მიხეილ ბატიაშვილი აჭარაში მცირეკონტიგენტიან საჯარო სკოლას ესტუმრა
აჭარის რეგიონში დაგეგმილი ღონისძიებების ფარგლებში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი, მიხეილ ბატიაშვილი, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩიქუნეთის მცირეკონტიგენტიან საჯარო სკოლას ესტუმრა და პედაგოგებსა და მოსწავლეებს რეფორმის ფარგლებში ამ ტიპის სკოლების კუთხით დაგეგმილი სიახლეები გააცნო.
მინისტრის თქმით, უკვე მიმდინარეობს საშუალო საფეხურის (X, XI, XII კლასები) პროგრამების გადახედვა. კერძოდ, დაგეგმილია პროფილურ სწავლებაზე გადასვლა, რომელიც რამდენიმე, მათ შორის, სახელობო მიმართულებას მოიცავს. შედეგად, მოსწავლეები სკოლის ატესტატთან ერთად მათთვის საინტერესო პროფესიულ უნარებსაც დაეუფლებიან.
ჩიქუნეთის სკოლა ზღვის დონიდან 498 მეტრ სიმაღლეზე აჭარის ერთ-ერთ მაღალმთიან სოფელში მდებარეობს და სრულად რეაბილიტირებულია. აქვს ღია სპორტული მოედანი და სპორტული დარბაზი, ბიბლიოთეკა, ცენტალური გათბობის სისტემა და აღჭურვილია ახალი სასკოლო ინვენტარით. სკოლის პერიმეტრზე დამონტაჟებულია ვიდეოკამერები.
ჩუქუნეთის სკოლას 53 მოსწავლე ჰყავს, მათ შორის 3 პირველკასელი და 3 მეთორმეტე კლასელი. მცირეკონტიგენტიან სკოლაში 20 პედაგოგია დასაქმებული, რომელთაგან 6 სერტიფიცირებულია.

According to the minister, the revision of the secondary grades (X, XI, and XII) is well underway. In particular, it is planned to implement the Proficiency Teaching at schools, which includes a number of different directions. As a result, students will be able to master a vocation of their preference together with receiving their high school certificate.
The Chikuneti School is located in one of the high mountainous villages of Adjara at 498 meters above sea level and is now fully renovated. Students can now get access to the newly built playground, a gym, a library, and specialty classrooms all equipped with the modern inventory. The school has integrated a full central heating system. Video cameras are also installed on the school premises.
Chikuneti Public school has 53 students, amongst which three are first graders and three are seniors. There are 20 teachers employed in this small-scale school, out of which six are fully certified.