ბრიტანელი ექსპერტის საკონსულტაციო შეხვედრები და ტრენინგები ინკლუზიური ხელოვნების განვითარების მხარდასაჭერად
05.11.2018
5-10 ნოემბერს, თბილისს, ინკლუზიური ხელოვნების განვითარების დარგში მოღვაწე ბრიტანელი ექსპერტი ტიმ უილერი, ინკლუზიური ხელოვნების განვითარების მხარდასაჭერად, საკონსულტაციო შეხვედრებს მართავს, როგორც ინკლუზიური ხელოვნებით დაინტერესებულ ორგანიზაციებთან და პირებთან, ისე განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლებთან. მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, ექსპერტი შეიმუშავებს რეკომენდაციებს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ხელოვანების, მათი ხელოვნებაში ჩართულობისა და სახელოვნებო სივრცეების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებისათვის.
პროექტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ბრიტანეთის საბჭოს თანამშრომლობის ფარგლებში ხორციელდება.
ტიმ უილერი ხელოვნების დამოუკიდებელი კონსულტანტი, პედაგოგი, თეატრალური კომპანიის Mind the Gap თანადამფუძნებელი და ყოფილი სამხატვრო ხელმძღვანელია. ოცდაათწლიანი გამოცდილების მანძილზე, მან 18 გასტროლზე, 100-ზე მეტ სახელოვნებო პროექტსა და საგანმანათლებლო პროგრამაზე იმუშავა.
5-6 ნოემბერს, ბრიტანელი ექსპერტი ექსპერტი საკონსტულტაციო შეხვედრებს გამართავს სამინისტროს წარმომადგენლებთან და ხელოვნების სექტორში დასაქმებულ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებთან, 8-10 ნოემბერს, კი ჩაატარებს ტრენინგებს სახელწოდებით „საგრანტო პროექტის დაწერა, აქტივობათა დაგეგმვა, პროექტის განხორცილება და შეფასება“.
ტრენინგის მიზანია ინკლუზიური ხელოვნების სფეროში მომუშავე მენეჯერების პროფესიული უნარების განვითარება პროექტის შეთავაზების დაწერაში, დაგეგმვაში, განხორციელებასა და შეფასებაში.
ტრენინგის მონაწილეები ცოდნას გაიუმჯობესებენ შემდეგ საკითხებში:
• არსებული საპროექტო განაცხადის ნიმუშის განხილვა და შეფასება
• პროექტის იდეის ნათლად ჩამოყალიბება
• წინასწარი დაგეგმვის მნიშვნელობა და გრაფიკი
• როლებისა და მოვალეობების გადანაწილება
• ბიუჯეტის შემადგენელი ნაწილები და გათვლები
• პიარ და მარკეტინგული გეგმის მნიშვნელობა
• რისკების გათვლა
აუდიტორიის, პროექტის მონაწილეების. სპონსორების მოსაზრებების შეგროვების და მათი გაანალიზების მნიშვნელობა და ა. შ.
ტიმ უილერის ვიზიტი არის ნაწილი ბრიტანეთის საბჭოს პროგრამისა: შეუზღუდავი შესაძლებლობები: ,,სწორი ნაბიჯების გადადგმა’’. პროგრამის მიზანია ინკლუზიური ხელოვნების განვითარება, ბრიტანული გამოცდილების გათვალისწინებით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ხელოვნების სფეროში ჩართულობის და ამ პირთათვის ადაპტირებული გარემოს შექმნისთვის ხელშეწყობა. ჩვენი აქტივობები საშუალებას აძლევს როგორც შშმ, ისე - ტიპიური განვითარების პირებს, შეიძინონ აუცილებელი უნარები, ითანამშრომლონ ინტეგრირებულ გარემოში, გაეცნონ ბრიტანულ გამოცდილებას ინკლუზიური ხელოვნების თვალსაზრისით და დაამყარონ ახალი კონტაქტები. შესაბამისად, ვიმედოვნებთ, რომ როგორც საკონსულტაციო კომპონენტი, ისე ტრენინგი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ინკლუზიური ხელოვნებით დაინტერესებულ მოყვარულ თუ პროფესიონალ ხელოვანებს საქართველოში ამ სფეროს განვითარებასა და საჭირო უნარების გაუმჯობესებაში.

British expert consultation meetings and trainings to support development of inclusive art
On November 5-10, a British expert in the development of inclusive art - Tim Willer, is holding consultative meetings in support of the development of inclusive art, as well as with representatives of the organizations, including education and science, culture and sports, who are interested and/or involved in the development of inclusive art. On the basis of the information received, the expert will develop recommendations to improve the accessibility of artists with disabilities, their engagement in art and the artistic space in Georgia.
The project is implemented within the framework of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the British Council.
Tim Willer is an independent consultant and a teacher, co-founder and former artistic director of the theater company Mind the Gap. During thirty years of experience, he worked on more than 100 art projects and educational programs in various destinations all over the world.
On November 5-6, the British expert will conduct consultative meetings with the representatives of the Ministry as well as with the individuals with disabilities who are employed in arts. Additionally, on November 8-10, he will conduct trainings titled "Grant Project Planning, Activity Planning, Project Implementation and Evaluation."
The aim of the training is to develop professional skills of managers working in the field of inclusion in terms of designing, planning, implementing and evaluating the project.
Trainers will improve their knowledge in the following issues:
• Review and evaluation of sample design proposals
• Evidence of project idea clearly
• Advance planning and schedule
• Role and obligation delegation
• Budget components and calculations
• The importance of PR and marketing plan
• Risk calculations
Tim Willer’s visit is part of the British Council's program: unlimited possibilities: "Take the right steps". The aim of the program is to develop inclusive art, to be engaged in British experience whilst appealing individuals  with disabilities in the world of art and promoting an environmentally friendly atmosphere.