დავით გარეჯის საკონსერვაციო მეთოდოლოგიასა და მართვის სამოქმედო გეგმას ექსპერტები შეიმუშავებენ
დავით გარეჯის საკონსერვაციო მეთოდოლოგიასა და მართვის სამოქმედო გეგმას კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო ევროპა ნოსტრას, ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტისა და ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრის ექსპერტებთან ერთად შეიმუშავებს.
დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსის მდგომარეობის საფუძვლიან შეფასებას და მისი გადარჩენის სამომავლო სტრატეგიის შემუშავებას, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, ევროპის დარგობრივ და ფინანსურ ინსტიტუტებთან ერთად იწყებს. ეროვნული კატეგორიის სტატუსის მქონე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის გასაჯანსაღებლად, საკონსერვაციო მეთოდოლოგიისა და მართვის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში, ქართველ სპეციალისტებთან ერთად, ევროპა ნოსტრას და ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტის ექსპერტებიც ჩაერთვებიან.
ძეგლის ფიზიკური მდგომარეობის შეფასებისა და მისი სტრუქტურული პრობლემების გადაჭრის გზების შესამუშავებალად, ევროპა ნოსტრას და ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტის სპეციალური ჯგუფი საქართველოს სტუმრობს. 4 დღიანი მისიის ფარგლებში, ევროპა ნოსტრას ვიცე პრეზიდენტმა პიტ ჯასპაერტმა, ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტის ექსპერტმა კამბელ ტომსონმა და ევროპა ნოსტრას კულტურული მემკვიდრეობის სამეცნიერო საბჭოს წევრმა გაიანე კასნატმა, დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსზე (იოანე ნათლისმცემლის მონასტერი, ლავრა, უდაბნოს მონასტერი, დოდორქა, საბერეები) პრაქტიკული სამუშაოები უკვე განახორციელეს. ევროპული ორგანიზაციების დელეგაციას საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო და საქართველოში ევროპა ნოსტრას წარმომადგენელი - ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრი მასპინძლობს.
ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრის წარდგინებითა და ინიციატივით შევიდა დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსი ევროპა ნოსტრას პროგრამის განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი 7 ძეგლის 2018 წლის ნუსხაში, რაც ევროპული ქართული კულტურის უნიკალური ძეგლისთვის ევროპული ორგანიზაციების მხრიდან გრძელვადიან პერსპექტივაზე გათვლილი საერთაშორისო საექსპერტო რეკომენდაციებისა და საგრანტო ფინანსური რესურსის მოძიებას ითვალისწინებს. დავით გარეჯი, როგორც გამორჩეული მნიშვნელობისა და კულტურული ღირებულების ძეგლი, ევროპული ორგანიზაციების მიერ, მის წინაშე მდგარი დაზიანებების გარდაუვალი საფრთხის საფუძველზე შეირჩა. ძეგლის შერჩევის პროცესში მნიშვნელოვან კრიტერიუმად იყო მიჩნეული ადგილობრივი თემების, საჯარო და კერძო დაინტერესებული სუბიექტების ჩართულობა. შერჩევის კიდევ ერთი ასპექტს წარმოადგენდა ადგილობრივი გარემოს მდგრადი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების კატალიზატორად გადაქცევის პოტენციალი.

Experts will develop David Gareji Conservation Methodology and Management Action Plan
Davit Gareji Conservation Methodology and Management Action Plan will be developed by the National Agency for Cultural Heritage Protection, along with experts from the Europa Nostra, the Institute of European Investment Bank and the International Center for Art.
The National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, together with European and financial institutions, will begin to assess the condition of Davit Gareji monastery complex and develop its future strategy of survival. In addition to Georgian specialists, experts from Europa Nostra and the Institute of European Investment Bank will be involved in the process of developing a conservation methodology and management action plan to enhance the national category status of cultural heritage of the monument.
A special group from Europa Nostra and the Institute of European Investment Bank is planning to visit Georgia in order to evaluate the physical condition of the monument and to solve its structural problems. Within the said framework, during a four-day mission, The Vice President of Europa Nostra - Pete Jassapert, Expert of European Invesemtment Bank Institute -  Cambell Thomson and a member of the Europa Nostra Cultural Heritage Scientific Council - Gayane Catle, have already conducted the initial appraisal of David Gareji Monastery Complex. The Delegation is hosted by the National Agency of Cultural Heritage Preservation of Georgia and Europa Nostra Representatives in Georgia - International Center for Art.
The David Gareji monastery complex was presented in the list of 7 monuments under the special threat of the Europa Nostra program, which is presented by the International Expert Recommendations and grant financing. David Gareji, as a significant and cultural monument, was selected by European organizations on the basis of an imminent threat of injuries. Involvement of local communities, public and private stakeholders was considered as an important criterion in the monumental selection process. Another aspect of selection was the potential to transform local environment into a catalyst for sustainable socio-economic development.