მიხეილ ბატიაშვილი: „არაფერია იმაზე მნიშვნელოვანი, ვიდრე უწყვეტი განათლების მიწოდება თითოეული მოსწავლისთვის“
ბარისახოს, შატილისა და მაღაროსკარის სკოლა-პანსიონებში სასწავლო პროცესი შეუფერხებლად წარიმართება.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის, მიხეილ ბატიაშვილის ინიციატივით, სოფელ ბარისახოს, შატილისა და მაღაროსკარის პანსიონები სამინისტროს დაექვემდებარება, რაც სკოლა-პანსიონის მოსწავლეებს განათლების დაუბრკოლებლად მიღების შესაძლებლობას მისცემს.
მინისტრის თქმით, არაფერია იმაზე მნიშვნელოვანი, ვიდრე უწყვეტი განათლების მიწოდება თითოეული მოსწავლისთვის. სწორედ ამიტომ, მისი ინიციატივით, ზემოთაღნიშნული პანსიონები სამინისტროს სამართლებრივ და სამეთვალყურეო რეგულაციაში მოექცევიან.
მიხეილ ბატიაშვილმა აღნიშნული გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღო, რაც მუნიციპალიტეტის დაქვემდებარებაში არსებული პანსიონები „სააღმზრდელო საქმიანობის ლიცენზიის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნებს დაექვემდებარა და მათი მუშაობა დროებით შეჩერდა. ამით კი, ხელი შეეშალა მოსწავლეთა სასწავლო პროცესში ჩართვას.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო აუცილებლად მიიჩნევს, ახლო მომავალში შემუშავდეს პოლიტიკა ზოგადი განათლების მიღებისთვის აუცილებელი სპეციალური სკოლა-პანსიონების მიმართულებით, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მაღალმთიან და შორეულ რეგიონებში მცხოვრები მოსწავლეების განათლების მიღების შესაძლებლობა შესაბამისი პირობების შექმნით.

The study process in Barisakho, Shatili and Magaroskari boarding schools will be conducted smoothly and without any interruptions.
Owing to the initiative of the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili, the villages of Barisakho, Shatili and Magharskaro will be subject to the Ministry, which will allow the students to get education without any difficulty or intermissions.
According to the minister, there is nothing more important than providing continuous education for each student. Therefore, due to his initiative, the above mentioned boarding schools will be in the legal and supervisory regulations of the Ministry.
Mikheil Batiashvili made the decision after the school boards in subordinate municipalities were subject to the requirements of the Law of Georgia on "Licensing Activity" and their work was temporarily suspended. This would prevent the students from engaging in the learning activity.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia considers that the policy should be developed in the nearest future for the special schools necessary for the adoption of general education in order to secure the education of students living in high and remote regions by creating appropriate conditions.