ოქრო, ვერცხლი და ბრინჯაო ძიუდოს მსოფლიო ჩემპიონატიდან
აზერბაიჯანის დედაქალაქ ბაქოში დასრულებულ ძიუდოს მსოფლიო ჩემპიონატზე საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა სამივე სინჯის მედალი მოიპოვა და გუნდურ ჩათვლაში 124 ქვეყანას შორის მე-4 ადგილი დაიკავა. მსოფლიო ჩემპიონი +100 კგ წონით კატეგორიაში მოასპარეზე გურამ თუშიშვილი გახდა, ვერცხლის მედალს ვარლამ ლიპარტელიანი (-100 კგ) დაეუფლა, ხოლო ბრინჯაო ამირან პაპინაშვილის (-60 კგ) ანგარიშზეა. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის შემდეგ, საქართველომ პირველად იზეიმა მსოფლიო ჩემპიონობა ძიუდოში.
საქართველოს დელეგაცია ჩემპიონატზე 9 სპორტსმენით იყო წარმოდგენილი. მათგან ოთხმა შეძლო ფინალურ ბლოკში გასვლა. ყველაზე წარმატებული გამოსვლა გურამ თუშიშვილს ჰქონდა, რომელმაც ყველა შეხვედრა იპონით მოიგო, მათ შორის ფინალური დაპირისპირება აზერბაიჯანის სახელით მოასპარეზე უშანგი კოკაურთან. ჩემპიონობამდე ერთი გამარჯვება დააკლდა ვარლამ ლიპარტელიანს, რომელიც ფინალში კორეელ გუამ ჩოსთან დამატებით დროში დამარცხდა. აღსანიშნავია, რომ ჩვენი გუნდის კაპიტანმა მესამე რაუნდში რიოს ოლიმპიური თამაშების ვიცე-ჩემპიონი აზერბაიჯანელი ელმარ გასიმოვი იპონით დაამარცხა. ამირან პაპინაშვილმა კი ბრინჯაოს მედალი ასევე მასპინძელი ქვეყნის წარმომადგენლის, კარამატ ჰუსეინოვის ძლევით მოიპოვა. ფინალურ ბლოკში გასული კიდევ ერთი ქართველი, ლაშა შავდათუაშვილი (-73 კგ) მეოთხედფინალში დამარცხების შემდეგ რეპეშაჟში გადაერთო და პირველივე ბრძოლა დათმო.
მსოფლიო ჩემპიონატზე ყველაზე წარმატებულად იაპონიის ნაკრებმა იასპარეზა. იაპონელებმა ჯამში 8 ოქროს მედალი მოიპოვეს. მათი ნაკრების გამარჯვებით დასრულდა გუნდური შეჯიბრებაც, რომელშიც მონაწილეობა არ მიუღია საქართველოს ნაკრებს, რადგან დელეგაციის შემადგენლობაში არ იყვნენ ქალი ძიუდოისტები. მსოფლიოს 2019 წლის ჩემპიონატს იაპონიის დედაქალაქი ტოკიო უმასპინძლებს.

Gold, Silver and Bronze Medals at the Judo World Championship.
Georgian national team won all three medals at Judo World Championship, which ended in Baku, Azerbaijan, and took the fourth place among 124 countries participating in the event. Guram Tushishvili became world champion in 100 kg weight category, Varlam Liparteliani (-100 kg) won silver medal and Bronze medal was won by Amiran Papinashvili (-60 kg). It is worth mentioning that after 2014, it is the first time Georgia celebrates the World Championship in judo.
The Georgian delegation was represented by 9 athletes at the championship. Four of them were able to go to the final block. The most successful run was conducted by Guram Tushishvili, who won all the matches, including the final confrontation with Azerbaijani Ushangi Kokauri. Varlam Liparteliani lost one victory to the championship, against the Korean Guam Chose in the final. It should be noted that the captain of our team defeated Azeri national - Elmar Gasimov of Rio Olympics in the third round. Amiran Papinashvili won bronze medal with the victory against the host country representative - Karamat Huseynov.
The Japanese team was the most successful at the World Championship. Japanese gained 8 gold medals in total. The Japanese proved to be the most successful at team competiotion as well, in which Georgian national team did not participate. Tokyo, the capital of Japan will host the 2019 World Championship.