მიხეილ ბატიაშვილმა თბილისში უახლესი სტანდარტების ახალი სკოლა გახსნა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ბატიაშვილმა, უახლესი სტანდარტებით აშენებული თბილისის N100 სკოლა გახსნა და სკოლის მოსწავლეებთან და მასწავლებლებთან ერთად თანამედროვე კაბინეტები, საბუნებიმეტველო საგნების ლაბორატორიები, საკონფერენციო დარბაზი და სპორტული დარბაზი დაათვალიერა.
მინისტრმა მათ წარმატება უსურვა და აღნიშნა, რომ ახალი სკოლების მშენებლობა, რეაბილიტაცია და სასკოლო ინფრასტრუქტურის კეთილმოწყობა სისტემის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. შესაბამისად, ამ მიმართულებით მუშაობა მუდმივ რეჟიმში გაგრძელდება.
მიხეილ ბატიაშვილის თქმით, დღეს 700-მდე მოსწავლეს უახლესი სტანდარტის, ახალი, თანამედროვე შენობა აქვს, რომელიც მოსწავლეებზე ორიენტირებულია ყველა კრიტერიუმით. მანამდე კი ის იყო 1804 წელს აგებული სრულიად ამორტიზირებული შენობა, რომელიც 2014 წლამდე ფუნქციონირებდა.
თითქმის ორი საუკუნის წინ აგებული თბილისის მე-100 საჯარო სკოლის ძველი შენობა სრულიად ატიპიურ ნაგებობას წარმოადგენდა, ვინაიდან ის ვერცერთ სტანდარტს ვერ აკმაყოფილებდა. საფრთხეების თავიდან ასაცილებლად სკოლის ხელმძღვანელობა იძულებული გახდა მოსწავლეთა რაოდენობა შეემცირებინა.
არაერთი ექსპერტიზის საფუძველზე 2014 წელს განხორციელებული სკოლის დემონტაჟის შემდეგ ახალი სკოლის მშენებლობა 2016 წელს დაიწყო და დღეს, 700-მდე მოსწავლეს თანადროვე სტანდარტების სკოლა აქვს, რომლის ბიუჯეტმა 5 506 000 ლარი შეადგინა.
N100 სკოლა უახლესი სტანდარტების შესაბამისია: შეკიდულ-აკუსტიკური ჭერი; ვინილის იატაკი; დამონტაჟებულია BMS სისტემა, რომელიც შენობის უსაფრთხო და ეფექტურ მართვას უზრუნველყოფს; სახანძრო უსაფრთხოების დეტექტორის განგაშის ღილაკი, სენსორული განათება, ელექტრო ფარი, ჰაერის ხარისხის საკონტროლო აპარატურა, გაზის გაჟონვის სენსორი, სასკოლო კარის დეტექტორი.

Mikheil Batiashvili opened a new school of modern standards in Tbilisi
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili opened the newly renovated Tbilisi Public School N100 equipped with observed modern cabinets, laboratories, designated rooms for sciences and a conference hall. The building in full compliance with modern standards and regulations.
The Minister wished the students and faculty members success and noted that construction of new schools, rehabilitation and improvement of school infrastructure is one of the main priorities of the educational system. Consequently, work in this direction will continue in permanent regime.
According to Mikheil Batiashvili, up to 700 students today have a school of the newest standard, focused on students of all backgrounds.
Nearly two centuries ago the old building of the Tbilisi Public School No. 100 was a completely atypical structure because it did not meet any modern standards. To avoid the danger, school leadership was forced to reduce the number of students.
After the dismantling of the school implemented in 2014, the renovation process started in 2016 and today, up to 700 students can enjoy a fully renovated school. The overall budget amounted to 5 506 000 GEL.
The N100 school is compatible with the latest standards: suspended-acoustic ceiling; Vinyl flooring A BMS system is installed that provides safe and effective management of the building; Fire safety detector, sensor lighting, , air quality control equipment, gas leak sensor, school door detector and many more.