ბათუმი 2018: 40 წლის შემდეგ - მაია ჩიბურდანიძე 1,5:1,5 ნონა გაფრინდაშვილი
43-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტმა და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციამ მოახლოებულ ოლიმპიადას კიდევ ერთი ლამაზი ღონისძიება მიუძღვნა: 4 სექტემბერს, კახეთში, ილიას ტბაზე მაია ჩიბურდანიძის მსოფლიოს ჩემპიონობის 40 წლის იუბილე ნონა გაფრინდაშვილთან მატჩით აღინიშნა!
სიმბოლური პაექრობა, რომელსაც ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტის ხელმძღვანელები, კახეთის მხარის მაღალჩინოსნები და გულშემატკივრები დაესწრნენ, ფრედ 1,5:1,5 დასრულდა. პირველი ბლიც-პარტია მაია ჩიბურდანიძემ მოიგო, მეორე ყაიმით დასრულდა, მესამეში კი ნონა გაფრინდაშვილმა გაიმარჯვა.
მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონმა მაია ჩიბურდანიძემ საჭადრაკო დედოფლის გვირგვინი 1978 წელს სწორედ ნონა გაფრინდაშვილთან გამარჯვებით მოიპოვა. საჩემპიონო მატჩს ბიჭვინთამ უმასპინძლა. თავის მხრივ, ქალბატონი ნონაც მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონი გახლავთ, ორივენი კი საჭადრაკო ოლიმპიადის კეთილი ნების ელჩები არიან.
„არც მჯერა, რომ უკვე 40 წელი გავიდა... ბედნიერი ვარ, რომ ეს მოვლენა ასე ლამაზად აღინიშნა! 40 წლის წინ ბიჭვინთაში მოვიგე მსოფლიოს ჩემპიონის ტიტული, ახლა კი კახეთში ვეთამაშე ნონას... ძალიან ლამაზი და ამაღელვებელი დღე გამოვიდა, მადლობა ყველას, ჭადრაკის ფედერაციას, ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტს, გულშემატკივრებს... ყველას, ვინც დღევანდელი დღე ასე ლამაზად აღნიშნა. ვისურვებდი, რომ იმ გამარჯვების 50 წლის იუბილეც აღგვენიშნოს“, - განაცხადა მაია ჩიბურდანიძემ.
„მადლობა ჩვენს ლეგენდარულ, მართლა საამაყო მოჭადრაკეებს რომ ასეთ ლამაზ ღონისძიებაში მონაწილეობაზე დაგვთანხმდნენ. ქალბატონი ნონაც და ქალბატონი მაიაც ქართული სპორტის მშვენებები არიან, მათ საქვეყნოდ გაუთქვეს სახელი არა მარტო ჩვენს ჭადრაკს, ზოგადად, საქართველოს. ვიმედოვნებ, დღევანდელი დღით ყველა ძალიან ნასიამოვნები დარჩა“, - განაცხადა საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის პრეზიდენტმა, 43-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტის ერთ-ერთმა ხელმძღვანელმა გიორგი გიორგაძემ.
მაია ჩიბურდანიძის და ნონა გაფრინდაშვილის პაექრობას ოლიმპიადის სპონსორის „მეღვინეობა ხარებას“ ხელმძღვანელებიც დაესწრნენ. კომპანიის მესვეურთა გადაწყვეტილებით, მაია ჩიბურდანიძის მსოფლიოს ჩემპიონობის 40 წლის იუბილეს „მეღვინეობა ხარება“ სპეციალურად ამ მოვლენისთვის ჩამოსხმულ ღვინის სერიას მიუძღვნის.
„მოხარული ვარ ასეთ ლამაზ დღეს რომ ვესწრები. ჩვენი კომპანიისთვის დიდი პატივია ქართული ჭადრაკის მხარდაჭერა და დარწმუნებული ვარ, ჩვენს მოკრძალებულ წვლილს შევიტანთ მის წინსვლაში. რაც შეეხება დღევანდელ იუბილეს, გადავწყვიტეთ ჩვენი საამაყო მსოფლიოს ჩემპიონების საპატივცემულოდ სპეციალური სერია ჩამოვასხათ, რომელიც ორ ბოთლში გაერთიანდება და 40 წლის წინანდელ მატჩს მიეძღვნება“, - განაცხადა „მეღვინეობა ხარებას“ გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ეზუგბაიამ.
დღის დასასრულს „მეღვინეობა ხარებამ“ საიუბილეო ღონისძიებაში მონაწილეებს ყვარელში, ღვინის გვირაბში უმასპინძლა, სადაც მაია ჩიბურდანიძესთან და ნონა გაფრინდაშვილთან სიმბოლური შეთანხმება გაფორმდა.

The symbolic match, which was attended by heads of the organizing committee of the Olympics, high officials of Kakheti region, and chess fans. The match finished with a draw 1: 1,5. Maia Chiburdanidze won the first blitz, the second was tied, whereas Nona Gaprindashvili winning in the third and final round.
Maia Chiburdanadze, the five-time champion of the world, won the crown jewelry in 1978 by winning the match against Nona Gaprindashvili. Bichvinta hosted the championship match. In turn, Ms. Nona Gaprinashvili also appears the five-time world champion, and both of them are the ambassadors of the Chess Olympiad.
"I do not believe that it has been 40 years since ... I am happy that this event was so beautiful! 40 years ago I won the title of World Champion in Bichvinta, but now I played against Nona in Kakheti ... very nice and exciting day, thank you all, chess federation, organizing committee of organizational, fans ... all of us who are in this beautiful today. I would like to celebrate the 50th anniversary of the victory, as well" - said Maia Chiburdanidze.
"Thank you to our trully legendary, having agreed to participate in such a beautiful event. Ms. Nona and Mrs. Maia are the true jewels of the Georgian sports, and you have cemented your name not only in Georgian chess but in history of Georgia as well. “- stated Giorgi Giorgadze, one of the leaders of the 43rd World Chess Olympiad Organizing Committee, and the president of Georgian Chess Federation.
The representatives of Winery Khareba, who are the official sponsors of the Olympiad, also attended the event. Owing to the company’s decision, a special series of wine will be manufactured, dedicated to this event, specifically.
"I am delighted to be a part of such a beautiful day. It is a great honor to see such a strong support towards the Georgian chess and I am confident that we will make our modest contribution to his progress. As for today's jubilee, we decided to introduce a special wine series in honor of our wonderful world champions”. - said Giorgi Ezugbaia, General Director of Winery Khareba.
At the end of the day, Winery Khareba hosted all participants in Kvareli - wine tunnel, where sa symbolic agreement was signed with Maia Chiburdanidze and Nona Gaprindashvili.