კონკურსი ვენეციის ბიენალეზე საქართველოს სახელით წარსადგენი პროექტის შესარჩევად
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ინიცირებით და მხარდაჭერით, სსიპ „შემოქმედებითი საქართველო“ აცხადებს კონკურსს ვენეციის 58-ე ხელოვნების საერთაშორისო გამოფენაზე საქართველოს სახელით წარსადგენი პროექტის შესარჩევად.
ამ თემასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში პრესკონფერენცია გაიმართა.
ღონისძიებას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე და სსიპ „შემოქმედებითი საქართველოს“ დირექტორი ანა რიაბოშენკო.
ვენეციის საერთაშორისო ხელოვნების ბიენალე, თანამედროვე ხელოვნების ყველაზე მასშტაბური და პრესტიჟული გამოფენაა, რომელიც 1895 წელს დაარსდა და უკვე 120 წელზე მეტს ითვლის. რიგით, 58-ე ხელოვნების საერთაშორისო გამოფენა, 2019 წლის 11 მაისიდან 24 ნოემბრამდე იტალიაში, ქალაქ ვენეციაში გაიმართება.
2019 წლის გამოფენის მთავარი თემაა “გეცხოვროთ საინტერესო დროს” (May You Live in Interesting Times). კურატორი - რალფ რუგოფი (Ralph Rugoff).
“გეცხოვროთ საინტერესო დროს”(May You Live in Interesting Times), ხელოვანთა იმ ნამუშევრებს გააერთიანებს, რომლებიც დამთვალიერებელს ობიექტებისა და გამოსახულებების, ჟესტებისა და სიტუაციების ახლებური გააზრების საშუალებას მისცემს.
საქართველოს ეროვნული პავილიონისათვის 74 კვ. მ ფართობის სივრცე ვენეციის ერთ-ერთ მთავარ საგამოფენო სივრცეში - „არსენალეზეა“ გამოყოფილი; თანხა გამარჯვებული პროექტისათვის შეადგენს 160 000 ლარს.
კონკურსზე განაცხადების მიღება 2018 წლის 12 სექტემბერს დაიწყო და ამავე წლის 26 ოქტომბერს, 17:00 საათზე დასრულდება. საკონკურსო კომისია გამარჯვებულ და სარეზერვო პროექტებს, მაქსიმუმ, 10 სამუშაო დღის ვადაში გამოავლენს. განაცხადები მიიღება შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე:
biennale@creativegeorgia.ge.
დეტალური ინფორმაცია, საკონკურსო პირობებისა და შერჩევის წესის შესახებ იხილეთ ბმულზე: http://creativegeorgia.ge/cg/News/biennale.aspx

Competition announced for choosing the project to be presented on behalf of Georgia on the International Venice Biennale
A press conference was held at the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia regarding this topic.
The event was led by First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Mikheil Giorgadze and the Director of Creative Georgia - Ana Riaboshenko.
The Venice International Art Biennale is the largest and most prestigious exhibition of contemporary art, founded in 1895 and has been active for over 120 years. The 58th Art International Exhibition will be held in Venice, Italy, from May 11 to November 24, 2019
The main theme of the 2019 exhibition signifies - “May You live in Interesting Times”. Head Curator - Ralph Rugoff.
“May You Live in Interesting times” will unite the works of the artists who will allow the viewer to re-imagine the objects, images, gestures and various situation.
"The 58th International Art Exhibition will underline the general approaches to the creation of art and the perception of art in society, whilst encompassing the enjoyment and triggering critical thinking. Artists who think likewise, often give different meaning to the facts, thus deepening the connection by giving facts additional content.
Georgian National Pavilion amounts to a total area of 74 sq. meters. The ​​space is allocated at one of the Biennale’s main exhibition area - "Arsenale". The winning project will be given an amount of 160,000 GEL.
Receiving applications for the competition began on September 12, 2018 and will be completed by October 26 of the same year at 17:00, sharp. Competition commission will reveal the winning and contingency projects within 10 working days. Applications are accepted at the following email address: biennale@creativegeorgia.ge.
For more detailed information about the terms and conditions on selection, please visit the following website: http://creativegeorgia.ge/cg/News/biennale.aspx