მიხეილ ბატიაშვილი: „საქართველოში ევროპული სკოლის გახსნა ევროპული ოჯახისაკენ სწრაფვის კიდევ ერთი აღიარებაა“
04.09.2018
ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების მოლაპარაკებების საკითხებში ევროკომისარის იოჰანეს ჰანის ინიციატივით და ევროკავშირის დაფინანსებით, საქართველოში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლა გაიხსნა.
გახსნის ცერემონიაზე დამსწრე სტუმრებს სიტყვით მიმართა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა, რომლის თქმით, ეს მნიშვნელოვანი მოვლენა საქართველოს ისტორიული არჩევანის - ევროპული ოჯახისაკენ სწრაფვის კიდევ ერთი, ძალიან მნიშვნელოვანი აღიარებაა.
ევროპული სკოლა საქართველოში პირველია, რომელიც ევროკავშირის ქვეყნების ფარგლებს გარეთ დაფუძნდა და აღმოსავლეთპარტნიორობის ქვეყნების 16-17 წლის მოსწავლეებისთვის ევროპული ხარისხის საშუალო განათლებას უზრუნველყოფს. მოსწავლეები აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან მათი აკადემიური მოსწრების საფუძველზე შეირჩევიან და შესაბამის სტიპენდიებს მიიღებენ. უპირატესობა მიენიჭებათ სოციალურად დაუცველ წარჩინებულ მოსწავლეებს. სკოლის დასრულების შემდეგ, მოსწავლეები ევროპული დონის საერთაშორისო ბაკალავრის დიპლომს მიიღებენ.
მიხეილ ბატიაშვილის თქმით, ახალი სკოლა იქნება მულტიკულტურული სასწავლო და საცხოვრებელი გარემო საინტერესო არაფორმალური საგანმანათლებლო პროგრამებით. ეს იქნება შესაძლებლობა, ახალგაზრდებმა ისწავლონ და იცხოვრონ იმ პრაქტიკაში, რაც ეფუძნება ევროკავშირის უმთავრეს ფასეულობას - მრავალფეროვნებაში ერთიანობას.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლის ფუნქციონირების მდგრადობის უზრუნველყოფის მიზნით, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ევროპელ და აღმოსავლეთ ევროპის პარტნიორებთან ერთად აგრძელებს მუშაობას სკოლის გრძელვადიან მოდელზე, რომლის განხორციელება ევროკომისიის თანადაფინანსებით მოხდება.
2018 წელის გაზაფხულზე გამოცხადებული კონკურსის შედეგად, 2018-2019 სასწავლო წლებისთვის ევროკომისიამ შეარჩია 30 მოსწავლე აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყნიდან: სომხეთი (4), აზერბაიჯანი (2), ბელარუსი (4), საქართველოს (8), მოლდოვა (5), უკრაინა (7).
ევროკომისიისა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, ევროპის „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ სკოლა პირველ ეტაპზე, დროებით, კერძო სკოლის - „ახალი სკოლა“ ბაზაზე იმუშავებს.

Mikheil Batiashvili: "The opening of the European School in Georgia is another recognition of stive towards the European family"
04.09.2018
The European Commissioner – Johannes Hann, in charge of the European Commission for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations opened The European School in Georgia.
Mikheil Batiashvili - Minister of Education, Science, Culture and Sport addressed the guests at the opening ceremony, who said that this important event is one of the most important recognition of Georgia’s historic choice towards the European family.
The European School is the first of its kind in Georgia that has been established outside the EU countries and provides European-level secondary education for 16-17 year olds. The students will be selected from the Eastern Partnership countries based on their academic performance and receive their corresponding scholarships. The advantages will be given to socially vulnerable successful students. After completing the school, students will receive Bachelor's Degree worthy of the European level.
According to Mikheil Batiashvili, the new school will be a beacon of multicultural training and residential environment paired with various interesting informal educational programs. This will be an opportunity for young people to learn, live and practice what is the main value of the EU - unity in diversity.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia will continue to work with the European and Eastern European partners to design a long-term model for the school, co-financed by the European Commission in order to ensure the sustainability and further functionality of the Eastern Partnership European School.
As a result of the 2018-2019 academic year, the European Commission has selected 30 students from six Eastern Partnership countries: Armenia (4), Azerbaijan (2), Belarus (4), Georgia (8), Moldova (5), and Ukraine (7).
Owing to the joint decision of the Ministry and the European "Eastern Partnership", the school will function on the premises of the private school – “New School”.