მიხელ ბატიაშვილი: “ქართული ხელნაწერების 3D ვიდეო ინსტალაცია მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნისა და მსოფლიოს კულტურული სივრცისთვის”
პირველად საქართველოში, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ფონდებში დაცული უნიკალური კოლექციის 3D ვიდეო-ინსტალაცია განხორციელდა.
საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი არის მნიშვნელოვანი ინტელექტუალური და კულტურული მემკვიდრეობის საცავი. მის კოლექციებში შემონახულია როგორც საეკლესიო, ასევე საერო შინაარსის უნიკალური ხელნაწერები - ძვირფასი ქვებით მოჭედილ ყდებში ჩასმული მდიდრულად მოხატული სახარებები, ასევე, ასტროლოგიური, „ქართლის ცხოვრების“, „ ვეფხისტყაოსნის“ ხელნაწერები, ვახუშტი ბატონიშვილის მიერ შედგენილი რუკები და სხვ.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მიხეილ ბატიაშვილის თქმით, 3D ინსტალაციის მნიშვნელობა განუზომელია და მისი დანიშნულება არის ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული მასალის პოპულარიზაცია ქართულ საზოგადოებაში და ასევე მისი გაცნობა საერთაშორისო სივრცისთვის. ხელნაწერთა ცენტრში დაცული მასალა საინტერესო და მნიშვნელოვანია, როგორც ქართველებისათვის, ასევე უცხოელებისათვის, იქნებიან ეს მეცნიერები, თუ ისტორიითა და კულტურით დაინტერესებული ადამიანები.
ღონისძიების ფარგლებში რამდენიმე წიგნის პრეზენტაციაც გაიმართა, მათ შორის გამომცემლობა „ბაკმის“ მიერ გამოცემული ბეგთაბეგისეული „ვეფხისტყაოსნისა“ და ავტორთა კოლექტივის მიერ შექმნილი წიგნისა „ქართული ხელნაწერი“.

Mikheil Batiashvili: "3D video installations of Georgian manuscripts are important for our country and for the world cultural heritageā€
For the first time in Georgia, 3D video-installation of the unique collections preserved in the foundations of the National Center of Manuscripts of Korneli Kekelidze was created in Georgia.
The National Center of Manuscripts is an important intellectual and cultural heritage site. The collection boasts having unique manuscripts of ecclesiastical and secular content - richly painted gospel in the hands of precious stones, as well as astrological, "Kartlis Tskhovreba", Manuscripts of "The Knight in the Panther's Skin", Vakhushti Batonishvili's special maps and many other invaluable items.
According to Mikheil Batiashvili – the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the importance of 3D installation is immeasurable, and its purpose is to popularize the material located at the National Center of Manuscripts. The material preserved in the Center of Manuscripts is interesting and important for Georgians and foreigners alike, as well as for the the scientists and people interested in history and culture.
Within the scope of the event, several books were presented, including the book "Georgian Manuscript" created by the Bagatbegi "The Knight in the Panther's Skin" and authors' collection by the publishing house "BAKM".