მიხეილ ბატიაშვილმა სახელმწიფო და კერძო უმაღლესი სასწავლებლების რექტორებთან არსებულ გამოწვევებზე, ავტორიზაციისა და საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის პროცესების დახვეწაზე იმსჯელა
უმაღლესი განათლების ხარისხის ასამაღლებლად, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში მუშაობა გრძელდება. ამ მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი სახელმწიფო და კერძო უმაღლესი სასწავლებლების რექტორებს შეხვდა და არსებულ გამოწვევებზე, ავტორიზაციისა და საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის პროცესების დახვეწაზე იმსჯელა.
როგორც მინისტრმა შეხვედრაზე აღნიშნა, უნივერსიტეტების ავტორიზაციის და საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის პროცესი გრძელდება და უკვე აკრედიტებული ან აკრედიტაციის პროცესში მყოფი უნივერსიტეტები შედეგს დადგენილ ვადებში მიიღებენ. ავტორიზაციის პროცესის კორექტირება გამოწვეულია განვლილი პროცესისა და მიმდინარე ავტორიზაციის პირობებში გამოვლენილი ხარვეზებით. რეფორმირების პროცესში, გაგრძელდება მჭიდრო თანამშრომლობა ევროპის უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ასოციაციასა და ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციასთან, რათა რაც შეიძლება სწრაფად და ეფექტურად მოხდეს უმაღლესი განათლების ევროპულ სივრცეში ინტეგრირების პროცესი.
უმაღლესი სასწავლებლებისთვის ავტორიზაციის სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად, გონივრული ვადის მიცემის საკითხს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო უმაღლესი განათლების ექსპერტების, რექტორთა საბჭოს, საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობით განიხილავს. მინისტრი მიიჩნევს, რომ უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველსაყოფად არსებული პროცედურები მხოლოდ სადამსჯელო ხასიათს არ უნდა ატარებდეს. პირიქით, სამინისტროს მხრიდან უნდა იყოს მხარდაჭერა იმისთვის, რომ ხარისხის ასამაღლებლად უნივერსიტეტებმა ხარვეზები გამოასწორონ. შესაბამისად, სამინისტრო მათ პროცესების შეფასებასა და სამომავლოდ, სწორად ჩამოყალიბებში დაეხმარება.

Mikheil Batiashvili discussed the challenges of authorization, accreditation, and the improvement of the educational programs with the rectors of state and private higher education institutions
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport continues to increase the quality of higher education in Georgia. For this specific purpose, the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili held a meeting with the Rectors of state and private higher education institutions and discussed the challenges in authorization, accreditation and the prospects of improving the educational programs.
As the Minister noted during the meeting, the university accreditation and authorization process continues, and the universities, who are in the middle of this process, will receive their corresponding results within the established time-frame. The adjustments are caused by some existing faults, which are present in the entire accreditation procedure. Within the scope of the reformation, a close cooperation will be continued with various European Educational Quality Assurance agencies and international organizations, in order to quickly and effectively integrate the European Higher Education systems into the Georgian education.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport will consider the issue of giving reasonable time to the educational institutions, in order meet authorization standards in a timely manner with the participation of Higher Education and international experts. The minister believes that the procedure of ensuring the quality education should not only be punitive. On the contrary, the Ministry should be supportive, to improve the quality of universities. Therefore, the Ministry will carefully evaluate their performance and guide them in the future.