მიხეილ ბატიაშვილმა ძიუდოში ევროპის ახალგაზრდული ჩემპიონატის ტრიუმფატორებს უმასპინძლა
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი სამინისტროში ძიუდოისტთა ახალგაზრდული ნაკრების წევრებს შეხვდა. შეხვედრას ესწრებოდნენ მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე და მოადგილე შალვა გოგოლაძე.
მინისტრმა ძიუდოისტებს ევროპის ჩემპიონატზე მიღწეული წარმატება მიულოცა და სამინისტროს მხრიდან სრული მხარდაჭერა აღუთქვა. შეხვედრაზე ისაუბრეს მსოფლიოს ახალგაზრდული ჩემპიონატისთვის ნაკრების მზადების პროცესზე. წლევანდელ მსოფლიო პირველობას ოქტომბერში ბაჰამის კუნძულების დედაქალაქი ნასაუ უმასპინძლებს.
ბულგარეთის დედაქალაქ სოფიაში გამართულ ევროპის ჩემპიონატზე საქართველოს ნაკრებმა მთავარი მწვრთნელის ლაშა გუჯეჯიანის ხელმძღვანელობით 9 მედალი მოიპოვა და გუნდურ ჩათვლაში 42 ქვეყნის ნაკრებს შორის პირველობა არავის დაუთმო.
ქართველი ძიუდოისტების მიერ მოპოვებული 9 მედლიდან 3 უმაღლესი სინჯისაა. ოქროს მედლებს დაეუფლნენ და ევროპის ჩემპიონები გახდნენ -81 კგ წონით კატეგორიაში მოასპარეზე ლუკა მაისურაძე, ონისე სანებლიძე (-100 კგ) და გელა ზაალიშვილი (+100 კგ). ვერცხლის მედლები მოიპოვეს ტატო გრიგალაშვილმა (-81 კგ) და ეთერ ლიპარტელიანმა (-57 კგ). ბრინჯაოს მედლები დაისაკუთრეს ჯაბა პაპინაშვილმა (-60 კგ), ბაგრატ ნინიაშვილმა (-66 კგ), მარიამ ჭანტურიამ (-70 კგ) და სოფიო სომხიშვილმა (+78 კგ).
აღსანიშნავია ისიც, რომ ვაჟებს შორის -81 კგ წონით კატეგორიაში ქართული ფინალი შედგა. შარშანდელი ევროპირველობის ვერცხლის პრიზიორმა ლუკა მაისურაძემ ამავე ევროპირველობისა და მსოფლიოს 2017 წლის ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი ტატო გრიგალაშვილი დაამარცხა. ოქროს მედლამდე სულ ცოტა დააკლდა გოგონათა ნაკრების წევრ ეთერ ლიპარტელიანს (-57 კგ). ლიპარტელიანი გადამწყვეტ შეხვედრაში დამარცხდა და ვერცხლის მედალს დაეუფლა.

The Minister congratulated judokas on their achieved success at the European Championship and promised full support from the Ministry. At the meeting, the parties discussed the preparation of the team for the World Youth Championship. This year, the World Championship will be hosted in Nassau, the capital of the Bahamas in October.
The Georgian national team headed by the coach - Lasha Gujejiani, has won nine medals at the European Championship held in Sofia, Bulgaria.
Out of nine medals obtained by the Georgian judokas three of them are of superior standard. Luka Maisuradze, Onis Sanebulidze (-100kg) and Gela Zaalishvili (+100kg) at 81 kg weight category, became the proud owners of gold medals and thus the European champions. Silver medals were won by Tato Grigalashvili (-81kg) and Eter Liparteliani (-57kg). Bronze medals were awarded to Jaba Papinashvili (-60 kg), Bagrat Niniashvili (-66kg), Mariam Chanturia (-70kg) and Sophio Somkhishvili (+78kg).
It is noteworthy, that the Georgian finale was held amongst the 81-kg weight category. Luka Maisuradze, silver medalist of last year's European Championship, defeated the bronze medalist Tato Grigalashvili at the European Championship.