ზურაბ წერეთლის თანამედროვე ხელოვნების მუზეუმში, თოჯინების საერთაშორისო ფესტივალი ArtDoll Tbilisi ოფიციალურად გაიხსნა. ღონისძიებას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე მიხეილ გიორგაძე დაესწრო. ამადე დღეს, 13:00 საათიდან, საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის საგამოფენო დარბაზში გამოიფინა ცნობილი ქართველი და უცხოელი მეთოჯინეების საავტორო ნიმუშები (ესტონეთი, რუსეთი, ჩეხეთი, ლატვია, უკრაინა, აზერბაიჯანი).
საქართველო წარმოადგენს ოცი საუკეთესო ხელოვანის ნამუშევარს. საავტორო თოჯინა მსოფლიოში პოპულარული ხელოვნებაა. მისი ნიმუშები დაცულია მსოფლიოს უმდიდრეს კოლექციებსა და მუზეუმებში, გამოფენილია ცნობილ საგამოფენო დარბაზებში. ფესტივალი 2-4 ნოემბერს საქართველოს მეთოჯინეთა გაერთიანების „ჯეოდოლი“ ორგანიზებითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, ქალაქ თბილისის მერიის, საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მხარდაჭერით, პროექტ Check in Georgia-ს ფარგლებში იმართება.

The second International Festival of Copyright Dolls
ArtDoll Tbilisi was officially opened at the Zurab Tsereteli Museum of Modern Art. Mikheil Giorgadze -  First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia attended the event. Today, at 13:00, exhibition hall of Folklore State Center of Georgia has exhibited the works of famous Georgian and foreign methods (Estonia, Russia, Czech Republic, Latvia, Ukraine, Azerbaijan).
Georgia represents the works of 20 best artists. The copyright doll is a popular art in the world. Its samples are preserved in the world's richest collections and museums, exhibited in famous exhibition halls. The festival is organized by "Geodol" of Georgia Methodists' Union on November 2-4 and is supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Tbilisi City Hall, Folklore State Center of Georgia, with the support of the Georgian National Tourism Administration.