ოლიმპიურ კომიტეტში ახალგაზრდული ოლიმპიადა შეაჯამეს
ბუენოს აირესში გამართული მესამე ახალგაზრდული ოლიმპიური თამაშებიდან, რომელშიც მსოფლიოს 206 ქვეყნის 4 ათასზე მეტი ათლეტი გამოვიდა საქართველოს დელეგაცია 6 მედლით დაბრუნდა (1 ოქრო, 4 ვერცხლი, 1 ბრინჯაო) და საერთო ჩათვლაში, მედლების ხარისხობრივი მაჩვენებლის გათვალისწინებით, 44-ე ადგილი დაიკავა. დღეს, ოლიმპიურ კომიტეტში ახალგაზრდა სპორტსმენებს შეხვდნენ ოლიმპირი კომიტეტის ხელმძღვანელები და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე და მოადგილე შალვა გოგოლაძე.
აღსანიშნავია, რომ თამაშების დასკვნითი ცერემონია ოლიმპიურ სოფელში ჩატარდა. მონაწილე ქვეყნების მედროშეთა ტრადიციულ აღლუმს წინ უძღოდა ცერემონიის ოფიციალური ნაწილი: სპორტსმენებს, მწვრთნელებს, მსაჯებს, საერთაშორისო სპორტული ფედერაციების წარმომადგენლებს, მოხალისეებს, ეროვნული ოლიმპიური დელეგაციების ხელმძღვანელებს მიმართეს საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტმა თომას ბახმა, არგენტინის პრეზიდენტმა მაურიციო მაკრიმ, თამაშების საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარემ ხერარდო ვერთეინმა.
თომას ბახმა მაღალი შეფასება მისცა ოლიმპიადის ორგანიზატორების შრომას და აღნიშნა, რომ ეს იყო ინოვაციური თამაშები, რომელმაც გააერთიანა მთელი მსოფლიოს ახალგაზრდა სპორტსმენები და მათ ემოციებით აღასვსე დაუვიწყარი დღეები აჩუქა.
მედროშეთა აღლუმი, ტრადიციულად, ბერძნებმა გახსნეს, ბოლოს კი გამოჩნდა მასპინძელი ქვეყნის - არგენტინის დროშა. საქართველოს დროშის გამოტანის პატივი ერგო ახალგაზდული ოლიმპიური თამაშების პირველ ქართველ ჩემპიონს, სენაკელ მოჭიდავეს - გიორგი ჩხიკვაძეს.
მომავალი, 2022 წლის ახალგაზრდული ოლიმპიური თამაშების სენეგალის დედაქალაქ დაკარში გაიმართება. თომას ბახმა სწორედ სენეგალის მერს სოჰამ ელ ვარდამის გადასცა ოლიმპიური დროშა.
ბუენოს აირესი 2018-ის საორგანიზაციო კომიტეტის ცნობით, ახალგაზრდულ მულტისპორტულ ღონისძიებას მილიონზე მეტი ადამიანი დაესწრო.
ორგანიზატორთა განმარტებით, ამ მონაცემში გათვალისწინებულია მაყურებელთა რაოდენობა, რომლებიც სტუმრობდნენ სპორტულ ობიექტებს და გახსნის ცერემონიას.
თამაშების გახსნას, რომელიც ისტორიაში პირველად შედგა არა სტადიონზე, არამედ ქალაქის ცენტრალურ მოედანზე, 200 ათასზე მეტი ადამიანი დაესწრო.

Youth Olympiad summed up at the Olympic Committee
The Third Youth Olympic Games held in Buenos Aires, where more than 4,000 athletes participated from 206 countries Georgia came out with a total of 6 medals (1 gold, 4 silver, 1 bronze) and 44th place, taking into account the qualifying score of the medals. Today, the Olympic Committee met with the young athletes together with the First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Giorgadze and Shalva Gogoladze.
The closing ceremony of the Games was held in the Olympic Village. The traditional parade of the participating states was preceded by the official part of the ceremony: athletes, coaches, referees, officials of the international sports federations, volunteers, heads of the National Olympic delegations were addressed by the International Olympic Committee President - Thomas Bach, and the governor of Buenos Aires.
Thomas Bach gave a great appreciation to the work of the organizers of the Olympics and noted that it was an innovative game that united young athletes from around the world and gave them unforgettable days of emotions.
The next games, the 2022 Youth Olympic Games will be held in Dakar, the capital of Senegal.
According to the 2018 Steering Committee of Buenos Aires, more than a million people attended the youth multiparty event.
According to the organizers, the number of viewers who have visited the sporting facilities and the opening ceremony is accounted fr in this data. According to the statistics, more than 200,000 people attended the opening of the games.