მუსიკის საერთაშორისო ფესტივალი თელავში
18 სექტემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში გაიმართა პრესკონფერენცია თელავში მუსიკის საერთაშორისო ფესტივალთან დაკავშირებით.
ღონისძიებას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე და ფესტივალის პროგრამების ხელმძღვანელი მაია კოკოჩაშვილი.
თელავის მუსიკის საერთაშორისო ფესტივალი 3-13 ოქტომბერს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერითა და კლასიკური მუსიკის ცენტრის ორგანიზებით, ტრადიციულად, თელავში ჩატარდება. ფესტივალის დამფუძნებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელია გამოჩენილი ქართველი პიანისტი ელისო ვირსალაძე.
ფესტივალი თელავში 3 ოქტომბერს გაიხსნება და 13 ოქტომბრამდე გასტანს. განრიგში 10 კონცერტია, რომელთაგან 6 თელავის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში, ერთი - ნიკო სულხანიშვილის სახელობის სამუსიკო სასწავლებელში, ერთი კი, წინანდალში, ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში მოეწყობა. მუზეუმის ტერიტორიაზე, კიდევ, ორი კონცერტია დაგეგმილი.
მსმენელის წინაშე წარდგებიან სხავადასხვა თაობის ბრწყინვალე პიანისტები: ფესტივალის დამფუძნებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელი, გამოჩენილი ქართველი მუსიკოსი ელისო ვირსალაძე; ქართველი მსმენელისთვის კარგად ნაცნობი, მსოფლიოში სახელგანთქმული მუსიკოსი ბორის ბერეზოვსკი; ცნობილი პიანისტი ალექსანდრე კორსანტია; 2017 წლის არტურ რუბინშტეინის პიანისტთა კონკურსის II პრემიის ლაურეატი და მაყურებლის სიმპატიის პრიზის მფლობელი დანიელ ჩობანუ; ვუნდერკინდად აღიარებული 14 წლის მევიოლინე მატვეი ბლუმინი; ვიოლონჩელისტთა საერთაშორისო კონკურსების ლაურეატები - ახალგაზრდა თაობის ერთ-ერთი გამორჩეული წარმომადგენელი ალექსანდრ რამი და ბრუნო ფილიპი; საერთაშორისო საფესტივალო ორკესტრი არიელ ცუკერმანის დირიჟორობით, ასევე, თბილისის სახელმწიფო კამერული ორკესტრი „საქართველოს სინფონიეტა“, რომელიც თავისი 10 წლის იუბილესთან დაკავშირებულ კონცერტს გამართავს.
გარდა ამისა, ფესტივალის ფარგლებში, „ალტერ ორკესტრის“ მონაწილეობითა და მირიან ხუხუნაიშვილის დირიჟორობით, დაგეგმილია კონცერტი წინანდლის ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში; თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სკოლის - „ნიჭიერთა ათწლედის“ მოსწავლეთა კონცერტს კი უმასპინძლებს თელავის ნიკო სულხანიშვილის სახელობის სამუსიკო სასწავლებელი. ამ ღონისძიებებზე დასწრება თავისუფალია. სოციალურად დაუცველი ბავშვებისთვის წინანდლის პარკის ტერიტორიაზე ლექცია-კონცერტს გამართავს სიმებიანი კვარტეტი „იბერი“.
წელს, ფესტივალზე საგანმანათლებლო კომპონენტი მნიშვნელოვნად არის წარმოდგენილი. კონცერტების პარალელურად, როგორც ყოველთვის, სამუსიკო სკოლების მოსწავლეებისა და სტუდენტებისთვის მასტერკლასებს ჩაატარებენ მუსიკოსები: ელისო ვირსალაძე, ხათუნა კოკოჩაშვილი (ფორტეპიანო), დენიზ ტაჰბერერი (ვიოლინო) და პირველად ფესტივალზე ტარდება მასტერკლასები ვიოკალის სპეციალობაში - სებასტიან შვარცი (ვოკალი) და დასარტყამი ინსტრუმენტებისთვის - დავით ჯაფარიძე. ღია გაკვეთილები გაიმართება თელავის ნიკო სულხანიშვილის სახელობის სამუსიკო სასწავლებელში და მათზე დასწრება თავისუფალია.
ელისო ვირსალაძის მიერ მე-20 საუკუნის 80-იან წლებში დაარსებული ფესტივალი 2010 წელს განახლდა და მას შემდეგ, ყოველწლიურად იმართება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით. ტრადიციულად, ფესტივალი თელავში სხვადასხვა თაობის მსოფლიო რანგის მუსიკოსებს მასპინძლობს.
ფესტივალის წარმომდგენი: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო.
ფესტივალის ორგანიზატორი: სსიპ კლასიკური მუსიკის დაცვის, განვითარებისა და პოპულარიზაციის ცენტრი.
მხარდამჭერები: წინანდლის ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმი, ქალაქ თელავის მერია, თელავის ვაჟა-ფშაველას სახელობის პროფესიული სახელმწიფო დრამატული თეატრი, თელავის ნიკო სულხანიშვილის სახელობის სამუსიკო სასწავლებელი, სასტუმრო „ალაზნის ველი“.
საინფორმაციო მხარდაჭერა: რადიო „ფორტუნა“, ჟურნალი „კულტურა +“, რადიო ერთი, საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხი, ტელეკომპანია „რუსთავი 2“, საინფორმაციო სააგენტო GHN, სარეკლამო კომპანია “ALMA – ალმა”, გაზეთი Georgia Today და ტელეკომპანია ARTAREA.
ბილეთების შეძენა შესაძლებელია თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის სალაროში და ონლაინ გვერდზე www.biletebi.ge; 17 სექტემბრიდან ბილეთები ასევე გაიყიდება თელავის თეატრის სალაროში. აღსანიშნავია, რომ კლასიკური მუსიკის პოპულარიზაციის მიზნით საორგანიზაციო ჯგუფმა განსაზღვრა ბილეთების ღირებულება 25-დან 35 ლარამდე. მსმენელის ინტერესის გათვალისწინებით ფესტივალის საორგანიზაციო ჯგუფმა დანიშნა ავტობუსი (თბილისი-თელავი-თბილისი). ავტობუსის ბილეთები იყიდება კონსერვატორიის სალაროში.

International Music Festival in Telavi
The event was led by First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Giorgadze and the Head of Festival - Maia Kokochashvili.
The International Music Festival of Telavi will be held in the city of Telavi on October 3-13 with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport and the Classical Music Center. The founder and the art director of the festival is the famous Georgian pianist - Eliso Virsaladze.
Moreover, there are 10 concerts to be conducted within the scope of the festival. Six of them will be held at Telavi State Drama Theater, one of them at Niko Sulkhanishvili Music School, and another one in Tsinandali, at the famous Aleksandre Chavchavadze Museum. There are two more concerts planned on the premises of the museum.
The brilliant pianists of various generations will be presented to the audience such as: The founder and the art director of the festival - the famous Georgian musician - Eliso Virsaladze; Boris Berezovsky - the famous celebrity musician in the world, who is very a well-known artist for the Georgian public; Famous pianist - Alexander Korsantia - the laureate of the Artur Rubinstein's Pianists Competition in 2017 , Daniel Chabanu; Matte Blumin - a 14-year-old, who is regarded as one of the most prominent representatives of the younger generation, Alexander Ram and Bruno Phillip; as well as the International Festival Orchestra directed by Ariel Zuckermann, and  Tbilisi State Chamber Orchestra – “Georgian Sinfonietta" – who will hold a celebratory concert on its 10th anniversary.
Besides, with the participation of "Alter Orchestra" and Mirian Khukhunaishvili, another interesting concert will be held at the Aleksandre Chavchavadze museum in Tsinandali. Additionally, students of Zakaria Paliashvili Central Music school of Tbilisi will give an incredible performance. Attendance to these events is completely free of charge. Also, a lecture-concert will be held, by a string-quartet “Iberi” on the premises of Tsinandali Park for the socially vulnerable children.
This year, the most important educational component is also presented at the festival. Along with the concerts, the musicians will perform various master classes for the students: Eliso Virsaladze, Khatuna Kokochashvili (Piano), Deniz Tahbeber (Violin) and Sebastian Schwartz (Vocals) are amongst the scheduled master classes to be attended. Additionally, Open lessons will be held in Telavi Niko Sulkhanishvili Music School, where the attendance is free of charge.
The festival, established by Eliso Virsaladze in the 80s of the 20th century, was renewed in 2010 and since then is supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
Traditionally, the festival hosts the world class musicians of different generations in Telavi.
The presenter of the festival: Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
Organizer of the festival: LEPL Center for Protection, Development and Promotion of Classical Music.
Supporters: Tsinandali Aleksandre Chavchavadze Museum, Telavi City Hall, Telavi Vazha Pshavela Vocational State Drama Theater, Telavi Niko Sulkhanishvili Musical School, and Hotel "Alazani Valley".
Informational Support: Radio "Fortuna", “Culture +” magazine, Radio One, GPB First Channel, TV Channel - Rustavi 2, News Agency GHN, Advertising Company "ALMA", Newspaper - Georgia Today and TV company ARTAREA.
Tickets can be purchased in person atTbilisi State Conservatoire's box office and online on the following website: www.biletebi.ge. From September 17, tickets will also be sold at Telavi Theater. It is noteworthy that the organizers of the festival, in order to increase the awareness of classical music in Georgia, have agreed on affordable ticket prices, ranging from 25 to 35 GEL. Taking into account the interest of the audience, the organizers have also arranged the transportation and appointed the bus service: (Tbilisi-Telavi-Tbilisi). Bus tickets are sold at the Conservatoire box office.