ვერცხლის ჯილდო უეფასგან - პრიზი საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციას ფეხბურთის მასობრიობის ზრდაში შეტანილი წვლილისთვის გადაეცა
26.09.2018
ფეხბურთისა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციაში შეტანილი წვლილისთვის და მასში ჩართული ადამიანების რიცხვის ზრდის მიმართულებით განსაკუთრებული დამსახურებისთვის, უეფამ მის წევრ ქვეყნებს შორის საქართველო გამოარჩია და ვერცხლის ჯილდო გადასცა.
მოყვარულთა ლიგა - სწორედ ამ პროექტმა მოიპოვა საუკეთესო მეორე ადგილი და კიდევ ერთი საერთაშორისო აღიარება ევროპული ფეხბურთის მმართველი ორგანიზაციის მხრიდან.
ვერცხლის ჯილდო, რომელიც საქართველოს წელს პირველად, სწორედ მასობრივი ფეხბურთის კვირეულის ფარგლებში გადაეცემა, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან UEFA-ს ერთერთი მთავარი პრიორიტეტი სწორედ ფეხბურთის მასობრიობის ზრდაა.
„საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციამ წელს პირველად მიიღო ვერცხლის ჯილდო მასობრივი ფეხბურთის განვითარებისათვის საუკეთესო პროექტის კონცეფციისთვის. როგორც მოგეხსენებათ, დღევანდელ რეალობაში ფეხბურთში ჩართული ადამიანების რიცხვის ზრდა არის აღმოსავლეთ ევროპის მთავარი გამოწვევა. შესაბამისად, საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციისთვის სწორედ ეს მიმართულება განსაკუთრებით პრიორიტეტულია. არაერთხელ აღგვინიშნავს, რომ საფეხბურთო პირამიდის საყრდენი სწორედ მასობრივი ფეხბურთია და სწორედ ამ საფეხურიდან უნდა დავიწყოთ განვითარება. უეფას ჯილდო დასტურია იმისა, რომ პროექტი, რომელმაც მთელი საქართველო მოიცვა, ნამდვილად მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ფეხბურთის განვითარებაში,“- აღნიშნა საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტმა ნიკა ჯღარკავამ.
პროექტი „მოყვარულთა ლიგა“, რომელმაც აღიარება დაიმსახურა, საქართველოში 2016 წლიდან ტარდება და მისი მიზანი ფეხბურთში რაც შეიძლება მეტი მოყვარულის ჩართვა და ჯანსაღი და აქტიური ცხოვრების წესის პოპულარიზაციაა.
ამ დროისთვის მოყვარულთა ლიგა მთელი ქვეყნის, ყველა მუნიციპალიტეტის მუნიციპალიტეტის მასშტაბით 400 გუნდი თამაშობს, რაც ნიშნავს რომ რეგულარულად 11*11-ზე ფორმატის ფეხბურთს 8000- ზე მეტი მოყვარული მოთამაშე ჰყავს.
აღნიშნული ჯილდო 2010 წლიდან ყოველწლიურად გადაეცემათ ეროვნულ ასოციაციებსა თუ ფედერაციებს სხვადასხვა კატეგორიებში, მათ შორის - საუკეთესო ლიდერი, საუკეთესო კლუბი და საუკეთესო პროექტი.
ჯილდო მასობრივი ფეხბურთის მიმართულებით განსაკუთრებული დამსახურებისათვის გადაეცემათ საუკეთესოებს, რადგან უეფას მიაჩნია, რომ ფეხბურთის მასობრიობა არის გადამწყვეტი სფეროს განვითარებისა და წარმატებისთვის.
საუკეთესო პროექტის ჯილდო მიზნად ისახავს გამოარჩიოს ინიციატივები, რომელიც წარმოადგენს ინოვაციას, აქვს სოციალური დატვირთვა და ემსახურება ფეხბურთში ადამიანების ჩართულობის ზრდა და შენარჩუნებას და მხარს უჭერენ კამპანია “UEFA RESPECT” პრინციპებს.

UEFA Awards Georgian Football Federation for Contribution to Sport’s Growth and Grassroots increase with a Silver award
26.09.2018
Amateur League - this project has won the second best place and one more international recognition from the officials of the UEFA.
Silver award, which will be awarded for the first time to Georgia this year, is especially important because grassroots and increased awareness is UEFA’s top priorities.
“Georgian Football Federation has received silver prize for the first time, due to the concept of the best project for mass football. As you know, the number of people involved in football in today's reality is the main challenge of Eastern Europe. Accordingly, this subject is especially important to the Georgian Football Federation. The UEFA Award is a proof that the project, which has covered the entire Georgia, plays an important role in the development of Georgian football, "- stated Nika Jgharkava, the Vice-President of Georgian Football Federation.
Project - "Amateur League", which has earned international recognition, has been held in Georgia since 2016 and its aim is to involve as many players as possible, through the love of the game, in conjunction with promoting healthy lifestyle amongst the youth.
The Amateur League involves 400 teams across all municipalities throughout the country, which means that regularly 11 * 11 format has more than 8000 amateur players.
This award is awarded annually to national associations or federations in different categories, including the best leader, best club and best project since 2010.
The award will be awarded to the best football player in mass football, because UEFA believes that humanity is football is the key to development and success in the field.
The best project award aims to distinguish initiatives that are innovative, have a social workload and serve to increase and sustain people engagement in football and support the campaign "UEFA RESPECT".