„კულტურა საზღვრებს გარეშე“ პროექტის მესამე ეტაპი
„1 ეკვილიბრიუმის“ ორგანიზებითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით, გრძელდება პროექტი ,,კულტურა საზღვრებს გარეშე". პროექტის მესამე ეტაპის ფარგლებში, ღონისძიებები შიდა ქართლისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში გაიმართება.
6 სექტემბერს, სოფ. ორსანტიაში და დაბა ანაკლიაში, მწერლები და მეცნიერები - საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი, მწერალი - გიორგი კეკელიძე, პოეტი, მწერალი, ლიტერატურათმცოდნე - ზაალ ჩხეიძე და კ. კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მეცნიერი - ესმა მანია ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვედრებიან. საუბარი შეეხება კულტურული დიალოგის მნიშვნელობას, ასევე, წლევანდელ საიუბილეო თარიღებს - დამოუკიდებლობის 100 წლისთავი, ქართული მწერლობა 1918-1921, ალექსანდრე ყაზბეგი - 170.
პროექტის ფარგლებში იგეგმება ადგილობრივი ახალგაზრდა ხელოვანების მონაწილეობით სხვადასხვა სახის გამოფენის მოწყობა და ბოლო დროის ქართული მოკლემეტრაჟიანი მხატვრული ფილმების ჩვენება.
პროექტის დასკვნითი ნაწილი შემაჯამებელ კონცერტს გულისხმობს, რომელიც დაბა ანაკლიაში კომპოზიტორისა და მუსიკოსის - სანდრო ნიკოლაძისა და ბენდის „Space Board” მონაწილეობით გაიმართება. კონცერტს დაესწრებიან პროექტის „კულტურა საზღვრებს გარეშე“ ფარგლებში მონაწილე სტუდენტები სოფ. ორსანტიადან, ქ. ზუგდიდში და მახლობლად მცხოვრები ახალგაზრდები, ასევე - აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობა.
სოფ. ორსანტიას საჯარო სკოლის წარჩინებულ მოსწავლეებს სამინისტროს ხელშეწყობით გამოცემული წიგნები გადაეცემა.
პროექტის ფარგლებში დიდი მნიშვნელობა ენიჭება წიგნის ხელმისაწვდომობის საკითხსაც. ამ ეტაპზე, პროექტისთვის შერჩეულ სოფლებში (ტყაია, მეჯვრისხევი, ორსანტია, მერეთი), არ არსებობს ბიბლიოთეკები და თავშეყრის ისეთი ადგილები, სადაც ადგილობრივი მოსახლეობა წიგნებით ისარგებლებს და სხვადასხვა სახით საგანმანათლებლო, შემეცნებით ღონისძიებას დაგეგმავს. ქართველი გამომცემლების ჩართულობით, 6 სექტემბერს, სოფ. ორსანტიას საჯარო სკოლის ტერიტორიაზე მოხდება ღია სამკითხველოების დაარსება (წიგნის ბუდე). აღნიშნულ სივრცეში ახალგაზრდებს შეეძლებათ იკითხონ წიგნი, განახორციელონ საგანმანათლებლო აქტივობები, რაც ხელს შეუწყობს წიგნის პოპულარიზაციასა და განათლების დონის ამაღლებას.
სოფ. ორსანტია და დაბა ანაკლია - ღონისძიებების განრიგი:
6 სექტემბერი
• 16:45:17:00 - სკვერის ბიბლიოთეკის გახსნა სოფ. ორსანტიას საჯარო სკოლის ეზოში
• 17:10 - 17:30 - სოფ. ორსანტია: ლექცია: ქართული ლიტერატურა 1918 – 2018 საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი - მწერალი გიორგი კეკელიძე
• 17:35 – 17:55 - სოფ. ორსანტია: ლექცია: ალექსანდრე ყაზბეგი - 170; წარმდგენი პოეტი, მწერალი, ლიტერატურათმცოდნე ზაალ ჩხეიძე
• 18:00 – 18:20 - სოფ. ორსანტია: ლექცია: უცნობი ყაზბეგი - წარმდგენი სსიპ კ. კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მეცნიერი ესმა მანია
• 18:25 – 18:45 - სოფ. ორსანტია: მოკლემეტრაჟიანი მხატვრული ქართული ფილმის ჩვენება.
• 20:00 – 21:30 - დაბა ანაკლია (ანაკლიის ციხე - სასტუმრო „Palm Beach”): მუსიკალური კონცერტი - სანდრო ნიკოლაძის მუსიკალური ბენდი „Space Board”

The third stage of the project – “Culture without Borders"
Owing to the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, “1 Equilibrium” continues to implement the project - "Culture without Borders", and has reached its third stage of development, covering the regions of Shida Kartli and Samegrelo-Zemo Svaneti.
On September 6, writers and scientists – the director of the National Library of the Georgian Parliament – Giorgi Kekelidze, poet, writer and literary critic – Zaal Chkheidze, and a scientist at Korneli Kekelidze National Center of Manuscripts – Esma Mania will meet the local residents of village Orsantia and Daba Anaklia. Discussions about the importance of cultural dialogue, as well as the anniversary dates of the year - 100th anniversary of independence, Georgian writings 1918-1921, Alexander Kazbegi – 170 will be the major topics of interest. Also, within the scope of the meeting, it is planned to organize various exhibitions with the participation of local young artists and to showcase a short Georgian feature film.
The conclusive part of the project includes a concert, which will be held in Anaklia with the participation of a Georgian composer and musician - Sandro Nikoladze and the band "Space Board". The concert will be attended by participants of the project "Culture without Borders" participants From Orsantia, as well as young people living in Zugdidi, as well as IDPs from Abkhazia. Best students from Ortansia public school will be awarded with special edition books, organized by the Ministry.
Within the project framework, a great deal of significance is given to having books accessible to the public. At this stage, there are no libraries or gathering places in the aforementioned villages, where local population can benefit from it. With the involvement of Georgian publishes, on September 6, a book nest will be opened on the premises of Orsantia public school. There young people and not only, will have the opportunity to read a book, carry out any forms of educational activities, which will further promote their cognitive and educational level.
Village Orsantia and Daba Anaklia – Event schedule
September 6
• 16:45:17:00 - Opening of the square library in the village Orsantia on the premises of the public school yard
• 17:10 - 17:30 - Village Orchestra, Lecture: Georgian Literature 1918 - 2018 by the Director of the National Parliamentary Library of Georgia - Writer Giorgi Kekelidze
• 17:35 – 17:55 Village Orsantia: Lecture: Alexander Kazbegi - 170; A poet, writer, and a literary critic Zaal Chkheidze
• 18:00 – 18:20 - Village Orsantia: Lecture: Unknown Kazbegi – presented by  Esma Mania, a researcher at Korneli Kekelidze National Center for Manuscripts of Kekelidze
• 18:25 – 18:45 -Village Orsantia: Showcasing the short-length Georgian feature film.
• 20:00 – 21:30 - Daba Anaklia (Anaklia Fortress - Hotel "Palm Beach"): Musical concert performed by Sandro Nikoladze and the band- "Space Board.