„სპორტულ-შემეცნებითი საზაფხულო ბანაკი“, რომელმაც ზაფხულის განმავლობაში საქართველოს ყველა რეგიონიდან 1000-ზე მეტ მოსწავლეს 8 ნაკადად უმასპინძლა სოფელ მანავში საზეიმოდ დაიხურა.
დახურვის ცერემონიას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თეიმურაზ მურღულია დაესწრო, რომლის თქმით, პროგრამა „მომავლის ბანაკი“ არ მთავრდება, პროექტი მომავალშიც გაგრძელდება.
„დაუვიწყარი ერთი კვირა გავატარე მანავის ბანაკში. საცხოვრებელი პირობებით დაწყებული, შემეცნებითი, სპორტული პროგრამებითა და ლიდერებით დამთავრებული ყველაფერი საუკეთესო იყო. ყველას გირჩევთ ჩამოხვიდეთ მანავში და გაიზიაროთ ეს ემოციები და სიყვარული რაც ჩვენ განვიცადეთ“ - აცხადებს ხარაგაულის სოფელ ნადაგურის საჯარო სკოლის მოსწავლე მარიამ გელაშვილი.
„ძალიან მწყდება გული რომ ეს ყველაფერი დასრულდა, მაგრამ დარწმუნებული ვარ ის დღეები, რაც აქ გავატარე სამუდამოდ დამრჩება მეხსიერებაში“ - ამბობს ხარაგაულის მეორე საჯარო სკოლის მოსწავლე თამარ ჭიპაშვილი.
მანავის ბანაკი ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნულმა ცენტრმა, თავდაცვის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, სამხედრო ბაზის ტერიტორიაზე განახორციელა. ერთკვირიანი შემეცნებითი-გასართობი პროგრამის მიხედვით, ერთი დღე სამხედრო თემას ეთმობოდა. საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურეები სკოლის მოსწავლეებს საქართველოს შეიარაღებული ძალების შესახებ ინფორმაციას აწვდიდნენ და განუმარტავდნენ როგორ ემოქმედათ ექსტრემალურ სიტუაციებში. გარდა ამისა, პროგრამა მოიცავდა სხვადასხვა სპორტულ-გამაჯანსაღებელ და კულტურულ აქტივობებს.

Sport-Cognitive Summer Camp which has hosted more than 1000 students from eight regions of Georgia during the summer has finally ended.
The closing ceremony was attended by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Teimuraz Murgulia, who said that the program "Future Camp" does not end, the project will continue in the future.
"I spent an unforgettable week at the Manavi Summer camp. The accommodation, the quality of cognitive, sports programs, in conjunction with the camp leaders were just outstanding. I advise everyone to sit down and share these emotions and love we have all experienced, "said Mariam Gelashvili, a student of Khadagauli public school.
"It's very hard for me to say goodbye, but I am confident that those days I have spent here will last forever in my memory," said Tamar Chipashvili, the student of Kharagauli public school №2.
Manavi Summer camp was organized by the Children and Youth National Center, in collaboration with the Ministry of Defense, on the premises of the military base. According to the program, one day was completely dedicated to the military studies introduction. The Military personnel provided the students with the vital information about Georgian Armed Forces and explained how they act in extreme circumstances. In addition, the program included various recreational and cultural activities.