ეროვნულ და საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებში გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინე აბულაძემ ეროვნულ და საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებში გამარჯვებული მოსწავლეები დააჯილდოვა, რომელთაც მოპოვებული გამარჯვებებისთვის სხვადასხვა პრიზები და ფულადი ჯილდოები გადაეცათ.
ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადა ყოველწლიურად ტარდება, მასში მონაწილეობის მიღების საშუალება აქვს საჯარო და კერძო სკოლების X-XII კლასის მოსწავლეებს.
2017-2018 სასწავლო წელს ოლიმპიადა შემდეგ საგნებში ჩატარდა:
• ქართული ენა და ლიტერატურა (ქართულენოვანი და არაქართულენოვანი მოსწავლეებისთვის),
• მათემატიკა,
• ფიზიკა,
• ქიმია,
• ბიოლოგია,
• გეოგრაფია,
• ისტორია,
• უცხოური ენები (ინგლისური, გერმანული, რუსული).
ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ მოსწავლეებს შესაძლებლობა ქონდათ მონაწილეობა მიეღოთ ოლმპიადაში მათ მშობლიურ ენაზე: სომხურ, აზერბაიჯანულ ან რუსულ ენაზე. ოლიმპიადაში მონაწილეობა ასევე შეეძლოთ უსინათლო მოსწავლეებსაც (გამოყენებულია ბრაილის შრიფტი). ოლიმპიადა მოიცავდა 3 ეტაპს: სასკოლო, რეგიონულ და დასკვნით ტურებს. ოლიმპიადის ჩატარება შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა უზრუნველყო.
ოლიმპიადის შედეგად გამოვლინდა 121 გამარჯვებული მოსწავლე:
I ადგილი - 14 მოსწავლე,
II ადგილი - 14 მოსწავლე,
III ადგილი - 16 მოსწავლე
IV-X ადგილები - 77 მოსწავლე. გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან შესაბამისად - 1000, 700, 500 და 50 ლარის ღირებულების კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების სასაჩუქრე ბარათებით და დიპლომებით.
2018 წელს, ინფორმატიკის ეროვნული ოლიმპიადა 2 ეტაპად, სამ ასაკობრივ კატეგორიაში ჩატარდა. ოლიმპიადა საკუთარი სახსრებით ჩაატარა „საინფორმაციო ტექნოლოგიების სწავლებისა და ინფორმატიკის ოლიმპიადების მხარდამჭერი ასოციაციამ“. ინფორმატიკა, როგორც საგანი სკოლებში არ ისწავლება, თუმცა ოლიმპიადაში მონაწილეობა საჯარო და კერძო სკოლების VII-XII კლასის 500-დე მოსწავლემ მიიღო. კონკურსის შედეგად გამოვლინდა 9 გამარჯვებული:
I ადგილი - 3 მოსწავლე,
II ადგილი - 3 მოსწავლე,
III ადგილი - 3 მოსწავლე,
IV-X ადგილები - 18 მოსწავლე.
I, II, III ადგილებზე გასული მოსწავლეები დაჯილდოვდებიან შესაბამისად - 1000, 700, 500 და 50 ლარის ღირებულების კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების სასაჩუქრე ბარათებით და დიპლომებით.
ეროვნულ ოლიმპიადებში მონაწილე სკოლებიდან 36 სხვადასხვა ნომინაციაში დაჯილდოვდა 29 სკოლა.
ფიზიკის, მათემატიკის, ინფორმატიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის საგნებში ეროვნული ოლიმპიადების წარმატებული მოსწავლეებისგან საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებში მონაწილოების მისაღებად შეირჩა ეროვნული ნაკრები გუნდების წევრობის კანდიდატები. მათი შემდგომი დამატებითი მომზადება და საერთაშორისო ოლიმპიადებში მონაწილეობა სამინისტრომ სრულად უზრუნველყო.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო მსოფლიოს ყველაზე მასშტაბურ და პრესტიჟულ საერთაშორისო ოლიმპიადებში საქართველოს ნაკრები გუნდების მონაწილეობას „წარმატებული მოსწავლეების წახალისების პროგრამის“ ფარგლებში ყოველწლიურად აფინანსებს.
წელს 21 ქართველი მოსწავლე მონაწილეობდა საერთაშორისო ოლიმპიადებში:
მათემატიკაში (IMO),
ფიზიკაში (IPHO);
ინფორმატიკაში (IOI);
ბიოლოგიასა (IBO) და
ქიმიაში (ICHO).
საერთაშორისო ოლიმპიადებში მონაწილეთაგან ორმა მოსწავლემ ოქროს, ორმა - ვერცხლის და ათმა ბრინჯაოს მედალი დაიმსახურა, ხოლო ოთხმა მოსწავლემ საპატიო სიგელი მოიპოვა.
ოქროს მედლის მფლობელი 3000 ლარით, ვერცხლის მედლის მფლობელი - 2000 ლარით, ხოლო ბრინჯაოს მედლის მფლობელი - 1000 ლარით დაჯილდოვდა.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო 2 წლის მანძილზე, საქართველოს ნაკრები გუნდების წევრებს ისეთ საერთაშორისო ოლიმპიადებში, რომლებშიც 100-ზე მეტი ქვეყანა მონაწილეობს ჯამურად 3 ოქროს, 6 ვერცხლის, 19 ბრინჯაოს მედალი და ექვსი საპატიო სიგელი აქვთ მოპოვებული.

Winners of National and International Training Olympiads were awarded
The National Training Olympiad is held annually, consisting of student ofts X-XII grades of both public and private schools.
The 2017-Olympiad was held in the following subjects:
• Georgian language and literature (for Georgian and non-Georgian pupils)
• Mathematics,
• Physics,
• Chemistry,
• Biology,
• Geography,
• History,
• Foreign Languages ​​(English, German, Russian).
Ethnic minority students had the opportunity to participate in the Olympiad utilizing their native language: Armenian, Azeri or Russian. Visually impaired students could also participate in the Olympiad (Braille alphabet being used). Moreover, the Olympiad consisted of 3 stages: school, regional and the final tours. The National Center for Assessment and Examinations has provided the Olympiad with all the necessary technical and administrative assistance.
121 winner students were unveiled as a result of the Olympiad:
I place - 14 students;
II place - 14 students;
III place - 16 students;
IV-X places - 77 students. Winners will be awarded accordingly with an equal distribution of Gift Cards for Computer Equipment and Accessories worth 1000, 700, 500 and 50 GEL, in conjunction with receiving a certificate of participation.
In 2018, National IT Olympiad was held in 2 stages and three age categories. The Olympiad conducted its own "Association of Supporting Information Technologies” as the subject is not taught in schools. There were nine winners revealed as a result of the competition:
I place - 3 students,
II place - 3 students,
III place - 3 students,
IV-X places - 18 students
I, II and III placed students were awarded accordingly with the corresponding Gift Cards and Diplomas.
29 schools were awarded in 36 different nominations from schools participating in the National Olympiad.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia finances the participation of Georgian teams in the world's largest and most prestigious international Olympiads annually within the framework of "Successful Students Promotion Program".
This year 21 Georgian students participated in the international Olympiads:
Mathematics (IMO),
In physics (IPHO);
Informatics (IOI);
Biology (IBO) and
Chemistry (ICHO).
Two students from international Olympiads earned gold, two silver and ten bronze medals and four students were awarded with honorary diplomas.
Gold medal owner was awarded with 3000 GEL, whereas the owner of silver medal with 2000 GEL and subsequently the bronze medal owner was awarded with 1000 GEL.
It should be noted that during the last two years, the national teams of Georgia have participated in prestigious international Olympiads, where more than 100 countries take part every year.