UNDP და შვეიცარიის მთავრობა მეტ დახმარებას გაუწევენ პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემის განვითარებას საქართველოში
2018-2022 წელს შვეიცარიის მთავრობის მიერ გამოყოფილი 6 მილიონი აშშ დოლარი საქართველოს სოფლის მეურნეობაში პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემის განვითარებაზე დაიხარჯება. ოთხწლიან ინიციატივას განახორციელებს გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროებთან მჭიდრო თანამშრომლობით. 2018 წლის 6 ნოემბერს მხარეებმა პროექტის დოკუმენტს მოაწერეს ხელი.
„პროფესიული განათლებისა და გადამზადების თანამედროვე სისტემის შექმნა საქართველოს ერთერთი საკვანძო მიმართულებაა, რომელიც სამინისტროს მიერ აისახა განათლების სისტემის რეფორმის დოკუმენტში, როგორც მნიშვნელოვანი პრიორიტეტი, და რომელიც მილიონობით ადამიანზე მოახდენს გავლენას. ახალი მოდელებისა და მიდგომების შემოღების შედეგად პროფესიული განათლება ეკონომიკის ყველა სექტორის, მათ შორის, სოფლის მეურნეობის განვითარების განუყოფელი ნაწილი გახდება“, - განაცხადა ირინა აბულაძემ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა, ხაზი გაუსვა, რომ სოფლის მეურნეობაში პროფესიული განათლებისა და გადამზადების ახალი ხედვა სოფლის ეკონომიკის განვითარებას, სამუშაო ადგილების შექმნასა და შემოსავლების ზრდას შეუწყობს ხელს.
გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო (SDC) უკვე ათ წელზე მეტია ხელს უწყობენ საქართველოში პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემის რეფორმას. მათი ახალი ინიციატივა ამ გრძელვადიანი დახმარების წარმატებებსა და გამოცდილებას ეყრდნობა.
გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და  შვეიცარიის მთავრობის ფინანსური დახმარებით,  2013 წლიდან დღემდე,  ხორციელდება  აგრარული მიმართულებით  პროფესიული განათლებისა და ექსტენციის განვითარება.  აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში,  საქართველოს  შვიდ რეგიონში არსებულ, პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ შვიდ დაწესებულებაში  დაინერგა და ხორციელდება აგრარული მიმართულების  20 ახალი მოდულური პროგრამა  და 24 ტრენინგ კურსი.  განხორციელდა  ზოგადი განათლების  პროფესიულ განათლებაში ინტეგრირებისა და არაფორმალური განათლების აღიარების პილოტირება.   გარდა ამისა, შეიქმნა სასწავლო რესურსები -  35 სახელმძღვანელო, 20 ვიდეოგაკვეთილი და დაინერგა აგრარული  მამართულების,  სამუშაოზე დაფუძნებული/დუალური სწავლება, რომლის ფარგლებშიც,  საგანმანათლებლო დაწესებულებები - ილია წინამძღვრიშვილის საზოგადოებრივი კოლეჯი,  „ერქვანი“,  „აისი“, „ოპიზარი“, „ახალი ტალღა“,  „განთიადი“ და შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი 20-ზე მეტ კომპანიასთან თანამშრომლობით, ახორციელებენ მეცხოველეობის, მეხილეობის, მეფუტკრეობისა, ხორც-პროდუქტების გადამუშავებისა და მეთევზეობის  მიმართულებების დუალურ პროგრამებს.
სოფლის მეურნეობაში პროფესიული განათლებისა და გადამზადების ხელშეწყობა 2022 წლის ბოლომდე გაგრძელდება. ინიციატივას განახორციელებს გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) დაფინანსებით და საქართველოს მთავრობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით. პროექტის განხორციელებაში ჩაერთვება პარტნიორებისა და დაინტერესებული მხარეების მთელი რიგი, მათ შორის საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია, პროფესიული კოლეჯები, ფერმერთა ექსტენციის საჯარო და კერძო მიმწოდებლები, უნივერსიტეტები და ადგილობრივი მოსახლეობა.

The UNDP and the Swiss government will further assist vocational education and retraining in Georgia
Over US$ 6 million from the Government of Switzerland will be spent in 2018-2022 to promote Vocational Education & Training in agriculture and offer Georgian farmers modern educational opportunities and services. A project document of this new initiative was signed on 6 November 2018 between the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, United Nations Development Programme (UNDP) and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).
“Modernization of Vocational Education & Training is one of the critical reforms that has a direct impact on millions of people. Georgia is rethinking its system of vocational education to make it an integral part of development in every sector of economy, including agriculture,” said Irina Abuladze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
Giorgi Khanishvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, stressed that a new model of Vocational Education & Training contributes to developing rural economy, creating jobs and boosting incomes.
“Vocational colleges and extension centres are becoming the hubs of knowledge and services for both smallholder framers and larger-scale agricultural enterprises assisting them to run their businesses more successfully,” he said.
UNDP and SDC have been assisting Georgia to reform Vocational Education & Training for over a decade. The new initiative builds on the achievements and lessons of this long-term support and introduces new approaches to vocational education in agriculture.
“Switzerland is a world’s leader in Vocational Education & Training. We are happy to share this long-established experience with Georgia. Our assistance has already benefitted over 10 thousand rural residents who have received better training and better consultancy in farming. In the coming four years, we will focus on key aspects of vocational training, notably work-based learning. We will also help vocational colleges and agriculture extension centres to find effective ways of cooperation with the private companies,” said Olivier Bürki, Regional Director of the Swiss Cooperation Office for the South Caucasus.
Since 2013, UNDP and SDC have assisted seven vocational colleges in Kakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Imereti, Racha and Samtskhe-Javakheti regions of Georgia to increase educational standards and become financially viable. 20 new modular programmes and 24 training programmes in agriculture have been introduced to the vocational curricula and work-based learning opportunities have been piloted in seven colleges.
The newly appointed UN Resident Coordinator and Head of UNDP in Georgia, Louisa Vinton, stressed that quality education is an effective driver of sustainable economic growth that creates new prospects for people everywhere.
“I am thrilled to start my work in Georgia with the initiative that creates better access to education and training. In UNDP, we firmly believe that education lays the foundation to sustainable development, improves quality of life and equips people with the tools required to develop innovative solutions to the world’s greatest problems,” she said.
The UNDP/SDC initiative for Vocational Education & Training in agriculture will continue through 2022 in close partnership with the Government of Georgia, Georgian Farmers’ Association, vocational colleges, public and private consultancy centres for farmers, universities and local communities.