ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების საერთაშორისო ფესტივალი
12 სექტემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში (მის: სანაპიროს ქ. #4) ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების საერთაშორისო ფესტივალისადმი მიძღვნილი პრესკონფერენცია გაიმართა.
ღონისძიებას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე, ახალციხის მუნიციპალიტეტის ვიცე-მერი გურამ მელიქიძე, ხალხური და გამოყენებითი ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმის დირექტორი ირინე კოშორიძე, ფესტივალის კოორდინატორი, საქართველოს ტრადიციული რეწვის წარმომადგენელი ირინა მანია და USAID Zrda Activity in Georgia-ს
პროექტის ხელმძღვანელის მოადგილე საქართველოში - ქეთი ჭუმბურიძე უძღვებოდნენ.
ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების საერთაშორისო ფესტივალი ქ. ახალციხეში, ციხის ტერიტორიაზე, 14-16 სექტემბერს ჩატარდება.
ფესტივალის ფარგლებში მოეწყობა ადგილობრივი და საერთაშორისო ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების და ოსტატების საქმიანობის სადემონსტრაციო აქტივობები - ღია მასტერკლასები - კერამიკის ამოყვანა და მოხატვა, ფილიგრანი, მეიარაღეობა, ბუნებრივი საღებავებით ღებვა, ფარდაგის ქსოვა, თელვა, მუსიკალური საკრავების დამზადება და სხვა. ფესტივალში მონაწილეობას იღებენ ადგილობრივი და მოწვეული ოსტატები; ექსპერტები სხვადასხვა ქვეყნებიდან - თურქეთი, ლატვია, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი, თურქმენეთი, უზბეკეთი. ოსტატების სახელოსნოებთან მოეწყობა მცირე ზომის სტენდები ტრადიციული რეწვის პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვისთვის. ფესტივალის ფარგლებში მუზეუმი დამთვალიერებელს სთავაზობს საგანმანათლებლო პროგრამებს ბავშვებისთვის და უნიკალურ გამოფენას - „XIX-XX საუკუნეების ტრადიციული სახელოსნოები საქართველოში“, სადაც წარმოდგენილი იქნება მუზეუმის არქივში არსებული ძველი სახელოსნოების ფოტომასალა, ასევე გამოფენილი იქნება ძველი ფოტოების მიხედვით დამზადებული მაკეტები.
ფესტივალის მიზანია ტრადიციული რეწვის დარგების პოპულარიზაცია; ადგილობრივი ოსტატების მხარდაჭერა; სახელოსნოების ინსიტიტუციის აღდგენის ხელშეწყობა; ისტორიული ციხე-სიმაგრის ტერიტორიაზე რეწვის სახელოსნოების მუშაობის პროცესის სანახაობრივი და შემეცნებითი აქტივობების მოწყობით ისტორიული ძეგლის ახალი ფუნქციით დატვირთვა და ვიზიტორების მოზიდვა.
ფესტივალის მხარდამჭერი: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, USAID Zrda Activity in Georgia, ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სამცხე-ჯავახეთის ისტორიის მუზეუმი;
ორგანიზატორი: საქართველოს ხალხური და გამოყენებითი ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმი და საქართველოს ტრადიციული რეწვის ასოციაცია.

International Festival of Traditional Handcrafting
On September 12, a press conference dedicated to the International Festival of Traditional Handcrafting Workshop was held at the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia (4 Sanapiro Street).
First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Giorgadze, Vice-Mayor of Akhaltsikhe Municipality - Guram Melikidze, Director of State Museum of Folk and Applied Arts - Irine Koshoridze, Coordinator of the International Festival - Irina Mania, Georgian Traditional Handicraft and the deputy head of USAID Zrda Activity in Georgia - Keti Chumburidze.
International Festival of Traditional Handcrafting will be held in Akhaltsikhe on the prison premises on September 14-16.
Within the scope of the festival, a variety of activities are planned such as: attending open master classes, drawing and painting, painting with natural colors, knitting, tailoring, crafting different musical instruments, and etc. Experts from different countries, such as: Turkey, Latvia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan are all invited to participate in the festival. Additionally, small stands will be arranged for the sale of traditional handcrafted products. Within the project framework, the museum offers a variety of interesting and unique exhibitions. Project - XIX-XX Century Traditional Workshops in Georgia, is one of many, where an old archive of photos will be displayed.
The festival aims to popularize traditional craft fields; support local masters; facilitate the restoration of various workshops, loaded with a new function of historical significant and attract visitors.
The festival is supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, USAID Zrda Activity in Georgia, Akhaltsikhe Municipality City Hall; Ivane Javakhishvili Samtskhe-Javakheti History Museum;
Organizer: Georgian State Museum of Folk and Applied Arts and Traditional Craft Association of Georgia.