi Opera and Ballet Theater Hall in regard to this outstanding news.
The aforementioned event was led by First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Giorgadze, the Artistic Director of Tbilisi Opera and Ballet Theater - Badri Maisuradze, and the President of Verdi International Festival and Director of Parma Opera Theater - Anna Maria Meo.
Owing to the agreement, Georgia is authorized to officially conduct the Verdi International Festival in Tbilisi or in any given city in Georgia. Additionally, the agreement also implies various touring performances for Tbilisi Opera and Ballet Theater personnel in Parma.
It is already known that in 2019, Parma becomes the European Center for Culture, which is a project, implemented within the framework of the EU program – Creative Europe. Next year’s touring performance in Parma and Busseto, is precisely a part of this project.