საქართველოს პროფესიულ სასწავლებლებში მეწარმეობის სწავლება გაძლიერდება
პროექტის ფარგლებში, კალიფორნიის უნივერსიტეტის (UC Davis) გამოცდილების საფუძველზე და ევროპული EntreComp კომპეტენციების ჩარჩოს ფარგლებში, დაგეგმილია მეწარმეობის სპეციალური მოდულის შექმნა. შემუშავებული მოდულის საფუძველზე მოხდება პროფესიული სასწავლებლების მმართველობითი რგოლისა და მეწარმეობის მასწავლებლების გადამზადება. ასევე მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სწავლების პროცესში ჩართული იქნება კერძო სექტორი. პროექტის პილოტირება სამ პროფესიულ სასწავლებელში მოხდება.
„ამ პროექტის ყველაზე მნიშვნელოვანი ელემენტი რაც უნდა გვახსოვდეს არის მეწარმეობა, რომელიც არის ძლიერი და სტაბილური ეკონომიკის შექმნის გარანტი. ძალიან მოხარული ვარ ეს პროექტი რომ ხორცილდება და ველოდები მეტ შესაძლებლობებს საქართველოს ეკონომიკის გასაძლიერებლად“ - განაცხადა პროექტის პრეზენტაციისას აშშ-ს ელჩის მოადგილემ ჯეფ რენომ.
პროექტის პრეზენტაციას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სააგენტოს "აწარმოე საქართველოში", საქართველოს ინოვაციების და განვითარების სააგენტოს, პროფესიული სასწავლებლების, არასამთავრობო სექტორის, ბიზნესის წარმომადგენლები და განათლების სფეროს დამოუკიდებელი ექსპერტები.

Entrepreneurship learning will be strengthened in Georgian vocational schools
Within the framework of the University of California University (UC Davis) and within the framework of the European EntreComp Competence Framework, a special module for entrepreneurship is planned. Retraining teachers and management entrepreneurship teachers of vocational institutions will be based on the module developed. It is also important to note that the private sector will be involved in the teaching process. Piloting of the project will be done in three vocational schools.
"The most important element of this project is to remember that entrepreneurship is a guarantee of a strong and stable economy. I am very glad that this project will be fulfilled, and I am looking forward to more opportunities for strengthening the Georgian economy" said US Deputy Ambassador Jeff Reeno at the presentation of the project.
The presentation of the project was attended by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, "Produce in Georgia", Georgian Innovation and Development Agency, Professional Institutions, NGOs, Business Representatives and Independent Experts of Education.