სოფელ ნაგებერავოში ახალი სკოლის მშენებლობა დასრულდა
საქართველოს მასშტაბით მორიგი საჯარო სკოლის მშენებლობა ამჯერად, მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნაგებერავოში დასრულდა. მიმდინარე სარემონტო სამუშაოები საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ, ადგილობრივ მოსახლეობასთან ერთად დაათვალიერა. ახალი სკოლა რამდენიმე კვირაში შევა ექსპლუატაციაში.
ბოლო წლებში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ საგანმანათლებლო დაწესებულებების მშენებლობის სტანდარტი მნიშვნელოვანად გაზარდა და გაუთანაბრა ევროპულს, შესაბამისად, ნაბეგერავოს სკოლაც ევროპულ ხარისხს შეესაბამება.
თანამედროვე, ვიტრაჟული სკოლის შენობა 120 მოსწავლეზეა გათვლილი და მის მშენებლობაზე სამ მილიონ ლარამდე დაიხარჯა. სკოლას აქვს აკუსტიკური ჭერი, ვინილის იატაკი, რომელიც მდგრადია და რამდენიმე ათეული წლის განმავლობაში უცვლელ ვიზუალს ინარჩუნებს. სკოლას განსაკუთრებულს ხდის რეგიონალური მნიშვნელობის დახურული სპორტული დარბაზი, რომელის ანალოგიც რეგიონში არ არის. დარბაზი 100 მაყურებელზეა გათვლილი და შესაძლებელია ხელბურთის, ფრენბურთის კალათბურთისა და ფეხბურთის რეგიონალური ჩემპიონატების ჩატარება. სარემონტო სამუშაოების დასრულების შემდეგ სკოლა აღიჭურვება ლაბორატორიებით და თანამედროვე სასკოლო ინვენტარით.
სკოლის დირექტორის განცხადებით, ნაგებერავოს სკოლის მშენებლობით სოფლის მოსახლეობის ყველაზე დიდი სურვილი ასრულდა.
სკოლის ძველი შენობა 1908 წლიდან ფუნქციონირებდა არასტანდარტულ ხის შენობაში, სადაც სარეაბილიტაციო სამუშაოები გასული წლების განმავლობაში არასდროს განხორციელებულა. მოშლილი სასკოლო ინფრასტრუქტურა მოსწავლეების ახლომდებარე საჯარო სკოლებში გადინებას იწვევდა. ახალი სკოლის გახსნის შემდეგ კი, ნაბეგერავოს სკოლის მოსწავლეები თავიანთ სოფელში დაბრუნებიან და ახალ, ევროპული ხარისხის მქონე სკოლაში გააგრძელებენ სწავლას.

The construction of a new school was completed in the village of Nageberavo
The construction of the subsequent public school in Georgia was completed in Martvili municipality village Nageberovo. Irina Abuladze - the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia together with local population observed the ongoing repair works. The new school will enter into full exploitation in a few weeks.
In recent years, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport has increased the quality of education for educational institutions and has managed to comply with the European standards and regulations.
The modern, glassy school building is designed for 120 pupils, with a construction cost of three million GEL. The school has an acoustic ceiling, a vinyl floor, which is sustainable and keeps its excellent appeal for several decades. The aformention school is of regional significance, since it houses a special gym, where approximately 150 spectators can be seated to observe various sporting events such as, handball, basketball, football and etc. After the renovation is fully completed, the school will be equipped with modern laboratories and modern school appliances.
According to the school principal, construction of the the new school has fulfilled th erural population's greatest desire.
The learning process of the school before the renovation process was conducted at a  non-standard wooden building since 1908. Disrupted school infrastructure has led to public outflow of public schools. After the opening of a new school, students will return to their village and continue to study in a new, European-grade school.