მინისტრი მსოფლიო ჩემპიონატიდან დაბრუნებულ ძიუდოისტებს შეხვდა
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი, პირველ მოადგილე მიხეილ გიორგაძესთან და მოადგილე შალვა გოგოლაძესთან ერთად მსოფლიო ჩემპიონატიდან დაბრუნებულ ძიუდოისტებს შეხვდა. ღონისძიებას ღვინის ქარხანა N1-მა უმასპინძლა.
მინისტრმა ჩემპიონატზე წარმატებული გამოსვლა ეროვნული ნაკრების წევრებს, მწვრთნელებსა და ფედერაციის წარმომადგენლებს, მათ შორის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელ გიორგი ათაბეგაშვილს პირადად მიულოცა. შეხვედრაზე ისაუბრეს მოახლოებულ მსოფლიოს ახალგაზრდულ ჩემპიონატსა და 2020 წლის ტოკიოს ოლიმპიურ თამაშებზე.
ბაქოში გამართულ მსოფლიო პირველობაზე საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრებმა წარმატებით იასპარეზა და 3 მედალი - 1 ოქრო, 1 ვერცხლი და 1 ბრინჯაო მოიპოვა, გუნდურ ჩათვლაში კი მე-4 ადგილი დაიკავა. აღსანიშნავია, რომ ვაჟებში მოპოვებული მედლების მიხედვით, საქართველოს ნაკრები მხოლოდ იაპონიასა და კორეას ჩამორჩა.
მსოფლიო ჩემპიონის ტიტულით აზერბაიჯანიდან გურამ თუშიშვილი (+100 კგ) დაბრუნდა. 2014 წლის შემდეგ, საქართველომ პირველად იზეიმა მსოფლიო ჩემპიონობა ძიუდოში. თუშიშვილმა ყველა შეხვედრა იპონით მოიგო, მათ შორის ფინალური დაპირისპირება აზერბაიჯანის სახელით მოასპარეზე უშანგი კოკაურთან. ჩემპიონობამდე ერთი გამარჯვება დააკლდა ვარლამ ლიპარტელიანს (-100 კგ), რომელიც ფინალში კორეელ გუამ ჩოსთან დამატებით დროში დამარცხდა. აღსანიშნავია, რომ ჩვენი გუნდის კაპიტანმა მესამე რაუნდში რიოს ოლიმპიური თამაშების ვიცე-ჩემპიონი აზერბაიჯანელი ელმარ გასიმოვი იპონით დაამარცხა. ამირან პაპინაშვილმა (-60 კგ) კი ბრინჯაოს მედალი ასევე მასპინძელი ქვეყნის წარმომადგენლის, კარამატ ჰუსეინოვის ძლევით მოიპოვა. ფინალურ ბლოკში გასული კიდევ ერთი ქართველი, ლაშა შავდათუაშვილი (-73 კგ) მეოთხედფინალში დამარცხების შემდეგ რეპეშაჟში გადაერთო და პირველივე ბრძოლა დათმო.
მსოფლიო ჩემპიონატზე ყველაზე წარმატებულად იაპონიის ნაკრებმა იასპარეზა. იაპონელებმა ჯამში 8 ოქროს მედალი მოიპოვეს. მათი ნაკრების გამარჯვებით დასრულდა გუნდური შეჯიბრებაც, რომელშიც მონაწილეობა არ მიუღია საქართველოს ნაკრებს, რადგან დელეგაციის შემადგენლობაში არ იყვნენ ქალი ძიუდოისტები. მსოფლიოს 2019 წლის ჩემპიონატს იაპონიის დედაქალაქი ტოკიო უმასპინძლებს.

The Minister met judokas who returned from the World Cup
Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili met with Judokas who returned from the World Cup together with First Deputy -Mikheil Giorgadze and Deputy - Shalva Gogoladze. The event was hosted by Wine Factory N1.
The Minister congratulated the members of the national team, coaches and federation representatives, including the acting president Giorgi Atebegashvili. At the meeting they talked about the forthcoming World Youth Championship and the 2020 Tokyo Olympic Games.
The Georgian national judo team successfully won at the World Championship in Baku and won 3 medals - 1 gold, 1 silver and 1 bronze and took 4th place in the team. It is noteworthy that according to the medals obtained by the boys, Georgian team is just behind Japan and Korea.
Guram Tushishvili (+100kg) returned from Azerbaijan as the World Champion title. After 2014, Georgia celebrated its first World Cup in judo. Tushishvili won all the matches, including the final confrontation with Azerbaijani - Ushangi Kokauri on behalf of Azerbaijan. It should be noted that the captain of our team defeated Azeri Elmar Gasimov of Rio Olympics in the third round. Amiran Papinashvili (-60kg) won the bronze medal with the defeat of the host country Karamat Huseynov. After another defeat of Lasha Shavdatuashvili (-73kg) in the final bloc, he broke into the repetition and lost the first fight.
The Japanese team played the most successful in the World Championship. Japanese gained 8 gold medals in total. Japan's capital Tokyo will host the 2019 world championship.