ტრადიციული რეწვისა და დიზაინის თბილისის II საერთაშორისო სამიტი „ეთნოფესტი - 2018“
28 სექტემბერს, ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრის ორგანიზებით, საგამოფენო ცენტრ „ექსპო ჯორჯიაში“ ტრადიციული რეწვისა და დიზაინის თბილისის რიგით მეორე საერთაშორისო სამიტი „ეთნოფესტი 2018“ გაიხსნა. ღონისძიებას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე, თბილისის მერიის კულტურისა და სპორტის საქალაქო სამსახურის უფროსი ირაკლი გვილავა, სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ წარმომადგენელი თათია ბიძინაშვილი, თბილისის საკრებულოს განათლებისა და კულტურის კომისიის თავმჯდომარე თამარ ტალიაშვილი, ნიდერლანდების ელჩი საქართველოში იოს დოუმა და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს წარმომადგენელი ჯეფ რენო ესწრებოდნენ.
„ეთნოფესტის“ მიზანია, ტრადიციული რეწვისა და დიზაინის სექტორის, როგორც შემოქმედებითი ინდუსტრიების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სფეროს ხელშეწყობა და განვითარება, საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიაში.
სამიტის ფარგლებში განხორციელდება: რეგიონში, ხელნაკეთი ნივთების ყველაზე მასშტაბური და თანამედროვე სტანდარტებით ექსპონირებული გამოფენა-ექსპო; საერთაშორისო ექსპერტების მიერ გაიმართება საერთაშორისო ბაზრის მოთხოვნების, პროდუქციის განვითარების, პერსპექტივებისა და ტენდენციების შესახებ ტრენინგები და კონსულტაციები; ჩატარდება კონკურსი „საუკეთესო სტენდი“.
სამიტის პროგრამის პარალელურად, საქართველოს დეკორატიული და გამოყენებითი ხელოვნების მუზეუმისა და ხელოვნების სასახლის პროექტის „ქსოვილები საქართველოდან“ მონაწილეობით, ექსპო-ჯორჯიას პავილიონში სამი სხვადასხვა საგანმანათლებლო გამოფენა გაიხსნება.
სამიტი ხელს შეუწყობს ტრადიციული რეწვისა და დიზაინის ადგილობრივი პროდუქციის მრავალფეროვნებისა და კონკურენტუნარიანობის ზრდას და მის გასვლას საერთაშორისო ბაზარზე, განავითარებს თანამშრომლობის ახალ საერთაშორისო პლატფორმას, რომელიც ადგილობრივ მწარმოებლებს წარადგენს საერთაშორისო ექსპერტების, მყიდველებისა და ფართო საზოგადოების წინაშე.
„ეთნოფესტის“ ამოცანაა:
• თანამშრომლობის ახალი საერთაშორისო პლატფორმის განვითარება, რომელიც ადგილობრივ და საერთაშორისო მწარმოებლებს შესაძლებლობას მისცემს წარდგნენ საერთაშორისო ექსპერტების, მყიდველების და ფართო საზოგადოების წინაშე;
• დამატებითი ატრაქციის შექმნა თბილისის მაცხოვრებლებისთვის და სტუმრებისთვის;
• ამიერკავკასიაში ტრდიციული რეწვის და დიზაინის ბიზნეს ფორუმის ჩამოყალიბება, რომელიც ჩაეწერებოდა მსგავსი ტიპის სასაჩუქრე-სასუვენირო საერთაშორისო გამოფენა/ბაზრობების სიაში.
პროექტის მიზნობრივ აუდიტორიას შეადგენენ ტრადიციული რეწვის ოსტატები და ორგანიზაციები, დიზაინერები, ტურისტები და ადგილობრივი მომხმარებლები, ტრადიციული რეწვისა და დიზაინის სფეროსთან დაკავშირებული ბიზნესები, მომიჯნავე ინდუსტრიების წარმომადგენლები, პროფესიული სასწავლო დაწესებულებები, ფართო საზოგადოება.
„ეთნოფესტ-2018“-ზე ერთ სივრცეში მოიყრის თავს 100-ზე მეტი ქართველი ოსტატი და წარმოადგენს ხალხური და ტრადიციული რეწვის ხელნაკეთ ნამუშევრებს და მათ თანამედროვე დიზაინერულ გადამუშავებას შემდეგი სფეროებიდან:
- ტექსტილის პროდუქცია (აბრეშუმი, თექა და სხვა);
- სამკაული (ვერცხლის, ოქროს, მინანქრისა და სხვა მასალის ნაკეთობები);
- ტყავის პროდუქცია და აქსესუარები;
- ხისა და ლითონის ნაკეთობები;
- კერამიკის, თიხის ნაკეთობები
- შერეული ტექნიკა და პროდუქცია
„ეთნოფესტი-2018“-ის მხარდამჭერები არიან: საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი,საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ქალაქ თბილისის მერია, თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულო, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, აწარმოე საქართველოში, თბილისის სამხატვრო აკადემია, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, აჭარის განათლების და კულტურის სამინისტრი, რუსთავის მუნივიპალიტეტი, ქ. გორის მუნიიციპალიტეტი, აშშ საელჩო საქართველოში, ნიდერლანდების აშშ საელჩო და სხვა.

Tbilisi hosts II International Summit of Traditional Handicrafts and Design - "Ethno Fest - 2018"
On September 28, Tradicitional Craft and Design Summit – Ethno Fest 2018 was opened at The Exhibition Centre - “Expo Georgia”, organized by the International Art Center. The Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sport of Georgia – Mikheil Giorgadze, Irakli Gvilava, the head of the Culture Development of the City Hall, the representative of the “Invest in Georgia” agency – Tatia Bidzinashvili, the Ambassador of Netherlands to Georgia – Jos Douma, and the representative of the United States Embassy to Georgia – Jeff Reno, attended the event.
The aim of the “Ethno-Fest” is to promote and develop one of the most important domains of traditional crafts in Georgia and the South Caucasus.Within the scope of the summit, various exhibitions will be held in the regions of Georgia, as well as exhibiting the largest and the most modern handmade items.
Moreover, various international experts will conduct trainings and consultation on the requirements of the international market, product development, perspectives and current trends. A competition will be held for the best stand.
In parallel with the Summit Program, three different educational exhibitions will be opened at Expo-Georgia Pavilion, with the participation of the Georgian Museum of Decorative and Applied Arts - "Tissues from Georgia".
The Summit will enhance the diversity and competitiveness of local production and design of the traditional production and its integration to the international market, develop a new international platform of cooperation, which will present local producers to international experts, buyers and the general public.
The aim of Ethno-Fest is:
• Develop a new international platform of cooperation that will enable local and international producers to present themselves to the international experts, buyers and the wider community.
• Creating additional attraction for Tbilisi residents and incoming tourists/guests;
• Establishment of business crafting and designing business council in Transcaucasia, which will be included in the Gift-Souvenir International Exhibition / Fairs list.
Target audience of the project is composed of traditional craftsmen and organizations, designers, tourists and local consumers, businesses related to traditional craft and design, representatives of neighboring industries, vocational educational institutions, and the general public.
More than 100 Georgian masters will be gathered in one space within the "Ethno-Fest 2018" framework whilst presenting handmade items:
- Textile Products (Silk, Felt and Other);
- Jewelry (silver, gold, enamel and other material);
- Leather Products and Accessories;
- Wood and metal items;
- Pottery and clay crafting;
- Mixed Technology and Products
Supporters of the Ethno-Fest 2018: Reserve Fund of the President of Georgia, Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Tbilisi City Hall, Tbilisi Municipality City Assembly, Georgian National Tourism Administration, Tbilisi Art Academy, The Agency of National Cultural Heritage Preservation of Georgia, The Ministry of Education and Culture of Adjara, Gori City Municipality, Embassy of the United States to Georgia, Embassy of the Netherlands to Georgia and others.