საატესტატო გამოცდებისათვის ფართომასშტაბიანი აპრობაცია დაიწყო
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი  და და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი თბილისის №57-ე საჯარო სკოლას ეწვივნენ, სადაც 2011 წლის საატესტატო გამოცდებზე გამსვლელი ქულის დასადგენად მე-11 კლასის მოსწავლეებში პრეტესტი მიმდინარეობს.  დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, დამამთავრებელ კლასში გამოცდების ჩაბარება სახელმწიფოს მისცემს გარანტიას, რომ  მოსწავლეები სკოლაში ზოგად  განათლებას რეალურად მიიღებენ. ამასთან, გაიზრდება მოსწავლეთა დასწრება და სკოლებში ყველა საგანი თანაბრად პრიორიტეტული გახდება.
იმისათვის, რომ 2011 წლის საატესტატო გამოცდებისთვის მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი დადგინდეს, შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით, საქართველოს 36 რაიონის 62 სკოლა განისაზღვრა. აღნიშნულ სკოლებში 18–დან 21 მაისის ჩათვლით  საცდელი ტესტირებები ტარდება, რომელშიც მონაწილეობას მე–11 კლასის 1500–მდე მოსწავლე და შესაბამისი საგნების 500–ზე მეტი პედაგოგი იღებს. მოსწავლეები აპრობაციას ყველა იმ სავალდებულო საგანში გაივლიან, რომელიც მომავალ წელს ატესტატის ასაღებადარის  აუცილებელია. პედაგოგები ასევე შეავსებენ სპეციალურ კითხვარს.
საცდელი ტესტირებების შედეგების ანალიზით დადგინდება როგორც კომპეტენციის მინიმალური ზღვარი თითოეული გამოცდისათვის, ასევე ატესტატის გაცემის ოპტიმალური ფორმულა. აპრობაციების შედეგად გამოიცდება ასევე ტესტური დავალებები, განისაზღვრება საატესტატო გამოცდის ფორმატი და დადგინდება, კონკრეტულად რა მიმართულებით საჭიროებენ მოსწავლეები დახმარებას.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, 2011 წელს დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეები ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის მისაღებად გამოცდებს ქართულ ენასა და ლიტერატურაში, უცხო ენაში, მათემატიკაში, ისტორიაში, გეოგრაფიაში, ფიზიკაში, ქიმიასა და ბიოლოგიაში ჩააბარებენ.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and Director of National Examination Center, Maia Miminoshvili visited Tbilisi Public School №57.  Pre-testing among 11th graders is held in this school in order to define minimal competency level for 2011 General Education Exams. By the announcement of Dimitri Shashkini, passing exams in 11-12 classes will give the government guarantee, that schoolchildren will really receive general education at schools. Herewith, schoolchildren attendance will increase and all subjects will become of similar priority.
In order to define minimal competency level for 2011 General Education Exams, 62 schools among 36 were selected according to random selection. Pre-testing will be held in these schools on May 18-21. Around 1500 11th graders and more than 500 subject matter teachers will take participation in it. Schoolchildren will pass testing in all compulsory exams, that are necessary for receiving diploma in the next year. Teachers will also fill special questionnaire.
Minimal competency level in all subjects and diploma giving optimal formula will be defined according to the analyses of the results of pre-tests. Test exercises will be experienced, General Education Exam format will be defined and directions, schoolchildren need assistance will be also identified according to the testing. By the decision of MES, 12th graders will have to pass exams in Georgian Language and Literature, foreign languages, mathematics, history, geography, physics, chemistry and biology in order to receive diploma in 2011.