სწავლაში მიღწეული წარმატებისთვის კახეთის რეგიონის 332 მოსწავლე პერსონალური კომპიუტერებით დაჯილდოვდა. ღონისძიება ყვარელში, ილია ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში, „ილიაობის“ დღესასწაულზე გაიმართა.
მოსწავლეთა წახალისების პროექტი, რომელსაც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ახორციელებს, მიზნად ისახავს მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებასა და სწავლის პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენების ხელშეწყობას. თანამედროვე ტექნოლოგიებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა ნიჭიერ და შრომისმოყვარე მოზარდებს წარმატების მიღწევის კიდევ უფრო მეტ შესაძლებლობას აძლევს.
პროექტის ბენეფიციარები საჯარო სკოლის მოსწავლეებია, რომელთაც საბაზო საფეხური (მე-7, მე-8 და მე-9 კლასები) წარჩინებით დაამთავრეს და მათი საფეხურის ნიშანია 10 ქულა (დამრგვალების გარეშე).
აღსანიშნავია, რომ წარჩინებული მოსწავლეების რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება. გასულ წელს საქართველოს მასშტაბით 2582 წარჩინებული მოსწავლე იყო, წელს კი 2971 მოსწავლეა. გასულ წელს კახეთში 282 მოსწავლე დაჯილდოვდა. მოსწავლეთა წახალისების პროექტი მომავალშიც გაგრძელდება.

Outstanding students of Georgian schools awarded with computers
332 students of Kakheti region were awarded with personal computers for their success in their studies. The event was held at Ilia Chavchavadze House Museum in Kvareli during the "Iliaoba" celebration.
The project of encouraging students, implemented by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, aims to increase student motivation and facilitate the use of technologies in the learning process. Increasing access to modern technologies gives talented and hard-working teenagers more opportunity to succeed.
Project beneficiaries are public school students who have graduated with basic qualifications (7th, 8th and 9th grades) and their score is 10 points (without rounding).
It is worth mentioning that the number of successful students increases annually. Last year, there were 2582 high school students throughout Georgia, whereas the figure for this year reached 2971 students. Furthermore, last year, exactly 282 successful students were awarded in Kakheti. The project of encouraging students will continue in the future.