განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ბატიაშვილმა იყალთოს სამონასტრო კომპლექსში განათლების რეფორმის პრეზენტაცია წარადგინა.
აღნიშნული რეფორმა გულისხმობს კომპლექსურ მიდგომას განათლების ყველა მიმართულებისთვის - სკოლამდელი განათლება, ზოგადი განათლება, პროფესიული განათლება, უმაღლესი განათლება და მეცნიერება. რეფორმა განათლების ერთიანი სისტემის ტრანსფორმაციას უზრუნველყოფს.
ბატიაშვილის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, განათლების ყველა მიმართულება ერთიან სისტემაში, კომპლექსურად და სინქრონიზებულად ვითარდებოდეს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ იყალთოს აკადემიაში რეფორმის წარდგენა სიმბოლურია, რადგან თითქმის ათასწლეულის წინ ის მსოფლიოს უმნიშვნელოვანეს კვლევით-სასწავლო ცენტრს წარმოადგენდა.
სკოლამდელი განათლება პიროვნული განვითარების ფუნდამენტია და სწორედ ამიტომ სკოლამდელი ასაკის აღსაზრდელებისთვის მაღალი ხარისხის განათლების მიწოდება და იმ უნარ-ჩვევების განვითარება, რომლებიც განათლების შემდგომ საფეხურებზე მათ წარმატების მიღწევაში დაეხმარება, მნიშვნელოვანია. განათლების სისტემის განვითარება სკოლამდელი განათლებით უნდა დაიწყოს, რადგანაც ეს საფეხური პიროვნული განვითარების ფუნდამენტია.
სკოლამდელი განათლების რეფორმა სხვადასხვა მიმართულებასთან ერთად, გულისხმობს ხელმისაწვდომობის ზრდას, ახალ სასწავლო პროგრამებს, გადამზადებულ პედაგოგებს, განათლების სტანდარტის დანერგვას ბავშვის განვითარების ყველა ასაკობრივ ჯგუფში, დამხმარე ელექტრონული რესურსების შექმნას მშობლებისთვის და მათი ინფორმირებულობის ზრდას სკოლამდელი განათლების შესაძლებლობებზე.
სკოლამდელი განათლების სტანდარტი ეტაპობრივად ყველა ასაკობრივი ჯგუფისთვის დაინერგება.
სკოლებში მოსწავლეების კომპლექსური აზროვნების განვითარება არის ზოგადი განათლების მიმართულებით რეფორმის მთავარი ამოცანა.
მოსწავლეებისთვის ცოდნის გადაცემასთან ერთად, კრიტიკული და ანალიტიკური აზროვნების, შემოქმედებითობის, იმ უნარ-ჩვევების განვითარებაა მნიშვნელოვანი, რომლებიც მათ მუდმივ ცვალებად და სწრაფად განვითარებად სამყაროში წარმატების მისაღწევად სჭირდებათ.
მოსწავლის პიროვნული განვითარება, როგორც სკოლის მთავარი საზრუნავი, გააზრებული სწავლა-სწავლების კულტურა, ინკლუზიურობა, ეროვნული და კულტურული ფასეულობები, ინოვაცია და ტექნოლოგიები, როგორც ცოდნის შეძენისა და გაზიარების ინსტრუმენტი, უპირობო პოზიტიური და უსაფრთხო გარემო - ეს არის ის პრინციპები, რასაც ახალი სკოლის მოდელი დაეფუძნება.
მინისტრის განმარტებით, სკოლის ახალი მოდელი ითვალისწინებს სკოლის დირექტორის როგორც ლიდერად ჩამოყალიბებას, გადამზადებულ პედაგოგებსა და განახლებულ ინფრასტრუქტურას, ერთიან სასწავლო და ლაბორატორიულ პლატფორმას და უმნიშვნელოვანეს კომპონენტებს - სკოლაში ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრებას და უსაფრთხო გარემოს შექმნას, რისთვისაც არაერთი პროექტი განხორციელდება.
განათლების რეფორმა მასწავლებლების, სკოლის დირექტორების და ადმინისტრაციის ხელფასების ზრდას ითვალისწინებს. 2018-2019 სასწავლო წელს გაზრდილ ხელფასს მიიღებს 10 000-მდე მასწავლებელი, მათ შორის, სპეციალური მასწავლებლებიც. 2019-2021 წლებში, ხელფასები გაეზრდებათ სკოლის დირექტორებს, ადმინისტრაციულ პერსონალს და გაგრძელდება ხელფასების ზრდა მასწავლებლებისთვის. 2022 წლისთვის კი მასწავლებლის საშუალო ხელფასი მიაღწევს 1500 ლარს, ხოლო უმაღლესი საფეხურის მასწავლებლების ხელფასი - 2000 ლარს და მეტს.
პროფესიული განათლების მიმართულებით, სამინისტროს მიერ დაგეგმილი რეფორმის მთავარი ამოცანა რეგიონულ განვითარებაზე ორიენტირებული, სწრაფი დასაქმების მოქნილ მოდელზე გადასვლაა, რაც მოკლევადიანი გადამზადების სისტემის შექმნას გულისხმობს. ამ ამოცანის შესრულება შესაძლებელი გახდება მხოლოდ კერძო სექტორის მონაწილეობით და სამუშაო რესურსების მოთხოვნა-მიწოდების მაქსიმალური უზრუნველყოფით.
იმისათვის, რომ რეფორმა იყოს შედეგიანი, იგი განხორციელდება ეტაპობრივად, გაწერილი გეგმის მიხედვით. მისი პირველი ეტაპი, რომელიც 2018-2019 წლებს მოიცავს, ითვალისწინებს პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების რაოდენობის გაზრდას კიდევ 13 მუნიციპალიტეტში.
პროფესიული განათლების რეფორმა ითვალისწინებს 2019-2022 წლებში პროფესიული სასწავლებლების მასწავლებლებისა და ადმინისტრაციის ხელფასების ზრდას.
ინტეგრაცია ევროპული უმაღლესი განათლების სივრცეში უმაღლესი განათლების მიმართულებით დაგეგმილი რეფორმის მთავარი ამოცანა იქნება. შემუშავდება უმაღლესი განათლების დაფინანსების ახალი მოდელი, მოხდება განათლებისა და მეცნიერების სისტემების ინტეგრაცია, დაიგეგმება სპეციალური პროგრამები უცხოელი სტუდენტების მოსაზიდად, შეიქმნება ერთიანი ელექტრონული სასწავლო პლატფორმა.
იმისათვის, რომ რეფორმა იყოს შედეგიანი, იგი განხორციელდება ეტაპობრივად, გაწერილი გეგმის მიხედვით. მისი პირველი ეტაპი ითვალისწინებს განათლების ხარისხისა და აკრედიტაციის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას, დამოუკიდებელი და საერთაშორისო აკრედიტაციის სააგენტოების შექმნას. რეფორმის ამავე ეტაპზე უმაღლესი განათლების სისტემის დაფინანსება გადავა ახალ მოდელზე. რეფორმის მეორე ეტაპი 2020-2023 წლისთვის განხორციელდება, რა დროსაც დაინერგება საერთაშორისო უნივერსიტეტებთან ერთობლივი პროგრამები, ხოლო უცხოელი სტუდენტების რაოდენობა, მიზნობრივი პროგრამების განხორციელების შედეგად, 50 ათასი სტუდენტით გაიზრდება.
როგორც მიხეილ ბატიაშვილმა აღნიშნა მდგრადი განვითარების მთავარი პრიორიტეტი მეცნიერებაა. განათლების რეფორმის ერთერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა მეცინერთა და ზოგადად, სამეცნიერო მიმართულების განვითარება და ხელშეწყობა, რაც გულისხმობს ერთი მხრივ, სტრატეგიული სამეცნიერო პროექტების განსაზღვრასა და მხარდაჭერას, ხოლო მეორე მხრივ, ახალგაზრდა ქართველ მეცნიერთა ხელშეწყობასა და მათი ჩართულობის სტიმულირებას საერთაშორისო სამეცნიერო პროექტებში.
რეფორმის პირველ ეტაპზე დაგეგმილია მიზნობრივი დაფინანსება მაღალი სტანდარტის საერთაშორისო სამეცნიერო პუბლიკაციების მხარდასაჭერად. ასევე, მეცნიერების საერთაშორისო მობილობის პროგრამაში აქტიურად ჩართვა.
რეფორმის მეორე ეტაპი მოიცავს ისეთ საერთაშორისო სამეცნიერო-საგანმანათლებლო პროექტებში გაწევრიანებას, როგორებიცაა Academia Europea, EU Joint Research Center, COST, H2020/Horizon Europe, Japan JNR/COMET, CERN/ATLAS/CMS და შესაბამისად, ამ პროექტებში ჩართულ ქართველ მეცნიერთა რაოდენობის ზრდას. ამასთან, შეიქმნება მეცნიერების თანამედროვე ელექტრონული სისტემა, რომელიც მნიშვნელოვნად დაეხმარება ამ სფეროს განვითარებაას.

Mikheil Batiashvili held a presentation of the Education Reform in Ikalto Monastery Complex
This reform implies a comprehensive approach to all areas of education - pre-school education, general education, vocational education, higher education and accessibility of science. The reform ensures transformation of the unified education system.
According to the Minister Batiashvili, it is important that every aspect of education lies in the united system, which is synchronized and coordinated.
The Minister emphasized that presenting this reform in Ikalto Academy is symbolic, as it signified the most important research center in the world, almost a millennium ago.
Preschool education is the foundation for the personal development and that is precisely why it is crucially important to provide a high quality education for the pre-school children and help them develop a set of skills that can guide them to succeed in a post-secondary education. The development process should begin with the preschool education, as this step is the foundation for personal growth.
Preschool education reform, along with other aspects, provides access to new curriculum, retrained teachers, introduction of modern education standards in all age groups, and the creation of the electronic resource platform for parents, teachers and students alike.
At schools, a development of complex critical thinking is the main task of reform.
In addition to delivering knowledge to students, critical and analytical thinking, creativity and skills are important for them to achieve success in a constantly changing and ever developing world.
The personal improvement should be the primary concern of a school, which entails, the development of inclusive, national and cultural values. Innovation, constant strive to acquire new knowledge, sharing, unconditional positive and safe environment - are the principles that will be based in new school model.
According to the minister, the new model envisages the establishment of a school principal as a leader, retraining of teachers and renewed infrastructure, unified study and laboratory platforms and the most important components - establishing a healthy lifestyle at schools, thus creating a safe environment.
Education reform also envisages the increase of salaries for teachers, school directors and faculty members. In the course of the 2018-2019 academic year, more than 10 000 teachers, including special teachers, will receive an increased salary. In 2019-2021, salaries will be increased for school directors, administrative personnel, and teachers. By 2022 the teacher's average salary will reach 1500 GEL, 2000 GEL for more experienced teachers and so forth.
One of the main tasks of the reform is to develop the field of Vocational Education and move to a faster employment model, oriented towards the regional development, which means a short-term retraining system. This task will be possible only with the participation of the private sector. In order for the reform to be effective, it will be implemented step by step, according to a well though-of plan. Its first phase, which includes the year of 2018-2019, enhances the number of vocational educational institutions in 13 municipalities.
The Vocational education reform also envisages the increase of salaries for teachers and faculty members of vocational education institutions in 2019-2022.
Integration in the European Higher Education will also be the major aspect of the reform in higher education. A new model of higher education funding will be developed, in conjunction with integrating science structures, special programs to attract foreign students and create a single electronic learning platform.
In order for the reform to be effective, it will be implemented step by step, according to the plan. Its first stage envisages the introduction of international quality standards and accreditation standards, creation of independent and international accreditation agencies. At the same stage of the reform, the higher education system will be funded by a completely new model. The second phase of the reform will be implemented by 2020-2023, when joint programs with international universities will be introduced, and the number of foreign students will increase by 50 thousand students as a result of the targeted programs.
As Mikheil Batiashvili noted, strong science is the main priority of sustainable development. One of the most important directions of education reform is the development and promotion of science and science-related fields, which implies determining and supporting strategic scientific projects on one hand and encouraging young Georgian scholars and stimulating their engagement in international scientific projects on the other.
At the first stage of the reform, the target funding is planned to support the high standard international scientific publications.
The second stage of the reform will include membership in an international scientific and educational projects such as Academia Europea, EU Joint Research Center, COST, H2020 / Horizon Europe, Japan JNR / COMET, CERN / ATLAS / CMS, thus increasing the number of Georgian scholars involved in these international projects. In addition, the modern electronic system of science will be created, which will significantly help develop this field.