საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, 3 ოქტომბრიდან 19 ოქტომბრის ჩათვლით, აცხადებს პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაციას.
მინიმუმ 9 კლასის განათლების მქონე საქართველოს მოქალაქეებს, შესაძლებლობა აქვთ, საქართველოს ყველა რეგიონში, სახელმწიფოს სრული დაფინანსებით დაეუფლონ სასურველ პროფესიას ტურიზმის, მშენებლობის, ინჟინერიის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტის, ხელოვნების, ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და სხვა მიმართულებებით.
მსურველებს, შეუძლიათ აირჩიონ დუალური ანუ სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების მიდგომით განხორციელებული პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები, რომლებიც ხელმისაწვდომია სოფლის მეურნეობის, მშენებლობის ტურიზმისა და სარკინიგზო ტრანსპორტის მიმართულებებით. სწავლების პროცესში ჩართულია 40 -მდე კერძო კომპანია.
შეგახსენებთ, პროფესიული განათლების მიღებისათვის ასაკობრივი ზედა ზღვარი დაწესებული არ არის!
ასევე, აპლიკანტებს საშუალება აქვთ გამოიყენონ ელექტრონული (ონლაინ) რეგისტრაციის რეჟიმიც vet.emis.ge ვებ გვერდის მეშვეობით. რეგისტრაცია შესაძლებელია ერთი მიმართულების ქვეშ არსებულ რამდენიმე პროგრამაზე!
რეგისტრირებულ აპლიკანტს, რეგისტრაციიდან რამდენიმე დღეში, გადაეცემა საგამოცდო ბარათი, რომელზეც დატანილი იქნება ინფორმაცია ტესტირების ადგილისა და თარიღის შესახებ. ტესტირების შედეგების შემდეგ, აპლიკანტებს ექნებათ საშუალება გადახედონ რეგისტრაციისას მათ მიერ გაკეთებულ არჩევანს და ერთი მიმართულების ქვეშ, შეცვალონ სასურველი პროგრამების სია მიღებული ქულებისა და წინა წლების სტატისტიკური მონაცემების გათვალისწინებით.
ინფორმაცია პროფესიული ტესტირების შესახებ და ასევე ტესტების ნიმუშები განთავსებულია ონლაინ რეგისტრაციის პორტალზე.
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირები რეგისტრაციას გადიან ზემოაღნიშნული პროცედურის საფუძველზე, თუმცა ისინი სარგებლობენ ალტერნატიული პროფესიული ტესტირებით. წელს პირველად, დუალურ პროგრამები ხელმისაწვდომი ხდება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვისაც!
ისევე, როგორც წინა წლებში, მიმდინარე საშემოდგომო მიღებაზეც, ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენელ საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებიც ენობრივი ბარიერის გამო ვერ ახერხებდნენ პროფესიული განათლების მიღებას, შესაძლებლობა ექნებათ ტესტირება გაიარონ რუსულ, სომხურ ან აზერბაიჯანულ ენაზე. ჩარიცხვის შემდეგ ისინი გაივლიან ქართული ენის შემსწავლელ მოდულს.

Registration of applicants for vocational education begins
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, anniunces a registration of applicants for vocational education from October 3 to October 19, 2018.
Georgian citizens with at least 9 grades of education have the unique opportunity to master the profession of tourism, construction, engineering, agriculture, transport management, art, information technology and other fields in full sponsorship across all regions of Georgia.
Those interested can choose vocational education programs that are available on the basis of a dual or work-based teaching approach that is available in the various fields, such as: agriculture, construction tourism and railway transport management. Up to 40 private companies are involved in the teaching and employment procedure.
Please note, that the age limit is not set for vocational education. The applicants can register by using their ID card in educational resource centers throughout Georgia and vocational educational programs. Also, applicants have the opportunity to use electronic (online) registration mode through the following website www.vet.emis.ge.
You can register for several programs! The registered applicant shall, within a few days after the registration, receive an examination card with the information about the location and date of the testing. After testing results, applicants will have the opportunity to review their choice in the registration and a way to change their course to a more desired programs by taking into consideration the statistics and scores of previous years.
Information on vocational testing and sample exams are available on the online registration portal.
Individuals with special educational needs are registered on the basis of the abovementioned procedure, but they enjoy alternative professional testing. For the first time, dual programs are available for cizitens with disabilities!
Just as in previous years, the autumn admissions provide citizens of national minorities who failed to obtain vocational education because of the language barrier a capability to test in Russian, Armenian or Azeri languages. After the enrollment they will learn the Georgian language module.