საქართველოს ნაკრები ერთა ლიგის გათამაშებას ყაზახეთთან მატჩით დაიწყებს
საქართველოს ეროვნულმა საფეხბურთო ნაკრებმა უეფას ერთა ლიგის მატჩებისთვის მზადება დაიწყო. საქართველოს ნაკრები პირველ მატჩს 6 სექტემბერს, ასტანაში, ყაზახეთის ნაკრების წინააღმდეგ გამართავს. “ასტანა არენაზე“ გასამართი შეხვედრა თბილისის დროით 18:00 საათზე დაიწყება და მას თურქ მსაჯთა ბრიგადა, მთავარი მსაჯის ჰალილ უმუთ მელერის ხელმძღვანელობით მოემსახურება. ყაზახეთიდან დაბრუნების შემდეგ, 9 სექტემბერს, ქართველი ფეხბურთელები ლატვიის ნაკრებს თბილისში, “დინამო არენაზე“ უმასპინძლებენ.
თბილისის ზღვაზე მდებარე „ზესტაფონის“ ბაზაზე ვლადიმერ ვაისის ხელმძღვანელობით, ეროვნული ნაკრები გუშინ, 19 კაციანი შემადგენლობით შეიკრიბა. ვარჯიშზე ვაკო ყაზაიშვილი, გურამ კაშია, ჯიმი ტაბიძე, ოთარ კიტეიშვილი და გიორგი არაბიძე არ იმყოფებოდნენ. მათ საკლუბო შეხვედრები კვირას ჩაატარეს და ამიტომ, შეკრებას დღეს შეუერთდებიან. დღესვე საწვრთნელ პროცესში ჩაერთვება ჯაბა ჯიღაური, რომელიც მანამდე საფრანგეთის ლიგა 2-ის მატჩში ითამაშებს.
დღევანდელ ვარჯიშამდე ვლადიმერ ვაისი სასტუმრო „ჰუალინგში“ პრესკონფერენციას გამართავს, ხოლო 18:00 საათზე „ზესტაფონის“ ბაზაზე ნაკრები კიდევ ერთხელ ივარჯიშებს. ეროვნული გუნდი ასტანაში ხვალ, დილით გაემგზავრება.
უეფას ერთა ლიგის 2018-2019 წლების გათამაშებაში ევროპის 55 ეროვნული ნაკრები იასპარეზებს, რომლებიც 4 ლიგაში გადანაწილდნენ. თითოეული ლიგის გამარჯვებული ავტომატურად მოიპოვებს ევროპის 2020 წლის ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე ასპარეზობის უფლებას. რეიტინგის მიხედვით, საქართველოს ნაკრები რანგით ბოლო, მე-4 ლიგაში მოხვდა, სადაც 16 გუნდი 4 ჯგუფშია განაწილებული. პირველ ჯგუფში ჩვენი გუნდის მეტოქეები ყაზახეთის, ლატვიისა და ანდორას ნაკრებები არიან. ევროპის ჩემპიონატზე მოსახვედრად საქართველოს ნაკრებმა ჯერ ჯგუფში უნდა დაიკავოს პირველი ადგილი, ხოლო შემდეგ აჯობოს დანარჩენი ჯგუფების გამარჯვებულებს.

The Georgian National team will kick off League of Nations with a match against Kazakhstan
The Georgian national football team has begun its preparation for UEFA League of Nations. The Georgian team will hold their first match against Kazakhstan in Astana on September 6. The aforementioned match commences at 18:00 Georgian time, and will be played on the “Astana Arena”. The match will be served by the Turkish referee brigade headed by Haleel Othal Melier. Additionally, On September 9, after returning from Kazakhstan, Georgian national team will face the national team of Latvia on “Dinamo Arena” in Tbilisi.
Yesterday, on the premises of Tbilisi Sea, where FC Zestafoni finds its base, under the leadership of Vladimer Weiss, the national team was gathered with its 19 men squad. Vako Kazaishvili, Guram Kashia, Jimi Tabidze, Otar Kiteishvili and Giorgi Arabidze did not attend the training. They held their Club meetings on Sunday and therefore, they will join the gathering today.
Before today's training Vladimir Weiss will hold a press conference at the Hotel "Hualing", and at 18:00 the team will once again train at "Zestafoni" base. The national team will leave for Astana tomorrow morning.
55 National teams will compete against each other in the 2018-2019 UEFA League of Nations.  The winner of each league will automatically gain the right to participate in the final stage of the 2020 European Championship. According to the rating, the Georgian national team is in the last league, where 16 teams are divided in 4 groups. In the first group our team rivals are the National teams of Kazakhstan, Latvia and Andorra. In order to get to the European Championship, Georgian national team should take the first place and then win against the winners of the remaining groups.