მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა 2018 წლის კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩი“ შედეგები
მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა ,,ლეონარდო და ვინჩის“ 2018 წლის კონკურსის საკონკურსო კომისიამ, კონკურსის დასკვნით ეტაპზე წარდგენილი 18 საკონკურსო განაცხადი შეაფასა ფონდის გენერალური დირექტორის 2018 წლის 23 იანვრის N11 ბრძანებით დამტკიცებული შეფასების კრიტერიუმების შესაბამისად და გამოავლინა 2018 წლის კონკურსში გამარჯვებულები.
2018 წლის მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსზე „ლეონარდო და ვინჩი“ წარდგენილი 38 საკონკურსო განაცხადიდან კონკურსის დასკვნითი ეტაპისთვის შეირჩა 18 ნამუშევარი, რომლებიც გამოიფინა „თიბისი ბანკში“. გამოფენაზე კონკურსანტები დამთვალიერებლების წინაშე წარსდგნენ ნამუშევრების პრეზენტაციებით. კონკურსში მონაწილეობას ღებულობდა სკოლის მოსწავლეები მე-7 დან 12 კლასის ჩათვლით.
საკონკურსო კომისიამ გამოავლინა გამარჯვებულები და სპეციალური პრიზების მფლობელები.
გრანპრის მფლობელი გახდნენ:
დეა ილარიონოვა; შორენა გუჯაბიძე; მარინა გუჯაბიძე
პროექტი: Health care - გარემოს მრავალფუნქციური მონიტორინგის სისტემა
სკოლა: სერვანტესის სახელობის გიმნაზია „AIA-GESS”
პროექტის ავტორები გაემგზავრებიან საზღვარგარეთ შემეცნებითი ტურით.
I ადგილის და 5000 ლარის მფლობელები გახდნენ:
მილანა გაგულია; მარიამ ბახტაძე; ანა კალანდარიშვილი
პროექტი: უნივერსალური მოწყობილობა უსინათლოთათვის
სკოლა: ქ. სენაკის წმ. ალექსი შუშანიას სახელობის მართლმადიდებლური სკოლა-გიმნაზია
II ადგილის და 3000 ლარის მფლობელები გახდნენ:
ერეკლე თაბაგარი; ნინო მაკასარაშვილი; თამარ დეკანოიძე
პროექტი: კვების პროდუქტები მენიუ კალორიებით - ერთი ნაბიჯი ჯანსაღი კვებისაკენ
სკოლა: ქ. საჩხერის სსიპ ილია ჭავჭავაძის სახ. მეორე საჯარო სკოლა, გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახ. კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
III ადგილის და 2000 ლარის მფლობელები გახდნენ:
ნატა სულაქველიძე; გვანცა მაჩიტიძე
პროექტი: უსინათლოს სიარულის მაკორექტირებელი სენსორული სისტემა
სკოლა: ქ. ქუთაისის 22-ე საჯარო სკოლა, ნიკო ნიკოლაძის სახ. სკოლა-ლიცეუმი
(საპრიზო თანხა გადანაწილდება პროექტის ავტორთა რაოდენობაზე).
პროექტის ოფიციალური პარტნიორია „თიბისი ბანკი“.
სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ:
თიბისი ბანკმა I ადგილზე გასული გუნდის თითოეული წევრი დააჯილდოვა 1 წლიანი სტიპენდიით 200 ლარის ოდენობით, ასევე თიბისი ბანკის სტიპენდია დაენიშნა ბანკის რჩეულს - ივერი ჯაჯანიძეს.
გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის გადაწყვეტილებით, ნიჭიერი ახალგაზრდების ხელშეწყობის მიზნით, 2018 წლის მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის ,,ლეონარდო და ვინჩის“ გრანპრის მფლობელებს გადაეცემა 100% საუნივერსიტეტო გრანტი, რომელიც სრულად დაფარავს შესაბამისი სასწავლო პროგრამის ღირებულებას, გარდა ამისა, კონკურსის ფინალისტებს სწავლის საფასური შეუმცირდებათ 20%-ით.
საქპატენტი-ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის თავჯდომარის მოადგილემ მერაბ კუციამ პროექტის „უნივერსალური მოწყობილობა უსინათლოთათვის“ ავტორებს მილანა გაგულიას, მარიამ ბახტაძესა და ანა კალანდარიშვილს გადასცა 1000 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერი.
შპს მთაწმინდის პარკმა კონკურსში მონაწილე უმცროს კლასელები (VIII კლასელები), ალექსანდრე რიაბუხა, ამირან ჟვანია, დავით არველაძე მთაწმინდის პარკის 30 -ლარიანი ბარათებით დააჯილდოვა.

The results of the student inventors and researcher’s competition "Leonardo da Vinci" of 2018
The esteemed Jury for the inventors and researcher’s competition - "Leonardo Da Vinci 2018” have evaluated the 18 applications submitted at the final stage of the competition in accordance with the assessment criteria approved by the Director General of the Fund as of January 11, 2018 and have announced the winners of the 2018 competition.
Out of 38 applications received by the jury, only 18 of them were selected for the competition and exhibited at a special exhibition hall located in the headquarters of TBC Bank Georgia. Contestants were present at the exhibition who presented their works to the general audience. It is important to note, that students from the 7th to 12th grade were participating in the competition.
The Competition Commission has identified winners and special prizes owners.
The winners of the Grand Prix:
Dea Illarionova; Shorena Gujabidze; Marina Gujabidze
Project: Health Care - Environmental Multifunction Monitoring System
School: Cervantes Gymnasium "AIA-GESS"
The authors of the project will travel abroad for a cognitive-educational tour.
Winners of the 1st place were awarded with a cash prize of 5000 GEL:
Milana Gagua; Mariam Bakhtadze; Ana Kalandarishvili
Project: Universal device for blind people
School: Senaki St. Alexi Shushania Orthodox School - Gymnasium
Winners of the 2nd place were awarded with a cash prize of 3000 GEL:
Erekle Tabagari; Nino Makassarashvili; Tamar Dekanoidze
Project: Food products menu with calories - one step towards healthy food
School: Sachkhere LEPL Ilia Chavchavadze Second Public School, General Giorgi Kvinitadze Cadets Military Lyceum
Winners of the 3rd place were awarded with a cash prize of 2000 GEL:
Nata Sulakvelidze; Gvantsa Machitidze
Project: Corrective sensor system for visually impaired individuals
School: Kutaisi Public School # 22, Niko Nikoladze School-Lyceum
The official partner of the project is TBC Bank who awarded participants of the competion with a variety of special prizes.
TBC Bank has awarded each member of  the 1st prize winner team with a one-year scholarship of 200 GEL, and a TBC Bank's special scholarship has been appointed to the bank's favorite - Iveri Jajanidze.
Owing to the decision by Grigol Robakidze University, in order to support talented young people, the grand prix winners will be awarded with a 100% university scholarship.
Merab Kutsia, deputy chairman of the National Intellectual Property Center, awarded authors Marina Gvalia, Mariam Bakhtadze and Ana Kalandarishvili with a 1000 GEL gift voucher for the project "Universal Device for the visually impaired invidivuals”.
Students of the VII grade - Aleksandre Riabukha, Amiran Zhvania and David Arveladze were awarded 30-gift cards of Mtatsminda Park.