13 სექტემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველმა მოადგილემ მიხეილ გიორგაძემ საქართველოში, ქართული კულტურის გაცნობის მიზნით მყოფი გერმანელი ჟურნალისტების ჯგუფს უმასპინძლა. შეხვედრას გერმიანიაში მოღვაწე ცნობილი ქართველი პიანისტი დუდანა მაზმანიშვილი ესწრებოდა.
მიხეილ გიორგაძემ ისაუბრა ფრაკნფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს სტუმარი ქვეყნის სტატუსით მონაწილეობის მნიშვნელობაზე და სტუმრებს, ქართული მხარის მიერ დაგეგმილი ლიტერატურული და კულტურული პროგრამა გააცნო.
გარდა ამისა, საუბარი შეეხო საქართველოსა და გერმანიას შორის არსებულ მრავალწლიან მეგობრულ ურთიერთობას. მიხეილ გიორგაძემ გერმანელ ჟურნალისტებს ქართული კულტურის სხვადასხვა სფეროს, მათ შორის თეატრის, კინოს, ლიტერატურის მრავალწლიანი ისტორიაც გააცნო.
ქართული კულტურის გაცნობის მიზნით, საქართველოს გერმანელი ჟურნალისტების ჯგუფი 12 სექტემბერს ეწვია. ჟურნალისტებს ვახტანგ კახიძის მუსიკალური ცენტრი, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მხარდაჭერით, მასპინძლობს.
4 დღიანი ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრები ფესტივალ „შემოდგომის თბილისის“ ფარგლებში, დაესწრებიან ხატია ბუნიათიშვილისა და თბილისის სიმფონიური ორკესტრის კონცერტს, დაათვალიერებენ საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს, თბილისის საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალის ფარგლებში, სამეფო უბნის თეატრში, დაესწრებიან დათა თავაძის სპექტაკლს „ვეფხვი და ლომი“.
ვიზიტის ფარგლებში, გერმანელმა სტუმრებმა, მწერალთა სახლში შეხვედრა უკვე გამართეს დრამატურგ დავით გაბუნიასთან, დაესწრნენ ქართული ხალხურის ცეკვისა და სიმღერის ანსამბლ „რუსთავის“ 50 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ კონცერტს, ასევე მოინახულეს ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედი“.
2018 წელს, საქართველო ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საპატიო სტუმარი ქვეყნის სტატუსით არის წარმოდგენილი. ლიტერატურული პროგრამის პარალელურად, საქართველო გერმანიის სხვადასხვა ქალაქში მრავალფეროვან კულტურულ პროგრამას წარადგენს. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, თბილისის სიმფონიური ორკესტრი 26 და 27 სექტემბერს ბერლინსა და პოტსდამში ორ კონცერტს გამართავს.
ღონისძიებები საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით იმართება.

A group of German journalists are visiting Georgia
On September 13, the First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Giorgadze hosted a group of German journalists who are getting acquainted with the Georgian culture. The meeting was attended by a famous Georgian pianist - Dudana Mazmanishvili as well, who currently works in Germany.
Mikheil Giorgadze talked about the importance of participation at Frankfurt Book Fair as a guest of honor, and talked about the literary and cultural programs planned by the Georgian delegation.
In addition, the sides discussed the long-term friendly relationship between Georgia and Germany. Mikheil Giorgadze introduced various aspects of Georgian culture, including theater, cinema and literature to the German journalists.
Equipped with a mission to get to know Georgia, a group of German journalists arrived in Georgia on September 12, 2018. Vakhtang Kakhidze Music Center is hosting the journalists with the support of Georgian National Tourism Administration.
Within the scope of a four-day visit, guests will attend the concert of Khatia Buniatishvili and Tbilisi Symphonic Orchestra, will visit the National Museum of Georgia, the Royal District and will attend the Tatas Tavadze's performance -"Tiger and a Lion".
The German guests have already held a meeting with the playwright David Gabunia, attended the concert dedicated to the 50th anniversary of Georgian folk dance, in conjunction with paying a visit to Zakaria Paliashvili Central Music School.
In 2018, Georgia is presented as an honorary guest at the Frankfurt Book Fair. In parallel with the literary program, Georgia will present a diverse cultural program in different cities of Germany. Moreover, Tbilisi Symphonic Orchestra will hold two concerts in Berlin and Potsdam on September 26 and 27.